Lawra
25.06.20,12:31
Dcéra ukončila bakalárske štúdium na VŠ a bude od októbra pokračovať v štúdiu druhého stupňa VŠ. Má sa teraz prihlásiť na úrad práce?
Mila123
25.06.20,10:35
nie, je študentom stále VŠ z pohľadu PnD a DB a aj je nezaopatrenou osobou (ak nemá 25 rokov veku a denné štúdium) - platí za ňu štát zdravotné poistenie (do 30. rokov veku v dennom štúdiu)
Lawra
25.06.20,10:40
Ďakujem.
ivka70
25.06.20,11:09
Nemusi.
Ma len povinnost voci zdravotnej poistovni, do 8 dni od statnic nahlasit ukoncenie Bc. studia a potom po zapise opat nahlasit zaciatok studia na II.stupni.
Mila123
25.06.20,15:55
má povinnosť? veď toto nehlási VŠ? mojim deťom som nehlásila nič a boli poistencami štátu.....
ivka70
25.06.20,16:21
V zakone je povinnost oznamit zmenu do 8 dni.
Ak to nahlasi VS, tak asi splni povinnost za studenta.
Aj ked si dovolim o tom pochybovat pri stave elekttonizacie :)
Mila123
25.06.20,16:23
dokonca ma šokovala pobočka VšZP keď nechceli fotoópiu PN, že informácie dostávajú zo Sp, a teraz boli problémy, keď szčo boli na očr a oni sa stali pre ZP neplatiči (SP nestíhala spracovať nemocenské....)
avalik
25.06.20,17:02
ak pokracuje v dennom studiu na 2. stupni v tom istom roku, ostava poistencom statu az do zapisu, neeviduje sa na UPSVaR ako uchadzac o zamestnanie v obdobi od Bc. statnic do zapisu na 2. srupen
a teda nikde nic nehlasi

Zakon o zdravotnom poisteni

§ 11 (7) Štát je platiteľom poistného, ak v odseku 8 nie je ustanovené inak, za

a) nezaopatrené dieťa;29) za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba do dovŕšenia 30 roku veku, ktorá študuje na vysokej škole najdlhšie do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa, okrem externej formy štúdia,30) poistencom štátu je aj v období prázdnin až do vykonania štátnych záverečných skúšok alebo do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa alebo tretieho stupňa v dennej forme štúdia, ak zápis na vysokoškolské štúdium druhého stupňa alebo tretieho stupňa bol vykonaný do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo získané vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa alebo druhého stupňa v dennej forme štúdia,
avalik
25.06.20,17:19
a aka zmena nastane? ziadna