vanilka
13.09.06,11:19
do firmy nám prišla faktúra, na ktorej chýba rozpis DPH a my sme platcom, a taktiež na nej nie je pečiatka ani podpis, náš dodávateľ sa odvoláva na to,že tieto faktúry im posiela ich zahraničný dodávateľ a preto na nich nie je ani pečiatka ani podpis. Čo sa týka DPH vraj ide o medzinárodný platobný styk kde sa DPH neuctuje, čo chápem. Tá faktúra ale nevyzerá velmi doveryhodne a bez pečiatky a podpisu, no ja neviem. Možem to dať do účtovníctva ? Co na to povie danová kontrola? Prosím o radu, napíste mi este aké nálezitosti musí mat faktúra aby bola faktúrou.
Dakujem uz vopred.
Zoltán Kovács
13.09.06,10:29
do firmy nám prišla faktúra, na ktorej chýba rozpis DPH a my sme platcom, a taktiež na nej nie je pečiatka ani podpis, náš dodávateľ sa odvoláva na to,že tieto faktúry im posiela ich zahraničný dodávateľ a preto na nich nie je ani pečiatka ani podpis. Toto celkom nechápem. Váš dodávateľ vám vystaví doklad (faktúru) bez náležitosti a pritom sa odvoláva na faktúru od zahraničného dodávateľa. Alebo váš dodávateľ vám postúpi faktúru, ktorú on dostal od zahraničného dodávateľa? Čo sa týka DPH vraj ide o medzinárodný platobný styk kde sa DPH neuctuje, čo chápem. Tá faktúra ale nevyzerá velmi doveryhodne a bez pečiatky a podpisu, no ja neviem. Možem to dať do účtovníctva ? Co na to povie danová kontrola? Prosím o radu, napíste mi este aké nálezitosti musí mat faktúra aby bola faktúrou.
Dakujem uz vopred.

Náležitosti faktúry (daňového dokladu) najdeš v § 71 zákona o dph.
vanilka
13.09.06,10:43
nas dodavatel nam len postupi fakturu od svojho zahraničneho dodavatela ale bez peciatky a podpisu
alušik
13.09.06,10:46
Pečiatka a podpis nie sú nevyhnutnými náležitosťami faktúry.:)
vanilka
13.09.06,10:47
dakujem za pomoc
alušik
13.09.06,10:51
Johanka
13.09.06,10:52
Síce nechápem kto je vlastne dodávateľ ( a zdá sa mi, že to netušíš ani Ty :) ) , ale čo sa týka pečiatky a podpisu, tak tie Ti tam naozaj nemusia chýbať. Pečiatky sme na Porade už prebrali ako úplne nepotrebné a podpis - to kto by kontroloval jeho pravosť .... Pozri si ustanovenie Zákona o DPH uvedené v predošlom príspevku ;) .
fizzy
13.09.06,14:07
Prosim Vas, mozem na jednej fakture fakturovat tovar aj sluzbu?
Ak ano, aky bude specificky symbol?
Dakujem za hocijaku radu...Pekny den prajem
Paula
13.09.06,14:13
Prosim Vas, mozem na jednej fakture fakturovat tovar aj sluzbu?
Ak ano, aky bude specificky symbol?
Dakujem za hocijaku radu...Pekny den prajem


Môžeš, špecifický symbol nie je nutný.
fizzy
13.09.06,14:18
Diki moc Paula ;)
Zdeni
02.10.06,17:48
Ahojte Poraďáci, poprosím o Váš názor. Pri daňovej kontrole - daň z príjmu, bolo účt. jednotke vytknuté nasledovné: faktúry boli vystavené v nejakom softe. Pred kontrolou ich účtovníčka kontrolovala a perom podopisovala napr. chýbajúce meno, priezvisko FO, ak bol len názov firmy, a ďalšie takéto úpravy, aby mala fak. potrebné náležitosti. Kontrolórka to chcela všetko povyhadzovať. Mohla?:confused:
účtovník 007
02.10.06,21:59
Ahojte Poraďáci, poprosím o Váš názor. Pri daňovej kontrole - daň z príjmu, bolo účt. jednotke vytknuté nasledovné: faktúry boli vystavené v nejakom softe. Pred kontrolou ich účtovníčka kontrolovala a perom podopisovala napr. chýbajúce meno, priezvisko FO, ak bol len názov firmy, a ďalšie takéto úpravy, aby mala fak. potrebné náležitosti. Kontrolórka to chcela všetko povyhadzovať. Mohla?:confused:

