Pravopravy
13.07.20,13:06
Dobrý deň Vám prajem,
umiestnili sme 2 unimobunky na svojom pozemku. Tie sme začali prerábať na záhradnú chatku. Položili sme ich na pneumatiky naplnené kameňmi.
Toto sme vopred ohlásili obecnému úradu, ako žiadosť o vyjadrenie. Od nich sme po dlhšej dobe dostali odpveď, že ak to nebude pevne spojené so zemou, nebude upravovaný podkladový terén, nebudú tam pripojené inžinierske siete, neprekročí to 25m2, tak si to tam môžme spraviť bez stavebného povolenia.
Hurá do práce! Steny už stoja a chatka je nahrubo hotová. Prišiel nám list o štátnej stavebnej inšpekcií. Tak sme celá rodina boli v ten deň na pozemku a prišla pani zo stavebného úradu. Všetko si pofotila a súc veľmi odmerane, snami ani poriadne nekomunikovala.
Povedala môjmu otcovi, aby sa dostavil na stavebný úrad podpísať zápisnicu a odišla.

Na stavebný úrad sme prišli dvaja:
Otec - vlastník pozemku
Syn - čiže Ja, 23 ročný pracujúci mladý muž

Len čo sme zaklopali a vstúpili, bol vydaný príkaz:
"Mal tu prísť iba vlatník, vy von!"
Ohradil som sa voči tomu: "ja som syn a môj otec nieje proti tomu, aby som tu bol."
"Vy to nechápete? To je zákon, musíte odísť."
"Ale veď kto vidí mňa, vidí môjho Otca. My sme ako jedna firma,"
"vy nieste jedna firma" - prerušila ma
"myslím tým, že držíme spolu"
"Odíďte odtiaľto, nemáte tu právo byť."
"Ako to? Nemám právo tu byť, ako poradca môjho otca?"
"Máte splnomocnenie? Alebo je Váš otec nesvojprávny, že by ste mu museli radiť?"
Odpovedal som: "Aj králi, ktorý mali najvyššie právo, mali svojich poradcov a ja nemôžem tu byť, aby som radil svojmu otcovi?"
"My nežijeme v takej dobe, nemôže to porovnávať."
"Múdrosť je stále tá istá, nezmenila sa. Prečo tu vôbec riešite takúto hlúposť a robíte tu zvady?"
"To vy tu robíte to, na čo nemáte právo. Odíďte!"
Otec teda povedal: "Ja som muž pokoja. Syn môj choď von."
Tak som bezoslova odišiel von.

Všetko nakoniec dobre dopadlo a nemohli na našu "chatku" vzniesť obvinenia.
Nemám na tieto dve pani úradničky ťažké srdce, ba naopak. Chápem že väčšina ľudí sa kním správa veľmi nevrlo. A toto je ich obranný mechanizmus a počet väčší, ako jeden im môže byť automaticky nepríjemný.
Chcem sa však spýtať: Naozaj zákon zakazuje niečo takéto? Naozaj rodinný príslušník má zákonom zakázané spolu s vlastníkom byť pri spisovani zápisnice, prípadne iných úradných vybavovačkách? Ak áno, aký je to zákon?

Totiž otec tam pracoval, len ako občasná výpomoc. Hlavný počin bol od jeho synov, takže sme sa lepšie rozumeli detailom, na ktoré by sa mohli pýtať. A aké by mohli napadnúť.

Prepáčte, za dlhosliahly opis.
Za Váš čas a múdrosť vopred ďakujem.
kukučka
13.07.20,12:11
Podľa "môjho zákona" by mala tá pani okamžitú výpoveď.
PS.
Úradník v štátnej službe má občanovi slúžiť a nie ho šikanovať.
Tá pani sa podľa opisu správala arogantne a to hneď, len čo vstúpili do dverí. Tak sa správať nesmie. Pred mesiacom som chodila po úradoch, vozila ma dcéra a všade vstupovala so mnou, nikto s tým nemal problém ani v štátnom archíve, či na stavebnom, pozemkovom úrade, či na matrike.
sito
13.07.20,13:34
No ozaaaj? Takže nie každý musí byť šimel ... Ale, niektorí si myslia, že oni musia ... :D
buchač
13.07.20,13:50
No nehovor...
To aj na súde sa vyjadrí len žalujúca strana a vybavené ?

