anavi66
28.06.20,09:17
Dobrý deň prajem, chcela by som od vás poradiť, momentálne sme ocinovi vybavili predčasný starobný dôchodok, už mu prišiel a výmer dôchodku kde mu ho aj skrátili skoro o 50 eur ale na to ze odrobil skoro 40 rokov sa nám zdá 330 eur veľmi malá suma, a preto chceme poslať odvolanie a preto sem píšem ci ma niekto s tým skúsenosti že aké argumenty najviac zaberajú aby zvýšili aspoň o pár desiatok eur. Ďakujem vám za rady
Mila123
28.06.20,07:33
Dobrý deň prajem, chcela by som od vás poradiť, momentálne sme ocinovi vybavili predčasný starobný dôchodok, už mu prišiel a výmer dôchodku kde mu ho aj skrátili skoro o 50 eur ale na to ze odrobil skoro 40 rokov sa nám zdá 330 eur veľmi malá suma, a preto chceme poslať odvolanie a preto sem píšem ci ma niekto s tým skúsenosti že aké argumenty najviac zaberajú aby zvýšili aspoň o pár desiatok eur. Ďakujem vám za rady
aké argumenty? zárobok od r. 1984 bol aký? máte OMB, uveďte ho aký bol....
Kvaka
28.06.20,07:48
Pri odvolaní musíte mať konkrétne argumenty, ktorými preukážete nejaké chyby vo výpočte. Napríklad chybný počet započítaných rokov, prípadne chybný OMB v niektorých rokoch. Do výpočtu dôchodku idú vždy konkrétne čísla, sú uvedené v rozhodnutí, to, že sa vám zdá dôchodok nízky na odvolanie nestačí.
Katy a R
28.06.20,07:48
neviem, aké argumenty máš na mysli? jediné, čo môžeš - je skontrolovať výpočet - že či je správny. (aj keď je veľmi malá pravdepodobnosť, že sa pomýlili) Všetky info aj postup máš v tom rozhodnutí.
napr môžeš pozrieť stránku SP - že ako: https://www.socpoist.sk/priklady-vypoctu--uqe/1286s#7
a zz/2003-461/ - pozri od § 62
pavol54
28.06.20,07:54
Asi neskoro, ale väčšinou sa tí čo chcú ísť do dôchodku pýtajú na sociálnej poisťovni na predbežný výpočet pred podaním. aj účasť v 2 pilieroch ovplyvňuje výšku dôchodku.
veronikasad
28.06.20,08:03
Pri predcasnom starobnom dôchodku nema nárok na minimálny dôchodok, aj ked splna dobu dôchodkového poistenia. Na prepocet musí počkať do dovrsenia riadneho dochodkoveho veku.
O kolko percent mu kratili dôchodok ? Pytat si sa mala pred podanim ziadosti o PSD, v SP alebo aj na Porade...

Na vysku dôchodku maju vplyv tri veliciny - doba dochodkoveho poistenia, priemerný osobny mzdový bod a aktuálna dochodkova hodnota. Pri predcasnom dôchodku samozrejme kratenie za kazdych 30 dni o 0.5%. Ak mu nechyba ziadna doba poistenia, tazko budes hľadať argumenty...
Katy a R
28.06.20,08:07
nuž vyzerá to na 12% , resp niečo okolo (napr 11,5);)
každému sa zdá jeho dôchodok malý ... ale na to treba myslieť skôr;)
veronikasad
28.06.20,08:10
nuž vyzerá to na 12% , resp niečo okolo (napr 11,5);)mozno mohol 0.5% ušetriť správnym "nacasovanim", na to v SP málokedy upozornia pri spisovani žiadosti.
Kvaka
28.06.20,08:34
Krátené cca 50€, priznané 330, plný by bol 380€, takže krátené cez 13%? Alebo inak? K akému dátumu požiadal o PSD? Lebo aj ADH sa mení každý rok. Za dva roky je krátenie 12,5%, takže asi požiadal presne dva roky pred dovŕšením.
karinôčka
01.07.20,11:41
Ktovie, či z tých skoro 40 rokov mal všetko oficiálne na papieri. Aj od toho závisí. Môj otec mal tiež priznaný predčasný starobný dôchodok a teraz má po niekoľkoročnom zvyšovaní 413,- € vrátane vdovského. Po manželke mu priznali necelých 90,- €.