Kara_Ben_Nemsi
01.07.20,19:19
Ahojte. Rodičia sa dostali do nepríjemnej situácie a potrebovali by sme radu ako z toho von.
V časoch pred koronou si kúpili vysnívaný zájazd k moru do Grécka, ktorý by sa mal začať 23.7.2020, samozrejme, v terajšej situácii sa im tam príliš nechce ísť a tak sa pokúsili zájazd odvolať. Otec má 75 a mama je dvojnýsobný bývalý onkologický pacient, takže chápete, že cestovanie po svete v tejto situácii pociťujú ako riziko. Mama teda volala na infolinku CK kde jej povedali, že zájazd je možné zrušiť len prostredníctvom zaplatenia stornopoplatku v hodnote niekoľko sto euro. Viete si asi predstaviť, že je to pre nich dosť veľa. Cestovka im neponúkla žiadnu inú možnosť, buď zaplatiť storno a zrušiť zájazd, alebo vycestovať, alebo za seba nájsť náhradu.

Viete niekto poradiť, čo sa s tým dá robiť? Nechce sa mi veriť že nieje žiadna legálna páka ako to riešiť. Snažil som sa dogoogliť pravdy ale tých tvrdení je toľko a človek ani nevie čo je ešte aktuálne a čo už nie.
buchač
01.07.20,18:55
Čo by sa dalo robiť ? Nuž asi nič.
Že sú seniori ? To je akože dôvod ?
Legálne ? Postupovať podľa zmluvy...či ?

P.S.:
Neodpustím si poznámku.
Aj napriek korone je podľa mňa určité riziko pre (aj keď bývalého) onkologického pacienta ísť na dovolenku do krajín, kde je silné slnečné žiarenie.
Xanti
01.07.20,19:49
Skús si prečítať toto https://www.legalfirm.sk/stranky/clanok/novelizaca-v-oblasti-cestovneho-ruchu
Buchy, dá sa to zrušiť, práve kvôli tomu že sú seniori nad 65r
buchač
01.07.20,20:31
Typicky (myslím ten link) právnické...;)

Tu máš komplet znenie zákona.
Čo myslíš, ktorá veta ma zaujala ?...taká právnická...:) Lebo až tak jednoduché to zasa asi len tak nebude.
https://www.noveaspi.sk/products/lawText/1/94037/1/2
ivka70
02.07.20,04:38
Ja le poznamku: Greci mali ovela prisnejsie opatrenia proti Corona virusu ako my a este aj v porovnani s nami su vo vysledkoch lepsi. Takze je tam bezpecnejsie ako na SK :)
Ak to bol ich vysnivana dovolenka, ja by som ju nerusila.
Pockala by som, ci ju cestovka aj realne uskutucni, ak ano, uzila by som si ju na ich mieste, ak nie, musi im cestovka peniaze vratit (u nich nemoze ponuknut voucher)
buchač
02.07.20,04:45
ivka70 (Dnes 06:38) Ja le poznamku:... ak nie, musi im cestovka peniaze vratit (u nich nemoze ponuknut voucher)
===============
Ja tiež len poznámku..

Naozaj musí cestovka vrátiť love ???

Tu máš komplet znenie zákona.
Čo myslíš, ktorá veta ma zaujala ?...taká právnická... Lebo až tak jednoduché to zasa asi len tak nebude.
https://www.noveaspi.sk/products/lawText/1/94037/1/2
ivka70
02.07.20,04:49
Ale ano, aj ked po istej procedure::

(1) Ak v dôsledku mimoriadnej situácie z dôvodu ochorenia COVID-19 v Slovenskej republike alebo obdobnej situácie v cieľovom mieste alebo v ktoromkoľvek mieste trasy zájazdu nie je možné poskytnúť cestujúcemu základné znaky služieb cestovného ruchu podľa zmluvy o zájazde, je cestovná kancelária oprávnená cestujúcemu
a) navrhnúť zmenu zmluvy o zájazde alebo
b) zaslať oznámenie o náhradnom zájazde, ak cestujúci neprijme navrhnutú zmenu zmluvy o zájazde podľa písmena a).
....

(4) Cestujúci, ktorý uzatvoril zmluvu o zájazde, je oprávnený náhradný zájazd písomne odmietnuť do 14 dní odo dňa doručenia oznámenia o náhradnom zájazde, ak je
..
e) osobou vo veku 65 a viac rokov, čo sa preukazuje dátumom narodenia v občianskom preukaze alebo inom obdobnom doklade totožnosti.

+
(6) Ak cestujúci, ktorý uzatvoril zmluvu o zájazde, odmietne náhradný zájazd podľa odseku 4, cestovná kancelária je povinná vrátiť mu všetky platby, ktoré prijala na základe zmluvy o zájazde, bez zaplatenia odstupného, a to bezodkladne, najneskôr však do 14 dní odo dňa doručenia odmietnutia náhradného zájazdu.
buchač
02.07.20,11:41
ivka70 (Dnes 06:49) Ale ano, aj ked po istej procedure::

(1) AK v dôsledku mimoriadnej situácie z dôvodu ochorenia COVID-19 v Slovenskej republike alebo obdobnej situácie v cieľovom mieste alebo v ktoromkoľvek mieste trasy zájazdu NIE JE MOŽNÉ poskytnúť cestujúcemu ZÁKLADNÉ znaky služieb cestovného ruchu podľa zmluvy o zájazde
===================
Čo ale áno ?
To je čo za odpoveď ?
Po akej procedúre ? ...u maséra ?
-----------------------------
- Je v Grécku všetko (v podstate) ohľadom korony OK ?
No je...
- Splnila cestovka všetko ?
No splnila...
- Poskytne základné znaky zájazdu ?
No áno...
- Že cestujúci pociťujú riziko, je v tejto situácii bezpredmetné.
- Im sa nechce ísť do Grécka a nie že by im cestovka zakazovala ísť...či ?
- Keby to boli iní cestujúci (vymenovaní v zákone) a tiež by mali pocit rizika, tak potom čo ? Žeby smola a zaplatia solídnu pokutičku ?
ivka70
02.07.20,12:18
Skus este raz a citaj s poroumenim .....
buchač
02.07.20,14:20
Ja čítam a vychádza mi len jedno...klient chce vydrbať c cestovnou kancelmáriou.
misoft
02.07.20,15:11
Buchy - no neviem, ale opatrenia proti coronavírusu doteraz PLATIA!, len sú niektoré veci uvoľnované, upravované.
Teda aj právnicky - majú nad 65 rokov + onkopacient - platí ods.4e. Pretože ani Grécko NEODVOLALO opatrenia, len zmiernilo, uvoľnilo.

Stav coronavírusu stále platí.