Kristína1234
10.07.20,20:46
Dobry den,
prosim nevie mi niekto poradit? Kupujem byt priamo od majitelov, na hypoteku, velmi mili ludia, len sme sa zasekli na bode zaloznych zmluv na nehnutelnost, ktore nechcu podpisat. Nemaju problem s vinkulaciou alebo notarskou uschovou penazi za byt, kym nebude prepisany list vlastnictvy, len nechcu podpisovat zalozne pravo kvoli hypoteke niekoho ineho. Vyriesi toto vinkulacia alebo notarska uschova? Neriesi sa aj v takomto pripade nieco podobne zaloznym zmluvam?
Dakujem velmi pekne za kazdu pomoc.
Kristína
buchač
10.07.20,19:20
len sme sa zasekli na bode zaloznych zmluv na nehnutelnost, ktore nechcu podpisat.
===================
...a čo majú spoločné predávajúci s hypotékou kupujúceho ?
To je čo za novinka (čítaj = blbosť) ?
Kristína1234
10.07.20,19:22
pri kupe cez hypoteku sa potrebuje aj banka poistit, samozrejme az po podpise kupnych zmluv, ale zase pred prepisom katastra. Zalozne pravo moze ale podpisat len aktualny majitel bytu teda v tom case predavajuci
buchač
10.07.20,19:39
Dobre, beriem...išiel som podľa svojich skúseností, ktoré nie sú podstatné.

Hm...lenže...citujem :

Ako sa zriaďuje záložné právo pri hypotéke :
Záložné právo sa zriaďuje písomnou zmluvou medzi bankou a záložcom (vlastníkom nehnuteľnosti). Záložné zmluvy vypracováva banka. Záložné právo sa vzťahuje na konkrétnu hypotéku, ktorá sa zabezpečuje a taktiež na konkrétnu nehnuteľnosť (nehnuteľnosti). Záložné právo vzniká zápisom do katastra nehnuteľností a je zriadené len na dobu trvania hypotéky. Banky vedia klientom po schválení umožniť aj presun záložného práva na inú nehnuteľnosť.

Prečítajte si celý článok na: https://www.podnikajte.sk/osobne-financie/co-je-zalozne-pravo © Podnikajte.sk
Katy a R
10.07.20,19:43
No to ste sa mali najskôr dohodnúť.Je to ich právo - keď nechcú - asi stým nič nenarobíš ?? Skús si nájsť iečo iné - napr nehnuteľnosť rodičov (niekoho z rodiny). S tým, že hneď po kúpe zmeníš záložné právo na ten svoj dom.
Tiež by som cudzím ľuďom nepodpísala takúto zmluvu
Kristína1234
10.07.20,20:01
no, ja som od zaciatku komunikovala ze to idem financovat cez hypoteku a toto je standardny postup. Notarska uschova nie je ekvivalentom takejto zaloznej zmluvy, ktoru by mohla banka akceptovat? Tam sa myslim tiez robi plomba na LV. Ale popravde riesim to dva mesiace a teda aa nevyznam
Kristína1234
10.07.20,20:03
to nepodpisuju so mnou ale s bankou (resp pokial som sa docitala vsetky tri strany) a prepis katastra je skor ako je zalozene toto pravo, akurat to musi podpisat aktualny majitel
Katy a R
10.07.20,20:05
noveď cez hypotéku môžeš financovať - ale čím ju zabezpečíš, to je len tvoja vec. ☺ (ich to nemusí zaujímať). samozrejme, môže sa stať, že niekedy sú ochotní predávajúci toto podpísať (presveč ich) - ale to je podľa mňa hlavne v prípade, ak sa chcú zbaviť nehnuteľnosti čo najskôr.
Kristína1234
10.07.20,20:09
uz chapem co hovorite. cize jedina moznost je “rucit” docasne inou nehnutelnostou? ina moznost neexistuje?
Katy a R
10.07.20,20:09
veď vieme, čo je záložná zmluva - napr ja som podpisala synovcovi takúto záložnú zmluvu (teda s bankou) - ale cudziemu by som veru nie. (všeličo sa môže prihodiť)
vicktor
11.07.20,04:24
buchac:..a čo majú spoločné predávajúci s hypoték.ou kupujúceho ?
To je čo za novinka (čítaj = blbosť) ?

Ked som predaval byt pred 12 rokmi, tiez som odmietol podpisat zaloznu zmluvu, pretoze banka ma tam namontovala ako rucitela. Keby kupujuci nesplacal, tak banka mohla splatky vymahat odo mna. Pre banku jednoduchsie ako realizacia zalozneho prava - nonsence, blbost a drzost.
Asi tato prax pretrvava nadalej.
buchač
11.07.20,04:33
vicktor (Dnes 07:24) buchac:..a čo majú spoločné predávajúci s hypoték.ou kupujúceho ?
To je čo za novinka (čítaj = blbosť) ?
Ked som predaval byt pred 12 rokmi, ....
==================
Ako som vyššie spomenul, predával som a aj kupoval nehnuteľnosti.
V mojom prípade som sa nestretol s takouto formou záložného práva, takže som sa zmýlil a aj omyl priznal.