Možno budú mať ostatní poraďáci iný názor(rada svoj poopravím), ale skúsim sa vyjadriť k uvedenej otázke.
Všade v zákonoch sa píše, čo má obsahovať daňový doklad , účtovný doklad..., ale nikde sa neuvádza(teda ja som zatiaľ nenašla), akou formou tam majú byť všetky potrebné náležitosti uvedené. Nikde som nenašla, že by tieto údaje museli byť všetky iba priamo zo softu, alebo iba ručne prípadne na písacom stroji. Ak nastene kombinácia týchto spôsobov, nie je takýto doklad v poriadku? Podľa mňa je. Ak vystavím k fa zo softu dodací list napísaný rukou, nie je takýto "dodák" vyhovujúci? Je a často sa to robí. Ja by som sa proti "vyhodeniu" takýchto faktúr bránila.
Je pravda, že takýchto fa mám málo, zväčša sa snaím dať fa do poriadku priamo požiadavkou na dodávateľa, ale už niekoľko krát som údaje ručne dopísala a dodávateľovi zatelefonovala, aby si predmetné nedostatky odstránil dopísaním údajov aj on.
Zdeni
02.10.06,22:06
Súhlasím, ja som tiež toho názoru. Priznám sa, ešte som to nikdy nepočula, zato som zostala z toho:eek: . Veď koľkí píšu fa ručne. A videla som aj strojom - údaje a obsah - fakturovaný tovar perom, a bolo to OK.
Ďakujem za názor.:)
libus72
23.11.06,10:03
Ahojte,
ja mám tiež podotázku, prišla mi faktúra od SZČO-neplatucu ktorá má:
1. dát.dodania 31.8.2006 a dát.vystavenia 16.11.2006
2. nemá členenie na ZD, DPH a cena celkom s DPH
3. nemá uvedené že SZČO nie je platca DPH
Práve som si pozerala §71 ZoDPH, a fa má byť vystavená najneskôr do 15 dní po dodaní, má tam byť uvedené členenie ale ten 3.bod neviem ale viem že na ostatných faktúrach je vždy uvedené ak je dodávateľ neplatca...
Mám SZČO takúto faktúru vrátiť? ak áno tak kde sa to píše že ak fa nemá všetky náležitosti tak sa má vrátiť?alebo je to iba kvôli možnej daňovej kontrole ktorá to môže vytknúť?
duficek
23.11.06,10:22
ak ti dosla od neplatcu DPH, tak ziadnu DPH si uplatnit nemozes a taktiez v tom pripade neplati 15 dnova lehota na vystavenie faktury.
ak ma faktura vsetky ostatne nalezitosti v poriadku, fakturu by som nevracal.

pozerala si zakon o DPH par. 71, ale neplatcu DPH ten zakon nemusi "trapit", dolezite je ze nevycislil zaklad dane a DPH, predpokladam ze neuviedol ani IC DPH, kedze nema na to dovod. dostala si klasicku fakturu od neplatcu, iba na nej nie je uvedene "nie som platca DPH"
libus72
23.11.06,11:08
ak ti dosla od neplatcu DPH, tak ziadnu DPH si uplatnit nemozes a taktiez v tom pripade neplati 15 dnova lehota na vystavenie faktury.
ak ma faktura vsetky ostatne nalezitosti v poriadku, fakturu by som nevracal.

pozerala si zakon o DPH par. 71, ale neplatcu DPH ten zakon nemusi "trapit", dolezite je ze nevycislil zaklad dane a DPH, predpokladam ze neuviedol ani IC DPH, kedze nema na to dovod. dostala si klasicku fakturu od neplatcu, iba na nej nie je uvedene "nie som platca DPH"

No jasné, logické je že pov.náležitosti faktúr podľa zákona o DPH by sa nemali týkať neplatcov, ale všetky ostatné fa ktoré dostávam od iných neplatcov-SZČO tieto náležitosti majú a tuším som niekde už aj čítala že tieto náležitosti sa týkajú aj neplatcov, tak teraz som z toho zmätená...:(
Prosím viac vyjadrení...ďakujem
Jana Acsová
23.11.06,11:23
Faktúra od neplatiteľa dane by mala zodpovedať "obvyklým obchodným podmienkam" a mala by preukazovať dodávku, ktorá je predmetom fakturácie, ak ju bližšie neurčuje zmluva. T.j. ak sa faktúra neodvoláva na zmluvu mali by byť z nej zrejmé údaje:
- o tom kedy bola dodávka uskutočnená,
- údaje týkajúce sa podmienok úhrady (reálna splatnosť, forma ...),
- o dodávke ako takej - čo bolo predmetom dodania, v akom rozsahu, v akých cenách, v akej mene a pod., aby bolo možné kontrolovať správnosť vyčíslenej sumy k úhrade (môže byť aj odvolávka na dodací list, preberací protokol služieb, rozpisu vykonaných prác a pod.)

atď.

- a samozrejme identifikačné údaje z dodávateľa a odberateľa, aby bolo zrejmé, ktoré osoby vstúpili do dodávateľsko-odberateľských vzťahov.

Identifikačné údaje sa týkajú najmä:
- obchodného mena,
- sídla, miesta podnikania,
- identifikačných čísel v rozsahu IČO, DIČ u neplatiteľa, IČO a IČ DPH u platiteľa dane.


...všetky ostatné fa ktoré dostávam od iných neplatcov-SZČO tieto náležitosti majú ... Nemajú ich tam určite všetky a tie, čo tam majú uvádzajú preto lebo § 71 môže slúžiť ako pomôcka pri vystavení faktúr a softvér takéto vystavenie faktúr podporuje.


...tuším som niekde už aj čítala že tieto náležitosti sa týkajú aj neplatcov, tak teraz som z toho zmätená...Určite to nebolo niečo v tom zmysle, že náležitosti faktúry podľa zákona o dani z pridanej hodnoty sa týkajú aj neplatiteľov ... jedna z povinností, ktorou viaže ZDPH neplatiteľov dane je, že musí archivovať faktúry vystavené podľa tohto zákona, t.j. napr. aj prijaté faktúry od platiteľov dane a to po dobu 10 rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týka.
libus72
23.11.06,11:29
ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, tak potom je tá faktúra asi ok aj keď je na nej dátum dodania 31.8, však?
veď do DPH to nejde, len softvér mi bude trochu protestovať že DPH priznanie za to obdobie už bolo vystavené a že ho to ovplyvní, ale ja ho zruším :-)))