Štach
17.06.20,10:17
Při zmene pracovného režimu mal zamestnanec prvé 2 týždne obvyklý pracovný kalendár. odpracoval 10 dní z 22 celkových v mesiaci, tj. asi 45.5% pracovnej doby mesiaca tohoto režimu.
Po tejto dobe mal zmenu na nepravidelný kalendár, u kterého je do konca mesiaca 9 dní z celkových v mesiaci 15, to je 60% pracovnej doby mesiaca.
Zamestnanec je odmeňovaný mesačnou mzdou.
Spočítal som mzdu za každé obdobie oddelene a vychádza mu tým pádom 105,5 % sjednanej mesačnej mzdy. Postupujem správne? Dostal som reklamáciu, že by mzda mala byť len 100%.
ivka70
17.06.20,08:24
Ked ma mesacnu mzdu, ma dostat mesacnu mzdu, ak odpracuje vsetky hodiny podla planu zmien bez dalsich nadcasov.
Otazka je, kolko hodin dokopy odpracoval a kolko by muto vyslo podla tyzdenneho pracovneho casu v zmluve, ci cast tych odpracovanych hodin nebol uz nadcas.

Cize odpracoval napr 10x8 = 80 + 9x11,5=103,5 spolu 183,5 hod.
Mesiac ma 22x8 = 176 hodin (mozno bola zmena aj v tyzdennom prac. case, treba spocitat).
Pri takomto pocte mi vychadza, ze mal nadcas 7,5 hod.

Predpokladam, ze chybu ste urobili pri vypocte 60%, lebo ste naratali, ze mesiac ma viac ako 100% FPC. Tam ste sa mali riadit kalendarom, kedy bola zmena pracovnej zmluvy, nie poctom zmien, ktore na zamestnaca pripadli po nej.
Štach
17.06.20,08:33
Len malú pripomienku. 10x8 je 80.
Upresnenie: Zamestnanec mal úvazok len 7,5 hodiny, po zmene 11,5. Odpracované hodiny by mali byť 75 + 103.5 = 178,5;
Mesačný fond u prvého režimu bol 165 hodín (22 dní)
Mesačný fond u druhého režimu bol 172,5 hod (15 dní)
ivka70
17.06.20,08:41
Sorry, opravene.
Bol to len priklad.
Predpokladam, ze islo o marec a zmena bola k 15.3.
Dovtedy bol fond 10x7,5 = 75 hodin
odvtedy 12x nieco (co ma v pracovnej zmluve po novom ako tyzdenny pracovny cas /5) 172,5 hodiny nie je delitene 22, to nie je spravne cislo. :)
Jana Motyčková
17.06.20,08:59
Ak zamestnanec odrobil svoj plný fond pracovného času a len ten, jeho mzda je 100 percent mesačnej mzdy. Fond pracovného času je toľko hodín, koľko mal odrobiť podľa rozvrhu zmien. To, že je to možno viac (alebo menej) hodín ako je fond u zamestnancov, ktorí robia od pondelka do piatku rovnaký poćet hodín, je pritom nepodstatné. Pri nerovnomernom rozvrhnutí pracovného času sa pracovný čas rozvrhuje na obdobie, ktoré môže trvať až 4 mesiace, v niektorých prípadoch až 12 alebo 30 mesiacov.
Štach
17.06.20,10:11
Platí to aj pri zmene pracovného režimu?
Keď srovnám príjem iného zamestnanca B, pracujúceho v tom istom nepravidelném režime celý mesiac ako náš zamestnanec A na konci mesiaca, Keď má zamestnanec B na začiatku mesiaca neplatené volno na stejné obdobie ako je zamestnanec A v prvom pracovnom režime. Podľa mojho názoru by mali mať tú istú odmenu na stejné obdobie. To ale nebude platit. (Bude stejná odmena za prácu keď prvé obdobie budú mať obaja neplatené volno?)
A je tu eště dalšia komplikácia. V novom režime pribudlol zamestnancovi A príplatok za zmennosť. Na aký mesačný fond sa má spočítať tento príplatok na mesačný fond druhého obdobia alebo na úhrn celkového plánu zmen?
