golem44
26.06.20,14:35
Zdravím Vás,

veľmi jednoduchá otázka pre šikovného účtovníka/čku :)
Máme vytvorený model, kde Slovenská sro spustí eShop so zameraním sa na UK trh a produkty budú odosielané odtiaľto.
Ohľadom DPH/VAT to máme všetko jasné, aké sú prípady na diaľkový predaj.

Avšak, systém bude plne automatizovaný a očakávame cez 1000 objednávok mesačne. Shopify automaticky generuje faktúry, posiela ich zákazníkom, celý proces je automatizovaný.
Shopify (eshop platforma) takisto komunikuje a posiela dáta účtovnému systému.

Otázka:
Je postačujúce, ak v účtovnom systéme budú všetky jednotlivé predaje priradené pod "Shopify eshop" zákazníka?
Alebo musíme nastaviť, aby účtovný systém automaticky generoval a zapisoval nových zákazníkov pre každú jednu transakciu?

V prípade auditu samozrejme všetky adresy, objednávky a zákazníci sú prístupný v Shopify platforme a dajú sa vygenerovať komplet výstupy, avšak kopírovať všetky dáta automaticky do účtovného software je trošku moc.

Sú tu nejaké legislatívne požiadavky?
Musí mať každý jeden malý predaj (do 30-50 Eur) svoj vlastný účet a príjemcu - alebo môžu byť všetko v účtovníctve priradené iba pod "Predaj UK cez Shopify" a bude jasné, kde ďalej hľadať informcácie, ak bude treba.

Ďakujem krásne,
Matej
Onko
26.06.20,22:23
zze/2002-431/10/1/b

"označenie jeho účastníkov" - podľa mňa by ste mali do účtovníctva importovať minimálne aj meno/názov (označenie) zákazníka, keď už nie celé faktúry
kukučka
26.06.20,23:28
Máš odo mňa bod za veľmi zaujímavú otázku, aj keď na ňu neviem odborne odpovedať. Podľa mňa nemusí, respektíve by som konkrétneho zákazníka doložila len tam, kde by sa vyskytli reklamácie, zľavy, či niečo podobné. Pri používaní registračnej pokladne v kamennom obchode sa do tržieb účtuje sumár. Ak sa mýlim, odborníci ma opravia. Držím palce, príď aj o rok a napíš ako sa darí.
Dav
27.06.20,08:24
Podľa mňa by sa na sumy do 100,- Eur dal uplatniť § 74, ods.3, písm. a) zákona 222/2004 o DPH "Platiteľ a zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, môžu vyhotoviť zjednodušenú faktúru, ktorá neobsahuje
všetky údaje podľa odseku 1. Zjednodušenou faktúrou je
a) doklad za tovar alebo službu, ak cena vrátane dane nie je viac ako 100 eur; doklad nemusí obsahovať údaje
podľa odseku 1 písm. b) a jednotkovú cenu podľa odseku 1 písm. g),"