ivkň
02.07.20,09:49
Ahojte, chcela by som sa poradiť ako účtovať výzisk zo zákazky, z opravy (tak to nazvala naša audítorka). Naši zamestnanci chodia montovať alebo opravovať napr. niekde elektrické zariadenie alebo kúrenie. Z tej opravy el. zariadenia si na firmu prinesú niekedy nejakú súčiastku, ktorú na mieste opravili kus za kus, ale s lepším výkonom (mne o tom nepovedia). Túto súčiastku, ktorá im ostala si zoberú naši zamestnanci. Stáva sa, že niekedy takúto súčiastku predáme niekomu inému. Ako účtovať príjemku zrejme v reálnej cene(podľa internetu), aby som tú súčiastku dostala na sklad a potom keď to ďalej fakturujem urobím vydajku. Len tá príjemka mi robí problem ...112/6..? Ďakujem.
kopretinka
02.07.20,07:52
To akože použité súčiastky,ktoré boli vymenené kvôli poruche,predávate ďalej?
marjankaj
02.07.20,07:58
Výzisk:eek:
Ďakujem, že existuje táto stránka. Inak by som umrel sprostý.:eek:
ivka70
02.07.20,08:00
:D :D :D je nas viac :D
ivkň
02.07.20,08:02
oni nie sú poruchové, iba nemajú dostatočný výkon, tak preto sa vymieňajú kus za kus.
ivkň
02.07.20,08:06
ja len uvádzam čo som sa tiež dozvedela :)
marjankaj
02.07.20,08:09
Iba ak by si bola auditor.:D
ivkň
02.07.20,08:18
a ako teda účtovať tú príjemku poradíte?
kristina11
02.07.20,08:53
uctovanie by mohlo byt:
112/648 prijem na sklad
501/112 vydaj zo skladu
311/642 predaj

Co sa tyka ocenenia, pozri si §25 zakona o uctovnictve.Mala by to byt realna cena. Pripadne sa porad s auditorkou, ci je treba zohladnit mieru opotrebenia.
faro1
02.07.20,09:07
Túto súčiastku, ktorá im ostala si zoberú naši zamestnanci. Stáva sa, že niekedy takúto súčiastku predáme niekomu inému.
-------------------------------------------------------------------------
Praktiky pretrvávajú z čias minulých.... Predsa výmenou súčiastky za novú u zákazníka, ktorú zaplatil plnú cenu stará súčiastka vymontovaná zo zariadenia - nepíšeš akého je predsa majetkom zákazníka a vaši zamestnanci si ju prisvojili, namiesto aby ju zákazníkovi nechali. Ja viem, že zákazníkovi bude stará súčiastka na nič, ale to nič nemení na faktu, že súčiastka je majetkom zákazníka a vy ju predáte niekomu inému to je podnikanie na Slovensku.... Nemám slov. To nabáda k úvahe, či namiesto nových dielov nemontujete za plnú cenu staré opravené diely. Poslal by som na vás kontrolu, a nie riešiť vyzisk. Vaša firma si nemá staré vymontované diely nechávať a ďalej s nimi obchodovať !!!!
marjankaj
02.07.20,10:17
No ak sa mi pokazí práčka a objednám si novú, tak mi tú starú nesmú odviezť? Ani zadarmo?:eek: To sú mi veci.:rolleyes:
faro1
02.07.20,10:55
Kto tu píše o práčke? Ak si kúpiš domáci spotrebič a nechceš ho, tak ti ho samozrejme môžu odviezť, predsa s kúpou nového spotrebiča si zaplatil aj do recyklačného fondu.Ak si dáš auto do opravovne, tak očakávaš, že za plnú cenu nového dielu ti nenamontujú opotrebovaný diel , ktorý nejaký dobrák pokútne opravil a nemáš možnosť to ako skontrolovať. Tu ide o dôveru. Zadávateľka ale píše o oprave zariadení v kotolniach, kde namontujú nový diel - súčiastku a starú súčiastku zoberú, akoby bola ich. Na to automaticky nemajú právo, môžu sa ale spýtať či si diel môžu vziať. Ale určite by som takejto firme neveril.