maja32
21.06.20,10:03
Dobrý deň zamestnancovi 28 ročnému sa narodil v máji syn. Navýšiť mu v máji počet dní dovolenky na 25 dní za rok alebo mu tých 25 dní prepočítať a nedať celých keďže syn sa mu narodil v máji?dakujem
Mila123
21.06.20,08:04
Ak sa zamestnanec začne o dieťa trvalo starať až v priebehu roka 2020, zamestnanec má nárok na 4 týždne dovolenky za kalendárny rok 2020 a nárok na pomernú časť dodatočného 1 týždňa dovolenky získava až odo dňa, kedy sa trvalo začal starať o dieťa a túto skutočnosť zamestnávateľovi preukázal. Ustanovenie § 103 ods. 2 Zákonníka práce ustanovuje iba minimálnu výmeru dovolenky („najmenej“), zamestnávateľ môže zamestnancovi v rámci pro-rodinnej politiky poskytnúť aj vyššiu výmeru dovolenky. https://www.ip.gov.sk/zvysena-vymera-dovolenky-zamestnanca-ktory-sa-trvale-stara-o-dieta/
veronikasad
21.06.20,08:22
Narok sa zvyšuje na 5 kal.tyzdnov.
vanessa2
21.06.20,08:34
nemusí dostať 25 dní záleži od zamestnávateľa môže aj prepočítať odkedy sa dieťa narodila tak to je aj na stranke inšpektoráte práce
sa zamestnanec začne o dieťa trvalo starať až v priebehu roka 2020, zamestnanec má nárok na 4 týždne dovolenky za kalendárny rok 2020 a nárok na pomernú časť dodatočného 1 týždňa dovolenky získava až odo dňa, kedy sa trvalo začal starať o dieťa a túto skutočnosť zamestnávateľovi preukázal. Ustanovenie § 103 ods. 2 Zákonníka práce ustanovuje iba minimálnu výmeru dovolenky („najmenej“), zamestnávateľ môže zamestnancovi v rámci pro-rodinnej politiky poskytnúť aj vyššiu výmeru dovolenky.
jales
22.06.20,07:24
Tak sa to počíta aj u ženy, ktorej sa v priebehu roka narodí dieťa? Pre materskú dovolenku sa dovolenka nekráti a pre rodičovskú dovolenku nevymešká 100 dni v roku.
avalik
22.06.20,18:19
Vyjadrenia IP je potrebne brat s rezervou.

Zakonnik prace neuvadza moznost pomerneho zvysenia dovolenky v tomto pripade - neuvadza ani ako dlho tato starostlivost ma byt pocas roka - teda zamestnanec preukaze trvalu starostlivost o dieta a od tohto momentu ma narok na 5 tyzdnov dovolenky - aj keby sa dieta narodilo 31.12.

IP ma dohliadat na dodrziavanie Zakonnika prace v prospech zamestnanca, nie davat vyjadrenia, ktore su v neprospech zamestnanca.
Mila123
22.06.20,18:25
zadala som do Draka otázku na prepočet, dostala som odpoveď (kuk do Draka) , teda vyjadrenie IP je potrebné brať do úvahy. Na ňom je iba to, že v roku keď sa stane mladý zamestnanec rodičom v priebehu roka nemusí dostať (ale môže) celých 5 dní D, a príklad , že sa dieťa narodilo 31 12 2020 som tam uviedla, budete šokovaná aký je výsledok......
avalik
22.06.20,18:39
nemam draka, citam ZP - a tam ziadna pomerna cast nie je ;)
veronikasad
22.06.20,18:43
avalik
22.06.20,19:17
tam je to praveze neutralne napisane

" Rôzny pohľad na dĺžku vyššej dovolenky nastáva v prípade, ak sa zamestnanec začal trvalo starať o dieťa v priebehu kalendárneho roka, napríklad ak sa dieťa v priebehu roka narodilo alebo súd rozhodol o striedavej starostlivosti rodičov.

V Zákonníku práce nie je riešenie takejto situácie presne určené, a tak sú na ich riešenie dva rôzne pohľady."

a potom je tam citovane zo stranky IP ale aj to, co tvrdim ja
veronikasad
22.06.20,19:41
Pozerala som tie priklady vypoctu nároku, pokial bola podmienka splnená v priebehu roka, prepocet az na dni som este nikde nevidela
Mila123
23.06.20,07:24
Veronika je mi to také......pýtala som sa na mechanizmus prepočtu, lebo s takou stupíditou som sa nestretla....