fachman
19.06.20,15:24
Poprosím o radu.Platil som za smeti aj za syna,trvalý pobyt má ešte u nás.Byt vlastní v inom meste.Na úrade mi povedali,že je to o trvalom bydlisku.Podľa zákona č. 582/2004 Z.z., sa píše,buď pobyt alebo vlastí nehnuteľosť.Si myslím,že má platiť tam kde býva.Dali mi na syna úľavu, skoro 3 eurá,aby nemusel platiť v oboch mestách plnú sadzbu.??
misoft
19.06.20,14:35
Záleží, ako sa k tomu postaví samospráva, aké má v tomto VZN, či poskytuje úľavy.
Niektoré účtujú podľa počtu osôb na danej adrese, niektoré podľa vlastníctva.
Pokiaľ by tvoj syn si dal TP na svoj byt - ako vlastník by tam platil plnú sadzbu, ale pokiaľ by mal aj prechodný pobyt u teba - možno by stačilo potvrdenie o platbe za TKO na mieste jeho TP a žiadosť na úlavu za TKO u teba.
Treba si prečítať VZN mesta, čo o tom píše, diskutovať, argumentovať, dokladovať.
buchač
19.06.20,15:45
Dali mi na syna úľavu, skoro 3 eurá,aby nemusel platiť v oboch mestách plnú sadzbu.??
====================
Toto význam nedáva...
misoft
19.06.20,20:44
Predstav si - ani mne.
sito
20.06.20,04:52
Ale dáva. V meste N kde má syn trvalý pobyt v nehnuteľnosti otca, otcovi dalo mesto za to, že syn u neho nebýva zľavu najviac 2,99 €. Mesačne, ročne?

Syn nepíše, že v meste X platí za nehnuteľnosť na ktorej nemá nikto prihlásený trvalý pobyt. No ale, ak tam niekto predsa býva, tak tam produkuje aj odpad. A za jeho odvoz, likvidáciu by mal mestu platiť, že? Dá sa, môžeme otcovi veriť? :D
buchač
20.06.20,06:52
sito (Dnes 06:52) Ale dáva.
===========
Tebe dáva ? Lebo mne veru teda nie.
Veď nie je jasné, či je to veta oznamovacia alebo opytovacia ?
sito
20.06.20,07:24
"Dali mi na syna úľavu, skoro 3 eurá,aby nemusel platiť v oboch mestách plnú sadzbu.??"

Ako sa hrá oko, poker? Väčší bere! Bodka je jedna, otázniky, dva! :D
Katy a R
20.06.20,10:31
Tak ako si myslíš ty by platilo, keby mal syn byt v rovnakom meste ako trvalý pobyt.
Lenže on má byt v jednom meste - tam je poplatok z titulu vlastníctva - a druhý má z titulu trvalého pobytu.
Takže môže použiť § 82 zák 582 - a požiadať o zníženie poplatku (resp aj odpustenie) . To ale záleží od VZN konkrétneho mesta. Takže pozrieť tam, že aké majú zľavy (nie je to všade rovnako). Aj tak sa dopredu zaplatí celý, potom vrátia;)
Moja skúsenosť - raz som to riešila - plno papierov bolo treba, tak sme sa na to vybodli, zľava bola 4 eurá;) (a bolo to len na jeden rok).
A v tom vašom prípade je najjednoduchšie - syn si dá TP tam, kde býva - či? (neviem, či má nejaký špeci dôvod na TP u vás)
zz/2004-582/82
fachman
21.06.20,18:38
Tá zľava bola taká že som zaňho zaplatil necelé 3 eurá,trvalý pobyt si syn už vyrieši,momentálne je v zahraničí.Ináč by som si musel naňho žiadať každý rok o úľavu.Bolo mi tak povedané.Ale je to blbé,platiť s titulu trvalého bydliska a aj že inde vlastní byt.V meste kde má byt,tak platí za byt a aj daň za nehnuteľnosť.
Katy a R
21.06.20,18:49
zákon platí pre všetkých;) - samozrejme, že treba žiadať každý rok o zľavu. (a to ešte celkom dobre máte u vás ☺)
buchač
21.06.20,18:51
Katy a R (Dnes 20:49) zákon platí pre všetkých - samozrejme, že treba žiadať každý rok o zľavu.
=====================
Ako sa to vezme.

Ja platím za odpad len 50%...o úľavu som požiadal iba raz a odvtedy je to v platnosti.
Katy a R
21.06.20,19:02
no u detí to vyžadujú každý rok - lebo tie "migrujú" - či už škola, alebo Anglick a tak.. Až pozadu vedia, koľko dní sa zdržiavali v obci ;) Tysi možno výnimka - ako dôchodca:). Odo mňa chceli aj z rodičovského domu každý rok ku KO - ale ako som už písala vyššie..
Pri zľave na daň netreba každoročne ..