Patrícia242
01.07.20,09:44
Dobrý deň. Prosím poraďte mi či môžem nejakým spôsobom dostať nazad peniaze ktoré som požičala ,, kamarátke" .. Cca v októbri minulého roka som jej požičala dokopy 900€, sľubovala že mi to bude splácať. Samozrejme, ako to už nečakane býva, postupne komunikácia zlyhávala, vyhýbala sa mi. A už ak dáky kontakt bol, tak len výhovorky že nemá, lebo jej bývalý chlap neplatí alimenty atď. Podala na neho 9.3.2020 trestné oznámenie, len ževraj ešte žiadny výsledok. Nemala by som problém počkať, ale chcem to začať riešiť hlavne kvôli tomu že vyplakáva ako nemá € a pritom nemá problém ísť do herne a na jedno posedenie prehrať 1200€... všetky € čo má skončia v automate. Miesto toho aby mi vrátila. Nepracuje nikde, živi ju priateľ. Mám aj konverzácie kde píše že mi všetko vráti a že ju to mrzí že mi ešte nič nevrátila atď... Takže preto Vás moc prosím o radu, čo s tým môžem urobiť? Viem že to nie je nejak extra vysoká suma, ale nikto mi nedá len tak 900€.. Ďakujem za každú radu..
kopretinka
01.07.20,07:49
Máš to na papieri alebo máš svedkov,že si jej tie peniaze požičala?
Patrícia242
01.07.20,07:56
Na papieri nie, len v konverzáciach. Nikto o tom v podstate nevie, prosila ma aby to nikto nevedel.. že by sa hanbila..
Chobot
01.07.20,09:12
Ber to ako skúsenosť za 900 €, že nemáš požičiavať. A ak už požičiavaš. tak jedine s písomným dokladom.

Na tie peniaze zabudni, ak je gamblerka. Je len malá šanca, že ti to vráti. Ak konverzáciami myslíš nejaké SMS správy, to by nemusel súd uznať ako dôkaz, že si jej požičala, koľko a na akú dobu.
Mária27
01.07.20,10:20
Pozor na premlčanie 3 roky od dohodnutej doby splatenia alebo od požiadania o platenie. Nech ti aspoň podpíše uznanie dlhu, to by sa tvoja pohľadávka nemohla premlčať po 10 rokoch.
sito
01.07.20,12:44
"Somár sa učí na svojich chybách." Človek, tiež! Prečo asi? :D:D:D
buchač
01.07.20,13:27
... čo s tým môžem urobiť?
====================
Začni týmto ...;)

Otče náš, ktorý si na nebesiach,
posväť sa meno tvoje,
príď kráľovstvo tvoje,
buď vôľa tvoja ako v nebi, tak i na zemi.
Chlieb náš každodenný daj nám dnes
a odpusť nám naše viny,
ako i my odpúšťame svojim vinníkom,
a neuveď nás do pokušenia,
ale zbav nás Zlého.