Jana Motyčková
17.06.20,10:35
Mesačný fond je vždy toľko hodín, na koľko má rozvrhnuté zmeny v mesiaci, zmeny sa rozvrhujú týždeň vopred s platnosťou na týždeň (dnes prechodne 2 dni vopred s platnosťou na týždeň). Dvaja zamestnanci s rovnakou mzdou s rôzne rozvrhnutými zmenami nemusia mať za rovnaké (kalendárne) obdobie rovnakú mzdy. Predstavte si, Že jeden robí od pondelka do piatku, druhý od stredy do nedele, tak ten prvý za sobotu nedeľu má 0, zatiaľ čo ten druhý tam má dáku mzdu. Pritom aj za mesiac má každý z nich iný fond pracovného času.
Štach
17.06.20,10:51
Takže pri zmene pracovného režimu je treba sčítať fond plánovaných zmen zamestnanca za celý mesiac, a nie za každý pracovný režim oddelene.
A čo, keď nastúpi v polovici mesiaca. Nemal by mať plnú mesačnú mzdu? Prečo sa znižuje mzda o zmeny v jeho pracovnom režime před začiatkom pracovného pomeru?
Jana Motyčková
17.06.20,11:03
Ak mi napr. zamestnanec nastúpi 16.1. tak (napr.) za 4 mesiace musí v priemere odrobiť svoj fond, čo je povedzme do 15.5.. Keby mu zamestnávateľ nemal krátiť mzdu za január predpokladalo by sa, že fond za 4 aj čosi týždňov v januári odrobil celý od 15.1., čo by ale nebolo v súlade s jeho pracovnou zmluvou. V skutočnosti môže od 15.1. do konca januára mať fond aj napr. 168 hodín, čo vyzerá ako celý mesiac (s cca polovičnou mzdou), tento fond musí byť ale vykompenzovaný do 15.5. nižšími hodinami a normálnou mzdou. Nedá sa fond v januári od 16.1. kompenzovať hodinami do 15.1., kedy nebol v pracovnom pomere.
Štach
17.06.20,11:25
Doposial som sa domnieval, že mzda je vždy stanovená na pracovný režim zamestnanca. Keď sa zmení, zmení sa výpočet.
Podla Vášho popisu sa má brať mesačný individuálny plán ako základ, ku ktorému je treba vztiahnuť príjem počítaný v celom mesiaci. Aj v případě, keby so zmenou rezimu došlo ku zmene tarifu.
V našom případě v prvom režime je mesačný fond 165 hodín,
v druhom režime 172,5 hodín,
ale zamestnanec bude mať fond 178,5 hodín zložený zo dvoch častí. Táto hodnota sa bude používať pri výpočte příjmu za prvé aj druhé obdobie.
Při nástupe sa berie prvý režim od začiatku mesiaca nástupu, pri výstupe sa berie posledný pracovný režim do konca mesiaca výstupu.
Ja riešim algoritmus výpočtu. Zapsal som postup správne? Ďakujem za odpovedi.
Jana Motyčková
17.06.20,11:42
Ak som to dobre pochopila, tak správne. Mzda je stanovená na konkrétny fond pracovného času zamestnanca v mesiaci, nie na priemerný fond. Ak bude mesačný fond pracovného ćasu zamestnanca 178,5, tak od tohoto počtu hodín sa odvíja mzda pred zmenou a po zmene.
Štach
18.06.20,07:06
Ďakujem za odpoveď. Pre presčas sa u nepravidelných režimov posudzuje obdobie, ktoré može trvať až 30 mesiacov. Neviete, čo rozhoduje o jeho dľžke?
Jana Motyčková
18.06.20,12:12
Ach jaj, treba si naštudovať Zákonník práce. Pre nadčas sa neposudzuje obdobie ani 4, ani 12 ani 30 mesiacov. Nadčas je dohodnutá lebo nariadená práca vykonávaná mimo rozvrhu pracovného času. Nadčas môže byt nariadený aj hodinu dopredu alebo odsúhlasený aj spätne. Alebo niečo iné myslíte slovíčkom presčas? Na 30 mesiacov sa môžu rozvrhnúť zmeny, ak je dohodnuté so zástupcami zamestnancov konto pracovného času. Bežne je obdobie max 4 mesiace. Ak je "rozdielna potreba práce v priebehu roka" tak na 12 mesiacov po dohode so zástupcami zamestnancov.