jahoszmsk
20.06.20,12:39
Zdravím, mám problém a potrebujem poradiť.
V marci som sa dohodol s firmou na dodavke strešnej krytiny plus príslušenstvo teda aj laty a kontralaty, a zaplatil som zálohu 50%.
Pre túto firmu robia 2 partie strechárov - pokrývačov, s jednou som mal ústnu dohodu že mi vymenia škridlu na streche a preto som krytinu objednal od konkrétnej firmy. Doteraz sa táto partia vyhovárala na koronavírus a potom na počasie, až pred 2 týždňami mi povedali že mi neprídu nič robiť lebo nestíhajú a nemôžu dochádzať 2 hodiny denne ku mne, že mi strechu urobí druhá partia čo robí pre firmu. Teda som sa po telefóne dohodol s tou druhou partiou na cene za prácu, a že mi dajú termín na prácu na druhý deň, no už týždeň mi nedvíhajú mobil a pošlú iba sms že "ozveme sa vám". A eštte som sa dozvedel že materiál, teda krytina a dosky sú na dvore tej firmy už od marca, dosky sú už kto vie v akom stave ked sú len tak položené.
No a potreboval by som poradiť ako mám od tej firmy dosiahnuť vrátenie zálohy lebo to už nemám nervy nato.
Zmluvu nemám žiadnu podpísanú, iba mi dali cenovú ponuku na materiál a dopravu a dal som 50% zálohu, t.j. 3500€.
Poradí niekto?
Vdaka.

Jednoducho robili kamaratovi strechu tak mi dal kontakt na partiu.
Záloha je len za materiál. Neviem ci ozaj nestíhajú, tá korona veľa vecí pomenila. Možno je to osobné. A zasa hocikoho na strechu nechcem pustit, je vela takých čo nevedia robiť a chcú len zarobiť.
Bloček na zálohu samozrejme mám.
misoft
20.06.20,11:24
Ešte napíš, že tú zálohu si dal "na drevo" - tedy bez akéhokoľvek papieru.
Ak to je takto - pá-pá-pá prašule + materiál.
Mária27
20.06.20,13:10
Zmluva o dielo nemusí byť písomná. Podľa § 632 občianskeho zákonníka: Ak nedôjde k zhotoveniu diela na počkanie, zhotoviteľ je povinný vydať objednávateľovi písomné potvrdenie o prevzatí objednávky. Potvrdenie musí obsahovať označenie predmetu diela a ďalej jeho rozsah, akosť, cenu za vykonanie diela a čas jeho zhotovenia.
Podľa § 634 Ak nie je dohodnuté inak, platí sa cena až po skončení diela. Ak sa však dielo vykonáva po častiach alebo ak vyžaduje vykonanie diela značné náklady, je ten, komu bolo zadané, oprávnený požadovať už počas vykonávania diela od objednávateľa primerané preddavky.
§ 517 platí aj pre záväzky zo zmlúv: Dlžník, ktorý svoj dlh riadne a včas nesplní, je v omeškaní. Ak ho nesplní ani v dodatočnej primeranej lehote poskytnutej mu veriteľom, má veriteľ právo od zmluvy odstúpiť; ...
§ 457 ide o bezdôvodné obohatenie, ak peniaze nevráti: Ak je zmluva neplatná alebo ak bola zrušená, je každý z účastníkov povinný vrátiť druhému všetko, čo podľa nej dostal.

Pošli firme odstúpenie od zmluvy a žiadaj vrátiť zálohu. Ak sa nedohodnete, bude súd - svoje tvrdenia dokazuj.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20191201