kaspi
13.09.06,10:09
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jak se přepočítávají minimální základy pro soc. a zdrav.pojištění z minimální mzdy.
Přepočítává se to podle kalendářních či prac.dní?
Na školení pána J.Mihála bylo řečeno, že sociální pojištění se přepočítává podle kal.dní a zdravotní podle prac.dní.
Nicméně o jiných mzdových účetních jsem slyšel přesně opačnou teorii.

Jde mi hlavně o měsíce (např. 7/2006), kdy je 1. a 2. sobota a neděle a zaměstnanec má PN od pondělí celý měsíc.
Je třeba za toho 1.-2.7. odvádět soc. či zdrav.pojištění z minimální mzdy???

Děkuji moc za odpovědi.

M.Kašpar
Jana Motyčková
13.09.06,15:53
Tak ako hovoril J.Mihál - SP podľa kalendárnych dní, ZP podľa pracovných (kedysi to bolo naopak). T.j. do SP by sa za 1.a 2.7. malo platiť z minima, do ZP sa neplatí.
kaspi
15.09.06,12:02
Děkuji moc za odpověď, ale ještě bych se rád zeptal podle jakého paragrafu příslušného zákona to tak je?
V Zákoně o zdravotnom poistení par.13 Vymeriavací základ ods.18) se píše, že min.základ se snižuje poměrně podle kalendářních dní ????

V Zákoně o soc.poistení jsem nic podobného nenašel :-(
endrju
15.09.06,16:53
Děkuji moc za odpověď, ale ještě bych se rád zeptal podle jakého paragrafu příslušného zákona to tak je?
V Zákoně o zdravotnom poistení par.13 Vymeriavací základ ods.18) se píše, že min.základ se snižuje poměrně podle kalendářních dní ????

V Zákoně o soc.poistení jsem nic podobného nenašel :-(

§13 ods. 18 zákona 580/2004 o zdravotnom poistení sa nevzťahuje na zamestnancov. Uvedený odsek platí pre SZČO a dobrovoľne nezamestnaného (§13 ods.17, §11 ods. 2) v období, počas ktorého za nich poistné platí štát (§11 ods.8 písm. c, f, o).

V zákone 461/2003 o sociálnom poistení treba pozrieť §140 ods. 2. ;)
Iveta Matlovičová
18.09.06,06:22
Ak je 1. a 2. sobota a nedela a nemá žiaden príjem, platí odvody z min. VZ ?
Ja mám stanovisko zo SP, kde je uvedené:
"Ak zamestnanec, ktorý bol uznaný za dočasne PN po časť kalendárneho mesiaca, nemal v príslušnom kal.mesiaci žiadny príjem, ktorý by bol VZ na platenie poistného na SP, VZ zamestnanca za toto obdobie je v sume 0"
ivemar
18.09.06,08:57
Ani do ZP ani do SP sa urcite neplati v tomto pripade poistne.
Nasleduju len moje uvahy k tejto teme. Uvedena odpoved v pripade SP podla mna priamo zo zakona nevyplyva, ale vyplyva z vykladov, stanovisk SP, ktorymi si zakon prekrutila na svoj obraz. A ktory zamestnavatel sa bude natahovat, ze to nie je celkom koser podla zakona, ked raz poistovna peniaze nechce ? Podla nich sa aj max. vymeriavaci zaklad prepocitava na dni, za ktore sa plati poistne, hoci priamo v zakone (par.138, ods.17) je uvedeny prepocet aj minima aj maxima na dni, pocas ktorych poistenie trva. PN je len vylucena doba, poistenie pocas nej nadalej trva. A trva aj pocas So a Ne. Vyklady su ake su, lebo v pripade So a Ne a PN a minima, by platil zamestnanec poistne aj z prijmu, ktory nema a to tvorcovia zakona nechceli, len im to nevyslo a v pripade maxima, by bez tohto vykladu doslo v niektorych pripadoch k prekroceniu "pomyselneho" maxi.DVZ pre PN, ktore SP automaticky vychadza ako rocny uhrn max.vymeriavacich zakladov/365. Nechapem, preco to uz nie je v novelach upravene tak ako chcu. Raz je nutne postupovat slepo podla zakona, raz akoby ten zakon nebol, ale to sme vlastne len my slepi, ze ho nevidime tak ako ho chce vidiet jeho predkladatel. Niekto uz napisal, ze prestal hladat logiku v zakonoch. Ale kazdy zakon musi mat logiku a urcite bol aj s nejakou logikou prijaty, len to sem tam nevyjde a potom to treba cim skor napravit. Moje optimisticke skusenosti su, ze sa to tak aj deje - hoci niekedy to trva dlhsie. Rychlejsie to ide tam, kde nerezignujeme a ozyvame sa, ked v niecom vidime nezmysel.
ivemar
18.09.06,09:19
V jednej odpovedi v tejto teme som viac menej filozofovala - teraz konkretne este raz. Pre SP sa vobec v pripade zamestnancov netrap vypocitavanim minima. Predpokladam, ze dodrziavate zakon o minimalnej mzde , a teda v sulade s vykladmi SP prakticky nemoze nastat situacia, ze by prijem zamestnanca bol nizsi ako potrebne minimum. Ak ma zamestnanec nulovy prijem, urcite aj jeho min. VZ je 0. V pripade ZP by to platilo tiez nebyt neplateneho volna. Minimalny zaklad pre ZP= (minimalna mzda/pocet pracovnych dni v mesiaci )*(odpracovane dni+dni neplateneho volna).
skocka
06.10.06,13:54
Tak ako hovoril J.Mihál - SP podľa kalendárnych dní, ZP podľa pracovných.

