Alžbeta Koperova
13.09.06,08:29
Ahojte, má niekto odskúšaný recept na osie hniezda? Síce som na porade 1 našla ,ale chcelo by to aj iný. dík
daniek
13.09.06,06:32
:D :D :D najlepšie sú tuperwarovské z misky rýchlokysky :D :D :D
ale recept na cesto až keď zajtra keď sa niekto nenájde skôr
liba2
13.09.06,06:35
Ahojte, má niekto odskúšaný recept na osie hniezda? Síce som na porade 1 našla ,ale chcelo by to aj iný. dík

http://www.porada.sk/t31838-vselico-z-kysnuteho-cesta.html?highlight=osie+hniezda

asi je to ten čo si už našla.... :p
Alžbeta Koperova
13.09.06,07:37
:D :D :D najlepšie sú tuperwarovské z misky rýchlokysky :D :D :D
ale recept na cesto až keď zajtra keď sa niekto nenájde skôr



Misku rýchlokysku poznám no nemám , ale mám osvedčený postup, pri ktorom cesto vždy krásne nakysne aj v obyč miske.
Aj tak dikes za radu a budem čakať na zajtrajší príspevok s receptom.
katarina53
13.09.06,14:13
Betka, prosím, nahoď sem ten osvedčený postup, pri ktorom cesto vždy krásne nakysne. Ďakujem.
ilona
14.09.06,04:20
Podľa mňa miska rychlokyska je reklamný podvod,skúste cesto rozdeliť na dve časti,jednu dajte do rychlokysky a druhú do obyčajnej misky a na rovnaké miesta,uvidíte,že nebude v upečených koláčoch rozdiel.
Alžbeta Koperova
14.09.06,06:56
Betka, prosím, nahoď sem ten osvedčený postup, pri ktorom cesto vždy krásne nakysne. Ďakujem.

Nech mám hociaký recept na kysnuté cesto, vždy to robím takto:
kvasnice rozdrvím do misky, zasypem práškovým cukrom a miešam , kým niesú kvasnice úplne rozpustené, zalejem trochou vlažného mlieka a nechám nakysnúť kvások, cca 15 min.
Potom si pridám zvyšné suroviny, vymiesim, nechám dokysnúť a hotovo
Z tých rozpustených kvasníc to mám akési lepšie, asi tým že cukor podporuje kvasenie

a pravdou je, že skutočne to tak isto nakysne v miske za 50 sk ako v zázračnej rýchlokyske, tu nemám, ale u svokry sme porovnávali
každá gazdinka predsa vie, že viac záleží od kvality múky a kvasníc, lebo pri rovnakom postupe to nedopadne vždy rovnako, ako od toho v čom to pripravujete

všetkým prajem pekný blížiaci sa predĺžený víkend a ak niekto má ešte recept k pôvodnej téme osie hniezda, prosím napíšte, chcem ich ráno piecť, bo ideme na chatu a bude tam plno hladošov:D :D :D
Inuška
14.09.06,09:09
K tomu receptu na porade, ja to robím podobne ale do tej plnky dávam ešte žĺtko a potom ju rozotretú posypem na hrubo mletými orechami a hrozienkami. Inak ten istý postup.
liba2
14.09.06,09:11
Podľa mňa miska rychlokyska je reklamný podvod,skúste cesto rozdeliť na dve časti,jednu dajte do rychlokysky a druhú do obyčajnej misky a na rovnaké miesta,uvidíte,že nebude v upečených koláčoch rozdiel.Ja vlastné skúsenosti s miskou nemám, ale videla som to u hostiteľky. Rozdiel je v tom, že v rychlokyske len premiešaš suroviny, v obyč. miske musíš vypracovať cesto - a až potom dáš kysnúť.
alebo sa mýlim ?
Niafa
14.09.06,11:16
Práve som si kúpila rýchlokysku od tupperware, ale ešte som ju neskúšala. Dostala som aj recept na osie hniezda, tak tu je:
500 g hladkej múky
3 vajíčka
20 g droždia
60 g margarínu
3,5 dcl mlieka
50 g práškového cukru
100 g masla
50 g škoricového cukru
50 g kryštáľového cukru
vanilkový cukor
štipka soli
Z droždia, cukru a teplého mlieka pripravíme kvások. Múku pred vymiešaním preosejeme. Nasypeme do rýchlokysky, urobíme v nej jamku, do ktorej nalejeme kvások, práš. cukor, vajíčka, soľ a 2 dcl vlažného mlieka. Cesto miešame, až kým nie je hladké, vtedy pridáme 60 g rozpusteného margarínu. Cesto by malo byť pružné a hustejšie.
100 g masla vymiešame do penista s 50 g škoricového cukru, 1,5 dcl mieka dáme zovrieť s 50 g kryštáľového a vanilkového cukru.
Cesto rozvaľkáme na tenko, potrieme cukrovým maslom a skrútime. Krájame ho lopatkou na 3-4 cm kúsky, poukladáme na vymastený plech. Necháme nakysnúť a pečieme do žlta. Vyberieme z rúry, polejeme vanilkovým mliekom, vložíme naspäť do rúry a dopečieme.
Určite vyskúšam.
Niafa
18.09.06,07:58
Ahojte, je po víkende, vyskúšala som tie osie hniezda, čo som písala recept. Ale chcem upozorniť na chybu v recepte, čo som zistila až pri pečení. Nemá byť 600 g margarínu, ale len 60 g.
Sú ozaj výborné.
liba2
18.09.06,09:06
Ahojte, je po víkende, vyskúšala som tie osie hniezda, čo som písala recept. Ale chcem upozorniť na chybu v recepte, čo som zistila až pri pečení. Nemá byť 600 g margarínu, ale len 60 g.
Sú ozaj výborné.Niafa, prosím ťa, urob opravu do pôvodného príspevku, lebo tento si nemusí každý prečítať. Ďak.
Alžbeta Koperova
18.09.06,10:32
Ahojte, je po víkende, vyskúšala som tie osie hniezda, čo som písala recept. Ale chcem upozorniť na chybu v recepte, čo som zistila až pri pečení. Nemá byť 600 g margarínu, ale len 60 g.
Sú ozaj výborné.



Ahoj, tvoj recept som skúšala aj ja, so správnym množstvom margarínu:) ,
Cesto sa mi zdalo trocha riedke, tak som dala viac múky .Na plnku som použila rozmiešané maslo+slivkový lekvár - ten zbožňujem, posypala som orechami a sekanou slnečnicou.
Boli tiež fajnovééé
bezradná
18.09.06,12:36
Nový recept sem nepridám, len tip na krájanie cesta na osie hniezda. Ja som ich krájala vždy nožom a nepáčilo sa mi, že sú sploštené. Raz ma napadlo, že ich môžem pokrájať dvojmo zloženou niťou(ako knedle) a odvtedy krájam cesto na osie hniezda len niťou. Je to (pre mňa) omnoho lepšie, lebo ani plnka sa neroztlačí
Niafa
19.09.06,11:33
Liba2, prosím Ťa ako môžem opraviť pôvodný text, ja tam nikde nevidím ikonu Uprav. Ďakujem.
Niafa
19.09.06,11:37
Už sa mi to objavilo, text je opravený.
liba2
19.09.06,12:07
Niafa prepáč, až teraz som sa sem dostala, preto som nereagovala. :)