ROTI
13.09.06,07:43
Poraďáci, prosím poraďte mi.
V auguste sme mali zamestnanca, ktorý mal u nás podpísané vyhlásenie.
12. 8. 2006 ukončil pracovný pomer. 20.8.2006 sme ho vzali na 10 dní na dohodu. Jeho odmena bola 3000,- Sk.
Čo s tým? Mám zvlášť urobiť mzdu z pracovného pomeru a zvlášť dohodu,
s tým, že z dohody mu zrazím zrážkovú daň, alebo aj z dohody odvediem daň preddavkovo?
Ďakujem vopred za každú radu.
Olgica
13.09.06,05:46
Z prac. pomeru zrazíš preddavok na daň a z dohody zrážková daň.
Zoltán Kovács
13.09.06,05:47
Poraďáci, prosím poraďte mi.
V auguste sme mali zamestnanca, ktorý mal u nás podpísané vyhlásenie.
12. 8. 2006 ukončil pracovný pomer. 20.8.2006 sme ho vzali na 10 dní na dohodu. Jeho odmena bola 3000,- Sk.
Čo s tým? Mám zvlášť urobiť mzdu z pracovného pomeru a zvlášť dohodu,
s tým, že z dohody mu zrazím zrážkovú daň, alebo aj z dohody odvediem daň preddavkovo?
Ďakujem vopred za každú radu.

Z tej dohody treba samostatne odviesť zrážkovú daň. Nakoľko počas trvania DoVP už nebol vaším rianým zamestnancom, a tým pádom nemal podpísané vyhlásenie. Na mzdu, ktorá mu patrí za obdobie od 01.08.-12.08. samozrejme, že uplatníš podpísané vyhlásenie.
alušik
13.09.06,05:48
Osobne by som mu odmenu z dohody dala vo výplate odchýlkou na tom istom osobnom čísle, na ktorom bol počítaný ako zamestnanec a zdanila mu to spolu preddavkovo.;)
va1ke
13.09.06,06:08
ja osobne mzdy nerobím ale účtujem. a u nás sa to robilo tak, že ak mal zamestananec u nás pp a aj dohodu tak pracovný pomer išiel zvlášť a dohoda zvlášť. a z dohody sa odviedla zrážková daň.
Gabi03
13.09.06,06:24
Môj názor: Možno by bolo dobré opýtať sa aj ZCa, ako to chce mať. Keďže z dohody - zrážkovej dane si nemusí dať robiť ročné zúčtovanie. Keby si dal preddavkovo, dá si to do daňového priznania resp. ročného zúčtovania a možno by sa mu tie peniaze vrátili (ak by zarobil menej ako 90816 + nejaké ďalšie oslobodenia...).
Hoci najskôr by to mali byť dva druhy prac. pomeru, aj dve výplatné pásky.
alušik
13.09.06,06:29
§43 ods. j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane,122) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 5 000 Sk a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33.

Podľa môjho názoru sa berie celkový úhrn príjmov (t.j. akýkoľvek počet pracovných pomerov, prípadne PP+DVP - ako v tomto prípade) v danom mesiaci, takže by sa to malo zdaňovať spolu. Buď mi to celkovo výjde na preddavkovú daň alebo celkovo na zrážkovú daň - závisí od okolností - t.j. či má podpísané za ten mesiac vyhlásenie, lebo mohol prestúpiť k inému zamestnávateľovi v priebehu mesiaca a vyhlásenie podpísal už u neho.
alušik
13.09.06,06:33
Z tej dohody treba samostatne odviesť zrážkovú daň. Nakoľko počas trvania DoVP už nebol vaším rianým zamestnancom, a tým pádom nemal podpísané vyhlásenie. Na mzdu, ktorá mu patrí za obdobie od 01.08.-12.08. samozrejme, že uplatníš podpísané vyhlásenie.

Ak má podpísané vyhlásenie, tak je platné na celý príslušný mesiac. Nedá sa to "useknúť" v polovici mesiaca alebo "rozdeliť".;)
ROTI
13.09.06,06:48
Ak mu to dám preddavkovo, žiadna daň mu nevychádza platiť,
len sa bojím, či ma potom nebude DÚ naháňať, že som tam mala dať
zrážkovú daň.
Všetkým Vám ďakujem za odpovede a prajem pekný deň!
alušik
13.09.06,08:27
Určite by som sa nebála a obhajovala svoj názor, veď ide o jednu závislú činnosť (§ 5), vzťah zamestnanec (daňovník) - zamestnávateľ (platiteľ dane) - sa v mesiaci nezmenil.
Jana Motyčková
13.09.06,15:02
Určite zdaňovať spolu preddavkovo, ak mal v tom mesiaci podpísané daňové vyhlásenie, na DÚ s tým nie je problém.
Benji
13.09.06,17:39
Ahojte,
už som dnes túto otázku raz písala, ale zrejme som nepostupovala správne,lebo som ju potom medzi príspevkami nenašla. Ak aj teraz nepostupujem správne, dajte mi, prosím vedieť.
Takže: v júli a auguste som pracovala na DoVP (1500+3200.- Sk) a od 1.9. už ako riadny zamestnanec u toho istého zamestnávateľa. Chcem sa opýtať, či som pri dohode mohla uplatniť NČZD, alebo ju musí (musel) odviesť zamestnávateľ zrážkou? Díky
Orsz
13.09.06,17:42
Ahojte,
už som dnes túto otázku raz písala, ale zrejme som nepostupovala správne,lebo som ju potom medzi príspevkami nenašla. Ak aj teraz nepostupujem správne, dajte mi, prosím vedieť.
Takže: v júli a auguste som pracovala na DoVP (1500+3200.- Sk) a od 1.9. už ako riadny zamestnanec u toho istého zamestnávateľa. Chcem sa opýtať, či som pri dohode mohla uplatniť NČZD, alebo ju musí (musel) odviesť zamestnávateľ zrážkou? Díky

Prečo si pracovala na DoVP? Podľa mňa to mal vyriešiť zrážkovou daňou, a samozrejme podaním oznámení. NČZD nepoužije. Až od 1.9.2006 ak podpíšeš vyhlásenie.
Manual
13.09.06,17:44
Ahojte,
už som dnes túto otázku raz písala, ale zrejme som nepostupovala správne,lebo som ju potom medzi príspevkami nenašla. Ak aj teraz nepostupujem správne, dajte mi, prosím vedieť.
Takže: v júli a auguste som pracovala na DoVP (1500+3200.- Sk) a od 1.9. už ako riadny zamestnanec u toho istého zamestnávateľa. Chcem sa opýtať, či som pri dohode mohla uplatniť NČZD, alebo ju musí (musel) odviesť zamestnávateľ zrážkou? Díky
Ak si nepodpísala vyhlásenie keď si pracovala na DOVP, tak to musel zdaniť zrážkovou daňou.
Pekný večer...:)
Benji
13.09.06,19:38
Dakujem a dobru nocku