gimeno
21.06.20,15:59
Zdravím,

rozmýšľam nad sporením v II. pilieri a chcel by som sa spýtať, či rozumiem správne jednej veci:

Keď odvádzam odvody len do I. piliera, tak celý odvod na starobné poistenie ide len Soc. poisťovni, keď si sporím aj v II. pilieri, tak Soc. poisťovňa časť tohto odvodu (cca. štvrtinu) odvedie do DSS - otázka je nasledovná - Ak si budem sporiť aj v II. pilieri, budem musieť odvádzať do Soc. poisťovne viac, než keby som prispieval len do I. piliera, alebo ide výlučne len o preskupenie, rozloženie stále rovnakého odvodu na 2 miesta?
kopretinka
21.06.20,15:13
To druhé je správne
jslancik
21.06.20,15:34
a otázka je aká? veď si si ju zodpovedal skôr, ako si ju položil...
Mila123
21.06.20,19:16
síce na toto nebola položená otázka, ale viacerí to čítajú, tak nech sú informácie kompletné.....

https://www.socpoist.sk/dochodok-z-ii-piliera-iwj/59350s
veronikasad
21.06.20,19:19
si vôbec sporitelom v II. pilieri ?
Chobot
21.06.20,19:29
Nie, nemusíš odvádzať viac. Odvedieš len toľko, koľko je zákonné poistné na dôchodkové poistenie. A SP z toho odvádza do II. piliera časť.

Ale ak chceš, existujú aj dobrovoľné príspevky na II. pilier. A tie sú daňovo uznateľné do určitej výšky.
Mila123
21.06.20,20:52
Mňa zaujíma ten daňový odpočet na II. pilier.....taký predsa neexistuje, existuje ale iba na III. pilier, t.j. DDS, podľa § 11 ods. 8,9,10 a 11 ZDP, iné nie sú.....
širi1
22.06.20,07:36
sporenie aj v II. pilieri vôbec neovplyvní vaše súčasné odvody, len časť z odvodov "presunie" SP na osobný účet v príslušnej poisťovni; podmienka je mať do 35 rokov, "vstúpiť" do II. piliera môžu aj zamestnanci aj brigádnici - študenti; určite by som sa hlavne u mladších ľudí nespoliehala len na I. pilier
ivka70
22.06.20,07:39
Sporitelia majú v II. pilieri možnosť platiť si aj dobrovoľné príspevky na starobné dôchodkové sporenie. Ich výška nie je obmedzená. Daňová výhoda súvisiaca s platením dobrovoľných príspevkov skončila v roku 2016.
https://www.employment.gov.sk/sk/socialne-poistenie-dochodkovy-system/dochodkovy-system/ii-pilier-starobne-dochodkove-sporenie/prispevky-starobne-dochodkove-sporenie-2.html
Chobot
23.06.20,00:03
Díky za poznámku. Ani som si nevšimol, že to už zrušili, keďže som si to neuplatňoval.

Ale dobrovoľne prispievať sa dá aj ďalej, len to nemá zmysel, keď to nie je daňovo odpočítateľná položka.