Tati5
24.06.20,14:18
Dobrý deň,

Hľadám priestory pre novú prevádzku. Bola som si pozrieť priestor, ktorý je vo vlastníctve obecného úradu. Nebol dlhšie využívaný, potreboval by vymaľovať. Chcem sa opýtať, či mám právo žiadať od prenajímateľa, aby mi odovzdal priestor vymaľovaný, prípadne, na čo si dať pozor. Ďakujem...
misoft
24.06.20,14:48
Máš dve možnosti:
1) Žiadať, aby ti ho prenajal v spôsobilom a funkčnom stave - počítaj s tým, že nájomné za priestory si aj patrične upraví, navýši.
2) Prevzať tak, ako je, pri nájomnej zmluve PÍSOMNE si potvrdiť, že všetky náklady do úpravy a obnovy ICH majetku sa zohľadnia vo výške nájomného, ale budú prenajímateľom preplatené.
Je logické, že predsa nebudeš obnovovať cudzí majetok za svoje a prenajímateľ bude brať nájomné ako za nový objekt.
Mária27
24.06.20,16:30
Podľa § 664 občianskeho zákonníka Prenajímateľ je povinný prenechať prenajatú vec nájomcovi v stave spôsobilom na dohodnuté užívanie, alebo ak sa spôsob užívania nedohodol, obvyklé užívanie, a v tomto stave ju na svoje náklady udržiavať.

Obdobné znenie je v § 5 zákona 116/1990 o nájme nebytových priestorov.
Nejde o zhodnotenie alebo zmenu veci.

Vymaľovanie priestoru obci zvyčajne trvá dlhšie, ako by si si želala. Môžete sa však dohodnúť priamo v nájomnej zmluve, že ti priestor odovzdajú, ty si ho dáš vymaľovať, dohodnuté nájomné ti však začnú účtovať neskôr napr. o 1 - 2 mesiace za uskutočnené maľovanie.
Tati5
24.06.20,18:05
tak nájomné tam nie je vysoké, tak asi by som volila tú druhú variantu...a je možné, že si to bude ešte pýtať aj nejaké iné drobné úpravy - napr. sú tam nejaké "diery" v stene...sádrovanie, to len tak z prvého pohľadu...ako sa potom rieši, keď sú napr. nejaké poruchy, napr. kúrenie, osvetlenie, atď...počas nájmu?