Zamestnanec mal v septembri mesačnú mzdu 7000 Sk.
Chorý bol od 25.09. do 30.09., teda odpracovaná hrubá mzda bola 7000/21*16=5333,33 Sk.
Vymeriavací základ do ZP podľa pracovných dní je teda 5333 Sk?
Minimálna mzda v septembri bola 6900 Sk, zamestnanec mal 24 dní poistenia, takže minimálny VZ do SP je 6900/30*24=5520 Sk.

Teda do ZP zaplati odvody z VZ 5333 Sk a do SP z VZ 5520 Sk?
Sú moje výpočty správne?

Ďakujem za odpoveď.
Skočka
Jozef Mihál
07.10.06,15:57
Zamestnanec mal v septembri mesačnú mzdu 7000 Sk.

Chorý bol od 25.09. do 30.09.
Za odpracované dni bola hrubá mzda 7000/21 x 16 = 5333 Sk.

Výpočet minimálnych VZ, pri minimálnej mzde 6900 Sk.

1. SP - prepočet podľa kal.dní - alikvótne krátime za 6 kal.dní nemoci.
Minimálny VZ do SP je 6900/30 x 24 = 5520 Sk
Je to viac, ako hrubá mzda 5333 Sk.

2. ZP - prepočet podľa prac.dní - alikvótne krátime za 5 prac.dní nemoci.
Minimálny VZ do ZP je 6900/21 x 16 = 5258 Sk
Je to menej, ako hrubá mzda 5333 Sk.

Záver:
Do SP zaplatí z minimálneho VZ 5520 Sk a do ZP zo zarobených 5333 Sk.
skocka
08.10.06,06:52
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Skočka
Jajina
08.11.06,07:19
"Výpočet minimálnych VZ pri minimálnej mzde 6900 Sk.

1. SP - prepočet podľa kalendárnych dní .....
2. ZP - prepočet podľa pracovných dní .... "


Ďakujem p.Mihálovi za konkrétne vysvetlenie.
Desí ma fakt, že som slepo "zaspala" a nepostrehla som to skôr.
Prepočítala som si čiastočne odpracované mesiace za roky 2005 a 2006 a v troch prípadoch som nesplnila podmienku pre SP, lebo som prepočítavala min.mzdu podľa pracovných dní.

Pre niekoho možno smiešna otázka ale :
Prosím od ktorého roku to takto platí? Ako ďaleko dozadu mám opravovať.
Jozef Mihál
08.11.06,08:19
Prepočet v SP podľa kal.dní od 1.1.2004
Prepočet v ZP podľa prac.dní od 1.1.2005