Amen

-----------------------------------
Niektorí sa tu oháňajú podpísaným papierom, že je to istota.
Ja tvrdím, že ani papier na súde a jeho rozhodnutie v prospech oprávneného neistí vrátenie peňazí.
sito
01.07.20,13:55
:D:D:D Ozval sa, žeby len jeden ... ??? ... :D:D:D
Patrícia242
01.07.20,16:22
Takúto odpoveď by som tu ozaj nečakala... Ale poviem ti pravdu, potešila ma ????.. Milé to bolo.. Hmm.. tak či onak.. keď nemá príjem, tak môžem mať aj tri papiere podpísané, aj tak mi to asi nepomôže. ????*♀️
Katy a R
01.07.20,16:44
Toto môže poslúžiť ako odstrašujúci prípad:mee:
neviem, či niečo z tých rád poslúži pri gemblerke ... ale ja by som ešte - že skús osloviť toho jej priateľa - vysvetli ... len teda tiež neviem - že u koľkých ľudí má dlhy, možno ho už otravujú viacerí ???
Prípadne to zverejni - nech má hanbu ... MOŽNO pomôže. Alebo aspoň urob bu-bu-bu, že rozchýriš o nej, že neplatí dlhy? Ale to už záleží od situácie a vzťahoch v okolí - ťažko radiť, čo by ešte mohlo na ňu zabrať?
a aspoň jeden Otčenáš určite nezaškodí ☺
avalik
01.07.20,16:53
aj ked to vsetko bude mat, da to na exekuciu, dotycna nebude mat oficialne ziadny prijem, exekutor rokt nic nevymoze ... a potom schvalia uzasny zakon o exekucnej amnestii na stare exekucie a opravnenemu ostane nevyplatena pohladavka, poplatky advokatovi, sudne a exekucne trovy - povinny sa smeje opravnenemu do oci :(
PotPalo
01.07.20,17:12
Ono sa hovorí: keď sa chceš niekoho zbaviť, požičaj mu peniaze. ;)
buchač
01.07.20,17:24
Patrícia242 (Dnes 19:22) Takúto odpoveď by som tu ozaj nečakala... Ale poviem ti pravdu, potešila ma ????.. Milé to bolo.. Hmm.. tak či onak.. keď nemá príjem, tak môžem mať aj tri papiere podpísané, aj tak mi to asi nepomôže. ????*♀️
===============
Ja len vždy pravdu...a niekedy je aj nepríjemná. ;)

...a že prečo tak vravím ?
Žeby z vlastnej skúsenosti ?
Jednalo sa o problém s nehnuteľnosťou, so zloženou zálohou....a papier som mal teda riadny = zmluvu.
Aj na súdy som dal, aj som vyhral...aj exekútor sa realizoval...a trt makový som dodnes dostal späť.
...a exekučná amnestia ma položila úplne.
Dotyčná osoba sa dokonca účelovo rozviedla a previedla všetko na manžela ... takže ani na majetok nebolo možné šáhnuť.

...a najhoršie je, že ani rozbiť hubu nemôžeš, lebo jeden raz dva skončí v ťurme za ublíženie na zdraví.
Mária27
01.07.20,17:39
Tak to si trafila! Ústavný súd je zaplavený sťažnosťami na zastavené staré exekúcie. Poslanci nevenujú taký priestor tvorbe zákona ako nejakej diplomovke.
Pripravuje sa novela https://www.najpravo.sk/clanky/pripravuje-sa-novela-zakona-o-ukonceni-niektorych-exekucnych-konani.html?fbclid=IwAR0P5OK-aHsBkHKiZu1uZ3sgeGFjd5CcmRgFQ-xQJX954Qy0VmvRsl9O2cA
PotPalo
01.07.20,21:26
rozbiť hubu nemôžeš, ale zastreliť a zakopať v lese už áno ;) Za pravdu treba bojovať, bol by svet lepší.
misoft
02.07.20,15:12
avalik: Áno - je to tak. LENŽE! Dlh je stále dlhom a ani tento zákon neberie oprávnenému (veriteľovi) opätovne podať návrh na exekúciu. Takže aj keby tá oná teraz nemala a zastavili by exekúciu, veriteľka môže znova podať návrh na exekúciu. Pokiaľ bude mať lajstro o uznaní dlhu - môže opakovane podávať do aleluja (ale na vlastné riziko, že nakoniec bude exekútora ešte aj platiť).
Ale možno sa raz stane, že tá oná bude mať nejaké dávky, výpomoc - a exekútor ihneď zakročí, skočí a začne sa exekúcia i z toho mála, čo bude dostávať a povinnej zostane len zákonné minimum.
avalik
02.07.20,18:56
Misoft, ale ja som uz za navrh poplatok zaplatila, aj advokatovi a teraz aj trovy exekucie ... preco mam opatovne toto platit a zaoberat sa tym? dlznik nemusi nic, ten sa len vyskiera