PowerFull
30.06.20,00:36
Ahojte , zaujíma ma aké mám obmedzenie pri oprave,prestavbe,rekonštrukcii užívaní stavieb ktorých som vlastník. Pozemky pod nimi nie sú moje ,ale je tam zriadené vecné bremeno " Vecné bremeno spočívajúce v práve užívania pozemkov v prospech vlastníkov stavieb a povinnosť vlastníkov parciel toto právo trpieť zák.416/2001Z.z, zák 446/2001 Z.z,/Z-947/2011/-1327/2011 "

Ak zmením druh stavby ,je možné prísť o spomínané vecné bremeno ?

Aktuálne je to na LV Druh stavby : 11 - Budova pre školstvo, na vzdelávanie a výskum ( táto stavba je reálne byt ) a 20- Iná budova ( táto stavba je dielňa / garáž ) ... stavby sú pozostatok zaniknutej školy...

Rád by som sa pustil do rekonštrukcie ( aktuálne je to bez pripojených sietí ) a prerobil to na plnohodnotnú dvojpodlažnú bytovú jednotku ( aktuálne je to len prízemie )

Máte niekto s niečim podobným skúsenosti ?

Za pomoc vopred ďakujem.
Mária27
01.07.20,07:56
Komu patrí pozemok?
PowerFull
01.07.20,09:57
evanielickej cirkvy,stavby sú po zaniknutej škole,niekedy patrili k zázemiu školy
Mária27
01.07.20,11:14
Treba riadne preskúmať, či je vecné bremeno zriadené in personam alebo in rem, čo znamená, či bolo zriadené len pre presne určených vlastníkov (in personam) alebo pre každého vlastníka týchto nehnuteľností.

Keďže cituješ zákony o školách (416/2001 - školské zariadenia budú zabezpečovať obce namiesto štátu, 446/2001 - majetok štátu spravuje VUC), je možné, že VB bolo zriadené len na prevádzku škôl.

Ak nebude VB zriadené in rem, stavebné povolanie nedostaneš. Pokús sa pozemky odkúpiť.
PowerFull
01.07.20,19:26
Toho sa presne obávam :( ...zistím si viac o tom bremene.Ďakujem,aspoň viem na čo sa mám konkrétne pýtať...lebo už som sa bol pýtať na st.úrade a nedostal som jednoznačnú odpoveď.Akurát mám info že pokiaľ sa nezmení účel stavby,tak bremená platia... Len ja to chcem na bývanie...a to už by sa zmenil... kúpa by bola ideálna...len predávať sa im nechce...
Mária27
01.07.20,19:30
Ako vlastníkovi stavby by ti mali ukázať pôvodné doklady aj na katastri.