ankaza
21.06.20,14:47


Pred desiatkami rokov bola na pozemku mojich predchodcov vybudovaná vodovodná šachta (jama vystužená plechom), ktorú vybudovali spoločne so susedom. Do šachty vedie potrubie úžitkovej vody, ktoré sa v šachte rozdvojuje do susedných domov. V šachte nie sú merače vody iba uzatváracie ventily. Teraz po rokoch súčasný sused žiada, aby šachta bola zapísaná ako vecné bremeno na moju nehnuteľnosť. Je v práve?
Voda vyteká z bane,je chytená do rezervoáru a odtiaľ rozvodmi do domov.
sused oddôvodňuje svoju požiadavku tým, že dom je v predaji a s budúcimi majiteľmi sa nemusí dohodnúť.

ivka70
21.06.20,12:51
Odkial tecie uzitkova voda?
buchač
21.06.20,13:09
Ako odôvodňuje svoju požiadavku...ako argumentuje ?
ankaza
21.06.20,14:34
Vyteká z bane, chytená je do vodojemu a odtiaľ rozvodmi do domov
ankaza
21.06.20,14:36
Dom predávam a sused sa bojí že noví majitelia ho nepustia do šachty. Chcela som dať zápis o spoločnej šachte do kúpno-predajnej zmluvy, ale sused s tým nesúhlasil.
buchač
21.06.20,15:37
No ja neviem, že ako to tam máte presnejšie.
Podobne sme to mali aj na našej záhrade...úžitková voda bola ťahaná potrubím...ALE každý mal svoj kohútik.

Vystáva otázka, že prečo sa onehdá tvoji predkovia so susedom takto dohodli, že dvaja v jednom...ja osobne by som nikdy na takéto riešenie nepristúpil (a to mám fasáckeho suseda).

Druhá otázka je aj tá...prečo si sused neurobí prípojku/odbočku od hlavného prívodu na svoj pozemok ?
Možno sa natrápi, aj nejaké love ho to bude stáť, ale bude mať aj on, aj noví susedia pokoj.

Vecné bremeno ale nie je prekážkou pri predaji.
Ale predposranosť je večný problém...;) Predsa noví majitelia by s terajším susedom mali vychádzať už vo vlastnom záujme vychádzať dobre....(ale je pravdou, že jeden nikdy nevie, kto sa nasťahuje).
ankaza
21.06.20,16:20
Aj tu máme každý svoj kohútik, ale v spoločnej šachte. Ja som susedovi tiež navrhla vlastnú prípojku, ale on s tým nesúhlasí, trvá len a len na vecnom bremene.
No a prečo to voľakedy robili spoločne? Asi preto, lebo práve pre ten susedný dom to bolo oveľa jednoduchšie riešenie. Noví majitelia s tým vôbec nemajú problém, ale vecného bremena sa boja kvôli budúcej hypotéke.
buchač
21.06.20,17:40
ankaza (Dnes 19:20) Noví majitelia s tým vôbec nemajú problém, ale vecného bremena sa boja kvôli budúcej hypotéke.
=================
...aleže čuduj sa svete, že ako sa to zrazu otočilo.

Ale ako som už spomenul...predposranosť je večný problém.
Ty kokso...šak zbehnem do banky a hodím reč s pracovníkom za stolom.

Prípadne aj google vie...či ? ;)
Mária27
21.06.20,19:37
Podľa § 151o ods. 1 Občianskeho zákonníka právo zodpovedajúce vecnému bremenu možno nadobudnúť tiež výkonom práva ( vydržaním); ustanovenia § 134 tu platia obdobne.
Podľa § 134 ods. 1 Občianskeho zákonníka oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť. Podľa § 134 ods. 3 Občianskeho zákonníka do doby podľa odseku 1 sa započíta aj doba, po ktorú mal vec v oprávnenej držbe právny predchodca.

Z popisu je zrejmé, že v minulosti došlo ku konkludentnej dohode medzi susedmi o vužívaní časti pozemku na spoločnú šachtu, čo sa aj nerušene doteraz realizuje. Po 10 rokoch tak mohlo prísť k vydržaniu, o čom by mohol rozhodnúť na návrh oprávnených súd. VB vznikne až vkladom do katastra.

Neviem, či sa dá voda odoberať aj inak (pre prípadnú obranu vlastníka pozemku) čo by mohlo zakladať právo na odplatné bremeno, alebo, či by mohlo ísť o zákonné bremeno (vodárne), To by si mali overiť noví vlastníci, ale hlavne by si mali uvedomiť, čo chcú. Vás už sused asi nestihne donútiť dať bremeno zapísať.
ankaza
22.06.20,08:30
Ďakujem pekne za odpoveď. Voda sa dá odoberať aj inak, 70cm od šachty je už pozemok susedov. Bola by potrebná prekládka rozvodov a vybudovanie novej šachty,každý na svojom. S tým však sused nesúhlasí. Zákonné bremeno to zrejme nie je.
Mária27
22.06.20,08:58
Nový majiteľ môže žiadať svoj pozemok susedom vypratať, nakoľko sused má prístup vode cez svoj pozemok. VB by sa nedomohol ani na súde. podľa § 151o vznikajú bremená písomnou zmluvou. https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20191201