Anik
29.06.20,18:42
Dostala som do rúk Zmluvu o dielo v ktorej je dohodnuté že objednávateľ -zhotoviteľovi na vlastné náklady zabezpečí ubytovanie a tiež mu preplatí cestovné vo výške 0,2 € za 1 km na základe vyplneného výkazu o prejazdených kilometroch, tiež mu odovzdáva bločky z PHM (tankuje za vlastné a potom to má preplatené na účet. Je, alebo nieje príjmom zhotoviteľa? Nejde to cez FA. Ďakujem
veronikasad
29.06.20,17:08
nemá v predmete podnikania vedenie cudzieho motorového vozidla ?
marjankaj
29.06.20,17:25
Veronika myslíš že jazdí na cudzom vozidle?
veronikasad
29.06.20,17:30
ak ano, ako by si to posúdil ? Bločky zostávajú u objednávatela...
Anik
29.06.20,17:44
za rok 2019 mal fir. tankovaciu kartu, takže mu fyzicky nič nepreplácal tohto roku však 2 mesiace tankoval za svoje a firma mu to preplatila. Jazdil na firemnom aute, preplácané bolo len natankované PHM.
marjankaj
29.06.20,18:25
Veronika keď ja tebe kúpim PHM a ty mi bloček preplatíš, tak ja by som mal tento "príjem" zdaniť?:eek:
Anik
29.06.20,19:28
ďakujem za diskusiu
Soňa K
30.06.20,07:22
Opäť pokus o kombináciu práce mimo pracovného pomeru a "výhod" zamestnanca - preplácanie ubytovania a PHM, taký rozšírený v našich končinách = ako neplatiť odvody za zamestnanca. Zmluva o dielo je obchodný vzťah, zhotoviteľ si má v cene, ktorú za svoju službu faktúruje objednávateľovi, zahrnúť všetky svoje náklady + dohodnutú cenu za prácu + dohodnutú maržu. Nič im nebráni si každý mesiac odsúhlasiť výšku nákladov za ubytovanie, cestovné a PHM, táto suma má byť zhotoviteľom faktúrovaná v jeho faktúre. Objednávateľ si ju bez problémov zaúčtuje do daňových výdavkov, to, že zabezpečuje na vlastné náklady ubytovanie obchodnému partnerovi ako účtujete ? To sú nedaňové výdavky. To, že zhotoviteľ dostane sumu na účet bez toho, že na ňu nevystavil faktúru, neznamená, že to nie je jeho zdaniteľný príjem. Robíte to zle.
marjankaj
30.06.20,07:34
Zadávateľka zrejme účtuje zhotoviteľa, ako účtuje objednávateľ ju nemusí zaujímať. Hlavne, že si podiskutovala, ale aby definovala otázku, to ju nenapadne.
Ak ide o zmluvu o dielo, tak neviem prečo by to mala faktúrovať.
Soňa K
30.06.20,07:38
A čo by mala faktúrovať pri Zmluve o dielo ?
marjankaj
30.06.20,07:45
To povedz ty. Ty tvrdíš, že má vystaviť faktúru.
Soňa K
30.06.20,08:17
Si prečítaj poriadne, čo píšem. Vo svojej faktúre má spočítať všetky výdavky, ktoré má v súvislosti s poskytovaním služby a nie faktúrovať len za prácu a potom inkasovať na bežný účet eurá za phm. Alebo dostať v hotovosti phm a cestovné.
marjankaj
30.06.20,12:13
A prečo by mala fyzická osoba-nepodnikateľ vystavovať faktúru?
https://www.podnikajte.sk/vzorove-zmluvy/zmluva-o-dielo-vzor
Anik
01.07.20,15:56
Soňa K - budem robiť DP zhotoviteľovi - SZČO - tiež som toho názoru ako ty, že by to malo byť tak ako píšeš, ale ja s tým nič nenarobím. marjankaj ospravedlňujem sa, že som sa nevyjadrila dostatočne jasne - faktúry vystavuje, ale tie sú iba za prácu - taká je dohoda.
veronikasad
01.07.20,20:17
Janko, živnostník nejazdí na svojom aute, pri preplácaní PHM ťažko hovoriť o cestovných náhradách ,,,
marjankaj
01.07.20,20:26
Veronika, preplácanie PHM je v poriadku. Ale to cestovné 0,2€/km to netuším prečo mu vypláca. Bez tej zmluvy ťažko povedať, čo si to vlastne dohodli. Zdá sa, že živnostník je v pozícii zamestnanca.
Anik
02.07.20,14:05
Janko, v zmluve som síce našla tých 0,2 ak by jazdil na svojom aute, ale on jazdí na firemnom a tak mu prepláca PHM-ktorú najprv SZČO zaplatí a po dodaní bločkov za tankovanie mu to preplatia.
marjankaj
03.07.20,19:27
Ťažko na to odpovedať. Neviem o čo ti ide.
Ak bločky odovzdáš, tak si ich nemôžeš uplatniť do výdavkov. Potom by si ani ich preplatenie nemala zdaňovať.
Ako to účtuje druhá strana to je vo hviezdach.
To je ako keby som ja susede urobil nákup v tescu, a ona by mi tú sumu preplatila na účet cez interbanking. Ak by som to mal zdaňovať, tak by som sa na ňu radšej vykašľal.