Ale ani ja by som nepodpísal takéto záložné právo ani najlepšiemu kamarátovi...
duves
11.07.20,05:49
Toto poznam, kedysi som robil na pobočke v banke s tymto a s tymto problemom som sa často stretaval. Myslim, že by mal pracovník banky uistiť ešte sučasneho vlastníka, že banka je v tejto 3-členke najspolahlivejší prvok.
jelalim
11.07.20,18:01
je to vcelku dost hrozne, ako tu kazdy radi, tvari sa ako odbornik ale polovica odpovedi su nepravdy a zavadzajuce veci.

ALe vratim sa k povodnemu dotazu. AKo kupujuci mas tri moznosti ako toto vyriesit.
1. predavajuci zrejme nezorumeju co maju v banke podpisat a aky je proces vyplaty pri hypotekarnom uvere. Treba im to vysvetlit. Ty podpisujes v banke uverovu zmluvu, ale kedze nehnutelnost je az do zapisu na katastri ich, zalozne zmluvy podpisuju predavajuci. Ak to nahodou riesite cez realitnu kancelariu, toto je robota tety z realitky, aby to predavajucim vysvetlila a mala vopred dohodnute podmienky.

Ak to riesite bez realitky, evidentne tomu nerozumiete ani vy, zaplatte si niekoho kto s tym ma skusenosti (notar, pravnik, realitak) a dokaze to vysvetlit.

NIekto tu spomenul, ze predavajuci bude rucitelom na uvere- toto je uplna blbost, nic taketo v ziadnej banke neexistuje.

2. banke zalozis nejaku inu nehnutelnost, ak ziadnu nemas, predpokladam, ze niekoho takehoto nenajdes, a to ani v pripade najblizsej rodiny. Je to sice riesenie, ale Je to uplne zbytocne komplikovanie situacie, a uplne zbytocne dodatocne poplatky (znalecky posudok, poplatok za zmena zmluvnych podmienok v banke)


3 Vykasles sa na to , najdes si inu nehnutelnost, a predavajucim vynadas, ze preco narovinu nepovedali, ze hladaju niekoho kto im byt vyplati v hotovosti. V takejto situacii budu pri kazdom zaujemcovi co riesi aj ciasnocnu hypoteku. 130 eur ktore si uz zrejme zaplatil za znalecky posudok mozes predavajucim ponuknut na predaj za polovicnu cenu. Tebe je na nic a predavajuci ho mozu ponuknut novemu zaujemcovi.


Vinkulacia / notarska uschova riesi uplne inu situaciu.
vicktor
12.07.20,05:05
"NIekto tu spomenul, ze predavajuci bude rucitelom na uvere- toto je uplna blbost, nic taketo v ziadnej banke neexistuje."

Ziadna blbost, bolo to tak v zmluve napisane.
Teda blbost nie je moje tvrdenie, blbost je / bola strategia banky.
Kupujuci bol pravnik a uznal moje vyhrady, suhlasil, ze zalozna zmluva ma stavala do roly RUCITELA. Keby on nesplacal, banka uplatni zrazky na moju mzdu.
Tak nerob zavery skor nez si precitas text zmluvy.
jelalim
12.07.20,14:26
Neverim ze to takto bolo napisane, alebo to je uplne vytrhnute z kontextu. "Zalozna zmluva" sa tyka len zalozneho prava - podpisuje predavajuci.

Uverovu zmluvu podpisuje len a len kupujuci.
mona091
12.07.20,15:10
zaloznu zmluvu mozu podpisat, budu ju mat iba predavajuci v rukach, sucasne si precitaju podmienky, ze tato zalozna zmluva je viazana na uverovu zmluvu presne identifikovanu, , a z uverovej zmluvy si potvrdia, ze banka uvolni vsetky peniaze na ucet predavajuceho. Predavajuci si overi, ci je uverova zmluva platna a kedy bude ucinna. . Nasledne pojdu spolu na kataster, a odovzdaju vklad zalozneho prava, nasledne hned vklad kupnej zmluvy. oba navrhy naraz, predavajuci ma istotu, ze banka uvolni peniaze vylucne predavajucemu do par dni po zdokladovani plomby na oboch navrhoch na vklad.
Katy a R
12.07.20,16:59
zadávateľka píše - že ju nechcú podpísať - a to je problém. Zle sa dohodli - resp nedohodli vôbec - keď tu spomína notárskou úschovou;) (úplne iná káva)
Ak ich za dva mesiace nepresvedčila ??? - tak zrejme len iné riešenie treba hľadať:) doplním- že ak chce ten dom ešte kúpiť;)
marjankaj
12.07.20,18:12
Katy aký problém? Keď nechcú podpísať, tak nech nekupuje.:cool:
Mária27
12.07.20,18:55
Ak poskytovala úver Tatrabanka, v kúpnej zmluve požaduje tieto body:
3. Predávajúca súhlasí so zriadením záložného práva na predmet kúpy ako podklad pre uzatvorenie zmluvy o úvere, v prípade jej neuzatvorenia, bude záložné právo bankou zrušené.
4. Na základe Zmluvy o zriadení záložného práva k nehnuteľnostiam medzi zmluvnými stranami, kupujúca preberá v plnom rozsahu ťarchu vyznačenú v časti „C“ listu vlastníctva týkajúcu sa prevádzaných nehnuteľností v prospech Tatra banka, a.s., IČO: 00686930.
skuš
12.07.20,19:31
to je také.. : že daruješ nehn. banke ? :D skrz niekoho.. zabudni bejby