petkor
13.07.20,12:14
Máme zamestnankyňu, ktorej by mala k 22.7.2020 končiť rodičovská dovolenka. Na konci júna nám telefonicky oznámila, že by si chcela vybaviť jej predĺženie.Odvtedy sa neozvala. Ako to môžeme riešiť? Má ona nejakú povinnosť nám to písomne oznámiť?
Zamestnávateľ už zrušil jej pracovné miesto, nemá možnosť ju zamestnať ani inak. Ale ona aj tak nechce do práce nastúpiť. Podľa jej vyjadrenia chce len, aby jej zamestnávateľ dal výpoveď a dostala odstupné. Nemáme od nej nič písomne, všetko rieši iba telefonicky alebo SMS.
Prosím Vás o radu, ako sa máme zachovať? Ako sa máme zachovať 23.7.? Predpokladám, že do práce nenastúpi, písomne zatiaľ nemáme nič, ani že nastúpi (čo má nahlásiť minimálne mesiac dopredu), ani že nenastúpi. Tak neviem, či jej sa automaticky predĺži rodičovská dovolenka? Ći odhlásiť ju?
Ďakujem vopred za všetky rady. Jedná sa o malý obchodík, kde momentálne už pracuje iba jeho majiteľ, miesto predavačky už zrušil.
Tweety
13.07.20,10:26
Podľa ZP mala povinnosť minim. mesiac pred nástupom ten písomne oznámiť. Ak po skončení RD nenastúp, ani predlženie RD neoznámi, i môžete jej dať Absenciu. Ale ak ste jej miesto zrušili, dáte jej výpoveď z organizačných dôvodov. PP skončí až uplynutím VD ak sa nedohodnete na skončení PP skôr.
Doplním znenie § 166 ZP.
3. Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.
petkor
14.07.20,09:38
Takže ak nám nič neoznámi a my jej dáme absenciu, tak jej potom môžeme dať výpoveď pre hrubé porušenie ZP? Alebo ako potom postupovať?
A treba, aby to oznámila písomne, prípadne je na to nejaká lehota?
Ďakujem
Tweety
14.07.20,09:50
Veď som napísala, že má povinnosť písomne oznámiť.doplnila som do odpovedi znenie §. A ako potom postupovať? to je na vás, či dáte A a možnosť skončenia PP pre porušenie PD alebo rovno výpoveď z organiz.dôvodov.
petkor
14.07.20,09:52
Aha, jasné, prepáčte, to som si nevšimla. Ďakujem Vám veľmi pekne