Mibeus
13.09.06,09:43
Zdravim vas.
Mam tak trochu problem s dohodami a zdravotnym poistenim.
Mam dve brigadi,v jednej som napisany na dohodu o vykonanej praci a v druhej na dohodu o brigadnicke praci studenta.Chcem sa vas opytat ako to je z odvadzanim 14%. Pocul som,ze pri dohode o brigadnicke praci studenta odvadzam 4% ja osobne a zvysnych 10% odvadza zamestnavatel.Ak to tak nie je tak ma prosim opravte.No zda sa mi hlupost ak si chcem ako student privyrobit nejake peniaze a z toho co zarobim musim odviezt 19% dan + 14% zdravotne. To mi je potom lepsie nechat skolu a byt nezamestnany, lebo tam je vraj hranica od kedy ma platit poistne vyssia a naviac odvadza menej percent + dostava podporu.

V citani zakonov som dost strateny,tak prosim ziadne presne znenia.

Vopred vam moc krat dakujem.
Tweety
13.09.06,07:46
Zdravim vas.
Mam tak trochu problem s dohodami a zdravotnym poistenim.
Mam dve brigadi,v jednej som napisany na dohodu o vykonanej praci a v druhej na dohodu o brigadnicke praci studenta.Chcem sa vas opytat ako to je z odvadzanim 14%. Pocul som,ze pri dohode o brigadnicke praci studenta odvadzam 4% ja osobne a zvysnych 10% odvadza zamestnavatel.Ak to tak nie je tak ma prosim opravte.No zda sa mi hlupost ak si chcem ako student privyrobit nejake peniaze a z toho co zarobim musim odviezt 19% dan + 14% zdravotne. To mi je potom lepsie nechat skolu a byt nezamestnany, lebo tam je vraj hranica od kedy ma platit poistne vyssia a naviac odvadza menej percent + dostava podporu.

V citani zakonov som dost strateny,tak prozim ziadne presne znenia.

Vopred vam moc krat dakujem.
Nie nie je to pravda, z dohôd neplatia preddavky ani zamestnávatelia ani dohodári.
jankasm
13.09.06,08:19
Len doplním, že si treba dať pozor na ročný príjem. Ak by si za rok prekročil polovicu úhradu minimálnej mzdy, t.j. 6900*12/2 = 41400,-, potom naozaj zaplatíš zdravotnej poisťovni pri ročnom zúčtovaní 14% z celkovej zarobenej sumy.
Mibeus
13.09.06,09:27
To, ze neplatim preddavky viem.Taktiez to,ze ak zarobim pocas roka nad 41400 tak poistovni treba zaplatit 14%.Ale mna konkretne zaujima ci pri dohode o brigadnickej praci studenta platim plnych 14% alebo platim len 4% a zvysok, teda 10% plati zamestnavatel.
karpis
13.09.06,09:31
Ak prekročíš 41 400 tak platíš 14% ty a zamestnávateľ 0%
jankasm
13.09.06,09:33
Ak prekročíš 41 400 tak platíš 14%

Zamestnávateľ so zdravotným poistením z dohôd nemá nič spoločné. Jednoducho ak prekročíš príjem všetko platíš ty, celých 14%.
Mibeus
13.09.06,10:10
Tak to potom naozaj ist radsej na podporu.
alena
13.09.06,12:11
treba nájsť niekoho kto ťa zamestná na skrátený pracovný uväzok za 500,- Sk napríklad a potom nebudeš platiť z dohôd žiadne odvody do ZP a zo skráteného úväzku sa po ročnom zúčtovaní vrátia zaplatené preddavky na ZP aj tebe aj zamestnávateľovi
Mibeus
14.09.06,06:39
treba nájsť niekoho kto ťa zamestná na skrátený pracovný uväzok za 500,- Sk napríklad a potom nebudeš platiť z dohôd žiadne odvody do ZP a zo skráteného úväzku sa po ročnom zúčtovaní vrátia zaplatené preddavky na ZP aj tebe aj zamestnávateľovi


aj tebe aj zamestnavatelovi -tato poznamka ma zaujala.Cize cast odvadzam ja a cast zamestnavatel.A pri dohode o brigadnickej praci studenta to tak nie je?Lebo ja som pocul,ze je.Tak teraz v tom mam chaoz.
Tweety
14.09.06,06:46
aj tebe aj zamestnavatelovi -tato poznamka ma zaujala.Cize cast odvadzam ja a cast zamestnavatel.A pri dohode o brigadnickej praci studenta to tak nie je?Lebo ja som pocul,ze je.Tak teraz v tom mam chaoz. Zamestananec v PP: SP, ZP- odvody platí zamestnávateľ aj zamestnanec,
dohodár: SP- UP, GP platí zamestnávateľ a dohodár neplatí nič. ZP- neplatí preddavky ani jeden z nich. Dohodár v RZ, ak zarobí viac ako je vyššie uvedené, odvádza z dohody 14%, to znamená celý odvod, aj za zamestnávateľa aj za seba ako dohodára.:eek: