rados915
22.06.20,09:21
Môže mi zamestnávateľ prikázať prenesenie nadčasov namiesto ich preplatenia?

Vždy bolo vo firme zaužívané, že je na zamestnancovi, čo spraví so svojim nadčasom - buď si ho dá preplatiť, prenesie si ho do ďalšieho obdobia alebo si ho vyberie ako náhradné voľno. Zároveň platí, že firma preplatí maximálne 32 hodín. Teraz, vzhľadom na aktuálnu situáciu mi bolo povedané, že si ho mám preniesť, pretože firma má veľa výdavkov.

Ja budem mať do konca mesiaca 30 hodín nadčasu a nemám záujem o prenesenie, ale o preplatenie.

Ďakujem za odpoveď.
sito
22.06.20,07:37
"(3) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť čerpanie náhradného voľna za prácu nadčas. Zamestnancovi patrí náhradné voľno v rozsahu, v ktorom práca nadčas trvala; v tom prípade zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1 nepatrí.


(4) Náhradné voľno zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi v dohodnutom termíne. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodnú na termíne čerpania náhradného voľna za prácu nadčas, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi náhradné voľno najneskôr do uplynutia štyroch kalendárnych mesiacov nasledujúcich po mesiaci, v ktorom bola práca nadčas vykonaná. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno výnimočne dohodnúť, že dosiahnutá mzda za prácu nadčas sa zúčtuje až za čas čerpania náhradného voľna za prácu nadčas.


(5) Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno podľa odseku 4, zamestnancovi patrí mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1, a ak sa dohodol postup podľa odseku 4 poslednej vety, patrí mu aj dosiahnutá mzda za prácu nadčas."

"Ja budem mať do konca mesiaca 30 hodín nadčasu a nemám záujem o prenesenie, ale o preplatenie."

Ak nebudeš súhlasiť s dohodou prenosu ??? Nemôže!

Ale?

"Teraz, vzhľadom na aktuálnu situáciu mi bolo povedané, že si ho mám preniesť, pretože firma má veľa výdavkov."

Je možné, že ťa z firmy vynesú, teda vytlačia von vzhľadom na aktuálnu situáciu.

Máš pravdu, práca vykonaná za nariadené náhradné voľno je práca vykonaná zadarmo.
rados915
22.06.20,07:43
"Je možné, že ťa z firmy vynesú, teda vytlačia von vzhľadom na aktuálnu situáciu."
To je veľmi veľmi nepravdepodobné. Na moje miesto by aj tak museli niekoho nájsť, takže by to nemalo význam.

Išlo mi len o to, či majú právo určovať, čo môžem robiť so svojim nadčasom.

Ešte raz ďakujem za odpoveď.
ivka70
22.06.20,09:10
a islo o nariadeny nadcas alebo su to hodiny, kedy si vlastnym rozhodnutim pracovala dlhsie a nazbierali sa ti?
rados915
22.06.20,09:15
Nadčas bol nariadený. Ide o to, že za bežných okolností pracujeme cez deň dvaja, každý po 7:45hod (od 8 do 20). Počas júna sme však nemohli pracovať spolu kvôli opatreniam, preto každý robil 12ky.
ivka70
22.06.20,09:17
A kde je tam nariadeny nadcas? robili ste kazdy druhy den? a ako bol ten nadcas nariadeny - pisomne, internym oznamenim ci ako?
sito
22.06.20,09:50
Tak to máš kliku, ešte keby si mal aj istotu, že nemôžu nikoho nájsť.

Prácu nadčas ti môže zamestnávateľ nariadiť. Náhradné voľno nie! To je možné čerpať len po dohode, teda obaja musíte súhlasiť.

Teoreticky, ak ste sa nedohodli na čerpaní náhradného voľna, zamestnávateľ má možnosť ti ho poskytnúť čerpať v priebehu štyroch mesiacov po jeho vykonaní. Ak si ho nevyčerpáš je po tých štyroch mesiacov ti prácu nadčas zaplatiť.

