katarina77
20.06.20,15:12
Zdravím, sme firma, ktorá má povinnosť určitých tržieb cez RP, ale nie všetko. Preto máme VRP, cez počítač, pri ktorom sedím a bežne účtujem v kancelárii, ale používam ju len občas, inak prijímam peniaze len cez PPD. Od používania VRP som neuskutočnila ani výber ani vklad, tržy z VRP len evidujem bežne na účet 211 - kumulovane jedným PPD za daný deň ako príjem z VRP. Nemám inak oddelenú evidenciu VRP a bežnu pokladňu, je to spolu. Myslíte že je to tak správne? Má niekto takúto skúsenosť?V podstate sa stále kumuluje zostatok vo VRP.
veronikasad
21.06.20,08:05
Vo VRP treba robit denne vybery, lebo pri kontrole nebudes vediet preukazat zostatok hotovosti. Trzbu z VRP by si mala mat v priebehu dna ulozenu oddelene, ak ju pouzijes napr.na nakup, tak aj v priebehu dna urobit vyber z VRP.
katarina77
21.06.20,18:23
Ďakujem za odpoveď, no my práve nemáme oddelenú analytiku na bežnú pokladňu a VRP, len v deň keď mám tržbu z VRP ju zaúčtujem do peňažného denníka ako príjem z VRP( s rozúčtovaním položiek). Nikde som nenašla povinnosť robiť VKLAD alebo VÝBER. Takže keď mám napr. zostatok 20000€, tak by tie peniaze chcela kontrola naozaj videť? A mohla by som popr. urobiť jednorázový veľký VÝBER?
veronikasad
21.06.20,18:29
ano, urob výber, analytiku nepotrebuješ. Klient síce nemá VRP, ale eKasu, mal kontrolu v novinovom stánku a dostal pokutu len preto, že na poličke mal nachystané zabalené drobné na odvod do banky z predch.dňa. Kontrolovali zostatok zásuvky s nablokovanou tržbou.
avalik
21.06.20,19:21
§ 3 (3) Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať v elektronickej registračnej pokladnici, pričom vyhotoví doklad označený slovom „VKLAD“. Ak podnikateľ vloží do pokladnice e-kasa klient hotovosť okrem prijatej tržby alebo vyberie z pokladnice e-kasa klient hotovosť, je povinný ich bez zbytočného odkladu po ich vložení alebo vybratí zaevidovať v systéme e-kasa. Ak podnikateľ nemôže z dôvodu prekročenia hraničnej doby odozvy zaevidovať doklady označené slovom „VKLAD“ alebo „VÝBER“ v systéme e-kasa, je povinný uložiť dátovú správu v on-line registračnej pokladnici. Podnikateľ je povinný zaslať uloženú dátovú správu do systému e-kasa do 96 hodín od prvého pokusu o jej zaslanie; ak nemožno zaslať dátovú správu do systému e-kasa z dôvodov na strane finančného riaditeľstva, lehota na jej odoslanie sa považuje za zachovanú, ak je zaslaná do 96 hodín od zverejnenia oznámenia o odstránení prekážok na strane finančného riaditeľstva na svojom webovom sídle.

Ak tie peniaze vzdy po zaevidovani v ekase (VRP) hned vkladas do firemnej pokladnice, tak vlastne robis vyber hotovosti z VRP - a teda musis tento vyber zaevidovat vo VRP - inac musis mat v kasicke/penazenke pri VRP sumu, ktoru mas ako zostatok vo VRP.