zuzana29
13.09.06,07:06
Dobré ránko,
chcem sa opýtať manžel má živnosť na služby v poľnohospodárstve a v októbri si chceme otvoriť predajňu vinohradníckyvh a záhradníckych potrieb, môže viesť jedno účtovníctvo aj ja služby aj na predajňu alebo na predajňu treba začať účtovať zvlášť .... a ešte jedna otázočka poradili ste mi že ako neplátca DPH pri otvorení predajne nemusí byť plátca, je to výhodnejšie alebo je lepšie byť plátcom DPH?
ďakujem za rady
sway
13.09.06,05:31
Dobré ránko,
chcem sa opýtať manžel má živnosť na služby v poľnohospodárstve a v októbri si chceme otvoriť predajňu vinohradníckyvh a záhradníckych potrieb, môže viesť jedno účtovníctvo aj ja služby aj na predajňu alebo na predajňu treba začať účtovať zvlášť .... a ešte jedna otázočka poradili ste mi že ako neplátca DPH pri otvorení predajne nemusí byť plátca, je to výhodnejšie alebo je lepšie byť plátcom DPH?
ďakujem za rady

Účtovníctvo stačí jedno za viacero činností, ak Ti SW dovolí sprav si "analytiky" - podúčty, ak by ste chceli mať prehľad čo ako vynáša.
S DPH je to individuálne, dosť záleží na tom aký tovar a od koho nakupuješ, ak nakupuješ od plátcov DPH tak odporučila by som byť plátcom DPH. Tiež pri zariaďovaní predajne by vzniklo asi dosť odpočtov (nárokov na vrátenie DPH). Treba si to zvážiť, nakukni do témy DPH, aby si získala prehľad - už sa tu o tom dosť hovorilo.;)
zuzana29
13.09.06,06:07
díííky moc za radu ;)
veget
17.09.06,17:56
Vlastná skúsenosť: dobrovoľne sa za plátcu DPH nehlásiť, napriek tomu, že budete nakupovať prevažne od plátcov DPH ak budete mať maloobchod. A čo sa týka odpočtu DPH za dlhodobý majetok o to neprídete , pretože keď sa stanete plátcom DPH zo zákona tak si to uplatníte zo zostatkovej ceny tohto majetku.