Neskúsený
30.06.20,14:43
Vie mi niekto poradiť, ako mám postupovať pri riešení nasledujúceho problému ? Som výlučným vlastníkom záhrady s chatkou v chatovej oblasti v intraviláne obce. Miestny (obecný) úrad osadil na začiatku jedinej príjazdovej cesty k môjmu pozemku dopravnú značku „Zákaz vjazdu všetkých motorových vozidiel“ s dodatkovou tabuľou „Okrem vozidiel s povolením MIU“. Problém je v tom, že za vydanie povolenia je potrebné zaplatiť, nakoľko nemám v obci trvalé bydlisko. Jedno povolenie na konkrétnu ŠPZ a jedno prenosné .Najprv to bolo 5 EUR /2 roky, neskôr 10 EUR/ 2 roky, ešte neskôr 10 EUR/1 rok a najnovšie poplatky sú 20 EUR/1 rok za každú kartičku. Nejde až tak veľmi o tie peniaze ale skôr o princíp, aj keď cena pomaly ale iste rastie...
Zaujímalo by ma, či obec má na takýto postup právo v súlade s nejakým zákonom, či sa neoprávnene neobohacuje na môj úkor.Bez povolenia ma pri náhodnej kontrole obecnou alebo štátnou políciou ma nechcú pustiť ďalej. Podľa môjho laického názoru mi bráni k voľnému prístupu na môj pozemok. Riadne platím daň z nehnuteľnosti aj daň zo zastavanej plochy.
Chobot
30.06.20,13:26
Má právo. To, že si vlastník nejakej nehnuteľnosti, ti nedáva právo na všetko.

Však prístup máš, len musíš zaplatiť za povolenie.

Obdobná situácia je napr. v meste v pešej zóne. Môžeš tam vlastniť byt, ale prečo by si mal mať automaticky právo vojsť do pešej zóny autom? Ak máš povolenie na parkovanie v pešej zóne, tak OK, ale aj za to sa niečo platí alebo je to obmedzené.
buchač
30.06.20,14:09
...výlučným vlastníkom záhrady s chatkou v chatovej oblasti v intraviláne obce...
=======================
Toto ale veľmi význam nedáva...
Buď
- záhradkárska oblasť
alebo
- chatová oblasť

Otázka znie, či obec postupovala s osadením danej značky v súlade s § 3 ods. 2 zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách
---------------------------------
Ak je poplatok v súlade s VZN, tak neostáva nič iné, len zacvakať.
Domáci majú vždy viac výhod ako chalupári...ja platím za palivové drevo o solídnu cifru viac ako domáci.

P.S.:
Čo je to skratka MIU ?
Neskúsený
07.07.20,03:11
Bral by som to, ak by to okrem dopravnej obsluhy platilo pre všetkých. Ale prečo potom majú výnimku aj obyvatelia s trvalým pobytom v obci, hoci tam nemajú nijakú nehnuteľnosť a chodia sa do oblasti iba kúpať ? Tí žiadne povolenie nepotrebujú, Stačí im občiansky preukaz.
Mária27
07.07.20,06:14
Cesta bola vybudovaná z obecných peňazí, teda z príjmov od občanov s trvalým pobytom. Vybudovanie cesty aj jej údržba niečo stojí.
Netráp sa tým, nie je to taký veľký peniaz, aby si sa znervózňoval.
kopretinka
07.07.20,06:35
A on neplatí obci žiadne dane?
Mária27
07.07.20,12:26
Neviem, čo obci platí, o tom pomlčal.
Obce získavajú prostriedky na financovanie svojich výdavkov predovšetkým z daní a z transferov zo štátneho rozpočtu. Väčšinu daňových príjmov tvorí podiel na vybranej dani z príjmu fyzických osôb.
misoft
07.07.20,14:04
Nuž - zaručene niečo platí! Platí miestnu daň - za pozemok, daň za nehnuteľnosť. Takže aj on prispieva obci. Miestne dane sa neplatia podľa toho, kde má TP, ale tam kde je nehnuteľnosť.
Mária27
07.07.20,14:27
ale cestu treba udržiavať, za to neplatí a obec nemá ani jeho časť z dani z príjmu
misoft
07.07.20,14:30
Mieste dane a poplatky idú obci. Obec má SVOJ rozpočet. Do rozpočtu dáva príjmy a výdavky. Takže aj z peňazí za pozemok, ktoré obec dostane, môžu potom prerozdeliť na cestu. Nevrav mi, že nemajú žiadnu daň v obci od neho.
Mária27
07.07.20,14:56
to ti nevravím, čítaj o štátnom rozpočte
PotPalo
07.07.20,17:00
To sú kurvy...
Neskúsený
14.07.20,11:49
Cesta bola vybudovana ešte za socializmu, kým prešiel pozemok do môjho vlastníctva patril
ČSD ( železničiarom). Odvtedy na jej opravu nešla ani koruna /EURo. Na jednej na jej časti sa teraz zosúva breh. Dali tam zákaz vjazdu a stĺpiky. Nemôžu ju opraviť lebo táto časť patrí SRO-čke, ktorá je 10 rokov v likvidácii. Opakujem, že mi ide o princíp, nie o tých 20 EUR (aj keď v obecnom cenníku je na rok 2020 iba 10 EUR za povolenie), keď niekto platiť musí a niekto nemusí. Moje dane idú z tohto pozemku a nehnuteľnosti tiež do obecnej kasy. Chcem tým aj poukázať ako sa obec nestará o túto lokalitu ale iba "kasíruje".
buchač
14.07.20,14:52
Neskúsený (Dnes 14:49) Chcem tým aj poukázať ako sa obec nestará o túto lokalitu ale iba "kasíruje".
======================
Vitaj v klube miest a obcí, ktoré len kasírujú.


...a ozaj....plačeš na nesprávnom hrobe.
Pri takýchto argumentoch (ak nezavádzaš) by si sa mal obrátiť na obec.
...už si bol na miestnom úrade ?