petkor
15.06.20,13:20
Zamestnankyňa v trvalom pracovnom pomere je na rodičovskej dovolenke, poberá rodičovský príspevok. Sociálne poistenie je prerušené, zo zdravotnej poisťovne ako zamestnanec je odhlásená. Ako postupovať pri odvodoch do ZP a SP pri poslednej výplate, keď firma dá zamestnankyni výpoveď z dôvodu nadbytočnosti s odstupným a v poslednej výplate jej preplatí aj nevyčerpanú dovolenku? Sú obidve tieto plnenia vymeriavacím základom pre ZP aj SP? Zamestnankyňa po skončení RD neodpracuje nič, výpoveď je daná v dátume totožnom s ukončením RD.
Ďakujem
ivka70
15.06.20,11:23
Tebou popisovany stav nemoze nastat, zamestnavatel nesmie dat zamestnancovi vypoved kvoli nadbytocnosti v ochrannej dobe, teda kym je na RD.
Moze jej dat vypoved az po skonceni RD, teda celu vypovednu dobu ju bude platit, ci uz jej da pracu, cerpat dovolenku alebo prekazku v praci na strane zamestnavatela a az potom jej v poslednej vyplate vyplati odstupne.
Zo mzdy a odvodov plati potom riadne odvody.
petkor
15.06.20,11:53
Aha, jasné. A ak by podpísali dohodu o ukončení PP z dôvodu nadbytočnosti k 22.7.2020, ak by zamestnankyňa súhlasila? Takže by nemala výpovednú dobu, iba by jej vyplatil odstupné? Tak by sa to dalo? 22.7.2020 jej končí RD.
ivka70
15.06.20,12:02
Dalo, ak bude suhlasit - ja by som nesuhlasila, je to pre zamestnanca nevyhodne.
Pre nu je ale ovela vyhodnejsie, ak by ste ju nechali aspon 1 den cerpat dovolenku a prihlasili ju do poistovni a odstupne a dovolenku jej preplatili az po tom jednom dni.
petkor
15.06.20,12:08
OK, veď to ja ešte len zisťujem varianty. Ešte neviem, ako sa bude zamestnankyňa chovať. Zatiaľ len viem, že nastúpiť už nechce, ale chce dostať nejaké odstupné, takže výpoveď ona nechce dať. Ja to musím vyriešiť hlavne z hľadiska zamestnávateľa. Ale každopádne akokoľvek sa s ňou dohodneme, tak preplatenie dovolenky aj odstupné podlieha plným odvodom do SP aj ZP, áno?
ivka70
15.06.20,12:09
Nie vzdy.
petkor
15.06.20,12:14
A viete mi prosím poradiť, v akom prípade by sa neplatili plné odvody?
veronikasad
15.06.20,18:31
Keby bol ukonceny pravovny pomer dohodou poslednym dnom rod.dovolenky, zamestnanec do SP neplati nic a zamestnávateľ len úrazové a garancne poistenie. Ak ide zamestnanec na urad prace, je to pre neho velmi nevýhodné. Jeden deň dovolenky vyčerpať a zbytok preplatiť - odvody budú len z max.vymer.zakladu za jeden den poistenia
petkor
16.06.20,12:19
Zamestnankyňa poberala len minimálnu mzdu, takže aj tak bude mať asi minimálnu podporu. Ale OK, ďakujem veľmi pekne za rady
veronikasad
16.06.20,17:22
Ak počas RD nemala iny prijem, vznikol jej narok na dovolenku a postupovali by ste tak ako sme tu písali, určite by nepoberala davku v nezamestnanosti z minima. Treba ale aby boli splnené aj oznamovacie povinnosti zamestnavatela.