"(1) Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.

(5) Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť alebo dohodnúť so zamestnancom len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín."
rados915
22.06.20,10:37
Ospravedlňujem sa, zle som sa vyjadril. Nebol doslova nariadený.

Museli sme vyčerpať 1,5 týždňa z novej dovolenky do konca júna. Aby sme to splnili, jeden si zobral dovolenku a druhý robil. Bola aj taká možnosť rozdeliť si pracovný deň na 8 a 4 hodiny. Jeden by odrobil 8hod. a druhý by si zobral 1/2 dňa dovolenky a odrobil 4 hodiny. Nikdy sme nemohli byť na pracovisku dvaja naraz. Jeden zamestnanec pracoval 2-3 dni, druhý mal niekoľko dní voľno a naopak.

Čiže nadčas vznikol kvôli tomu, že každý musel pracovať za druhého, aj keď ako som napísal vyššie, bola teoreticky možnosť nepracovať 12ky. Lenže v takom prípade by nebolo možné vyčerpať 8-9 dní z novej dovolenky, pretože by to trvalo dlho, keby sme si brali iba 1/2 dovolenky.
ivka70
22.06.20,10:42
Kedze neslo o nariadeny nadcas, zamestnavatel nemusi nic preplacat. Mozete byt radi, ze vam umozni cerpat nahradne volno.
Problem s cerpanim dovolenky nebo zrovna rieseny koser, ale nic to nemeni na tom, ze takyto "nadcas" nemate ako vymahat.
sito
22.06.20,10:53
A to len vy dvaja ste sa tak dohodli? Zamestnávateľ nemal o tom ani šajnu? Tu dovolenku ste museli čerpať bez jeho vedomia zo svojho vlastného rozhodnutia?
rados915
22.06.20,11:56
Čerpanie 1,5 týždňa z novej dovolenky bolo nariadené interným oznámením. A netýkalo sa to iba nás dvoch. Firma má desiatky pobočiek po celom Slovensku, na každej pracujú 2-3 zamestnanci. Čiže stovky zamestnancov museli takto čerpať dovolenku.

Nerozumiem však úplne tomu nadčasu. Ak pracujeme dvaja a jeden si zoberie dovolenku, tak druhý MUSÍ pracovať 12 hodín a tým pádom mu vznikne nadčas.

Z akého dôvodu nemá zamestnávateľ povinnosť vyplatiť príspevok za nadčasy? Alebo že nám umožní čerpať náhradné voľno?

Veď ja tie hodiny navyše mám v dochádzke uvedené ako "Nadčas" s tým, že mám možnosť ho vyčerpať ako náhradné voľno, mám možnosť si nechať preplatiť koľko chcem alebo tiež preniesť do koša do ďalšieho obdobia.
sito
22.06.20,12:21
Takže nariadenie. Dôsledkom toho nariadenia je vaša práca nadčas. Píšeš, že zamestnávateľ ti ten čas eviduje ako nadčas, takže je si toho vedomí. Náhradné voľno nechceš, chceš mať zaplatenú prácu a aj príplatky za nadčas. Zamestnávateľ ťa núti do tretej možnosti, takže po štyroch mesiacoch ti bude zo zákona povinný nadčas preplatiť.

"Z akého dôvodu nemá zamestnávateľ povinnosť vyplatiť príspevok za nadčasy?

Nadčas ste vykonali s jeho vedomím, takže nie, že nemá povinnosť vám ho vyplatiť. Preplatiť vám ho, MÁ tu povinnosť zo zákona.

"Alebo že nám umožní čerpať náhradné voľno?"

Umožniť čerpať, vyčerpať si ho, to môže. No zo zákona vám nemôže nariadiť čerpanie náhradného voľna za prácu nadčas.

Takže, ... je to na vás ako sa dohodnete.