whiteo1
22.06.20,10:02
Dobrý deň.vedel by mi niekto poradiť prečo mi komín slabo ťahá aj keď je zohriaty a dym mi vychádza z krbu do altánku?robil som aj nadstavby komína z plechovej dvojmetrovej rúry a nepomohlo.dym vychádza cez komín ale aj z krbu.dskujem.
Dispečink
12.01.21,18:46
Zdravím,

podľa toho ako sa pozerám na tie obrázky, doporučujem nasledovné :

1. V princípe by mal mať komín výšku aspoň 4-6m
2. Vnútorný rozmer komína minimálne 11 x 11 cm
3. Je dôležitý i pomer medzi vnútorným rozmerom komína a otvorom ohniska. (nakolko sa jedná o exterier, nebudem sa venovať pomeru prierezu miestnosti m3 a ťah cez otvor ohniska). Na to existujú vzorce - raz som sa to dočítal v zapožičanej knihe krby a ohniská)
4.Predpokladám, že na spodku ohniska je rošt - ak by bol, vylepšil by ťah zospodu
5. Mám podobné ohnisko a podla toho čo vidím, ohniskový otvor je veľmi veľký. Ak by sa zúžil asi o 20 - 30 %, zvýšil by sa prietok vzduchu - a dostaneme čo potrebujeme = ťah
6. taktiež tá kupola - zrezaný ihlan je na výšku krátky.
7.Navrhujem zmenšiť otvor ohniska zhora, aby tam hore ostalo väčšie množstvo tepla - takto unikne rýchlo von a nenasmeruje sa účinne do komína. Ja to mám zúžene s nehorlavou tabulou (dostať kúpiť ) - dá sa odpíliť tak presne, že sa tam len natlačí na presný rozmer. - názov si nepamätám, je to v sivej farbe hr asi 2 cm ohňuvzdorrné
8. Na obrázku 1/3 vidím plechové ukončenie komína. V tejto neizolovanej časti sa dym prudko ochladí a má tendenciu nestúpať.
9. Taktiež je otázne pripojenie plechovej nadstavby komína na murovanú. Ak to tam dobre netesní, chytá to falošný vzduch a zasa na úkor ťahu.
pavol54
12.01.21,19:38
Z obrázku je vidieť že tam nie je rošt, nemá sa odkiaľ vytvoriť prúdenie, priestor pod krbom je vidieť je na ukladanie. Možno by pomohlo nainštalovať zboku rúru ktorá by privádzala chladný vzduch z priestoru mimo krbu. Klasický komín je postavený tak že má celkom dole dvierka do neho niekde vstupuje dymovod s teplým dymom a prúdiaci chladný vzduch strháva a robí ťah
jslancik
12.01.21,19:52
inými slovami - celé zle. takto to dopadne, keď niekto spraví niečo bez základných znalostí, že veď to nejako dopadne a čo sa dá na tom pokaziť.
annova
13.01.21,19:04
Presne ako pise Dispecink.

Divala som do knihy od Oldřich Schůreka, Krby navrh a stavba.

Sirka ohniska - A
Vyska ohniska - B, kde plati hodnota B je 2/3 az 3/4 hodnoty A.
Hlbka ohniska - C je priblizne 1/2 A.
Podla obrazkov je tam dalsia chyba v tom, ze mas nizke to "hrdlo-ihlan" na obr. 3, malo by sa to zuzovat pod uhlom 70-80st.
Priemer komina je 1/10 az 1/12 z hodnoty AxB.
Vyska komina pri priemere 25 cm moze byt 4m, inak podla normy 6 m.


1. Skus asi vo 1/3 vysky ohniska zosikmit zadnu stenu ohniska smerom k hrdlu.
2. Neviem ako si napojil komin v mieste spoju murovana cast a plechova. Ak si to jednoducho len prekryl plechom a zuzil na primer plechovej rury, tak to je najvacsi problem- obr. 1.
Teply vzduch, ktory stupa hore, je v mieste oplechovania pripevneneho k murovke, prudko ochladeny, zacne sa akokeby tocit. Zacne cast dymu strhavat dole do krbu, moze tam aj menit skupenstvo, zacne ti akokeby stekat po stenach ohniska. Je to tam tiez treba zosikmit smerom k plechovej rure.