Dotyčný spomína časy minulé....nuž vedz, že aj za veľmi dávnych časov mal obvinený právo na obhajobu.


...a ozaj...Stavebný zákon vraví niečo o účastníkoch konania...a pojem "syn" sa tam nevyskytuje, len "vlastník"..
hanelie
13.07.20,14:02
Toto je jasny pripad konania pracovničky z pozicie moci - viackrat som bola s rodičom vybavovať na úrade (otec slabo počuje ),ale nikdy sa mi toto nestalo - v banke bola takato situácia, tak sme sa zvrtli a išli do inej pobočky tam s tým nemali problém .... ako sa poznám, ja by som neodišla,ale vysvetlila, že podstatu stavby ovladam ja :)
buchač
13.07.20,14:31
Pozor na jedno...ja NETVRDÍM, že konanie pracovníčky schvaľujem.
Ak je opis situácie pravdivý a byť ja na danom mieste, to by boli iné fukoty.
Ale vezmi v úvahu aj to, že ak by sa jednania zúčastnilo X účastníkov...a každý by si doviedol svojho člena rodiny, tak zasadačka by bola malá.
Napríklad moja suseda býva v dome, kde je cca 32 spoluvlastníkov...

Ty si dala ako príklad banku, ja dám príklad správcu bytov.
Pracovníčka nebola ochotná vydať jedno potvrdenie potrebné ku predaju bytu...vraj by to bolo nadlho.
Som sa jej opýtal, že na kieho frasa má na stole PC.
Následne som sa pýtal na nadriadeného...jemu vysvetlil situáciu (pár desiatok tisíc € nie sranda) a bolo vymaľované.
misoft
13.07.20,15:11
Klasické konanie úradníkov/čok štátnej, verejnej správy a samosprávy - pretože stále si myslia, že občan je tam pre NICH a nie oni pre OBČANA (spomínal som prednedávnom prípad zľavy na TKO a žiadanie lajstra, pričom to mohli zistiť - a napokon aj zistili - sami).
ivka70
13.07.20,16:29
Podla mna: na konanie pol prizvany otec a ten sa mal dostavit.
Kedze je svojpravny a bol jedinym ucastnikom konania z vasej rodiny, nikto iny tam s nim byt nemal. Poradcu ukon na stavebnom - podpis zapisnice z konania - nepozna.
Takze pani na urade mala pravo ziadat, aby si odisiel, aj ked podla popisu sposob komunikacie asi nezvolila najvhodnejsi.
marjankaj
13.07.20,16:38
Ivka
ústava sr
čl.2
(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.
marjankaj
13.07.20,16:42
Juraj a cigáň keď si ide vybavovať dávky, tak tam dotrepe celú rodinu a robia tam bordel, tak ich dokonca aj prednostne vybavia.
buchač
13.07.20,17:07
marjankaj (Dnes 19:42) Juraj a cigáň keď si ide vybavovať dávky, tak tam dotrepe celú rodinu...
=================
To je iný level hrátok.
Osobne si myslím, že aj keby nerobili bordel, tak ostatní sa nechajú predbehnúť...holt, kto by vydržal v tom (nie raz) ich smrade.
Tie ženy na Úrade práce sú v podstate chúdence, čo sa týka rôznych existencií...

Tieto praktiky mi nevyriešime...ani nejaký smiešny maník z SBS...to by museli byť na úradoch iné korby a nie chrťáci alebo pupkatí dôchodcovia.
ivka70
13.07.20,17:56
A kde presne nekonala v sulade s ustavou?
kukučka
13.07.20,18:33
A aký zákon porušil otec, keď prišiel so synom?
ivka70
13.07.20,18:57
Niekto snad niekde pise, ze porusil zakon?
marjankaj
13.07.20,19:03
Prilož zákon, kde je určené ako má postupovať úradníčka.
kukučka
13.07.20,19:07
Predsa pani úradníčka.
buchač
13.07.20,19:32
Pravoľavy
Povedala môjmu otcovi, aby sa dostavil na stavebný úrad podpísať zápisnicu a odišla.
--------------------------
ivka70
Podla mna: na konanie pol prizvany otec a ten sa mal dostavit.
Kedze je svojpravny a bol jedinym ucastnikom konania z vasej rodiny, nikto iny tam s nim byt nemal. Poradcu ukon na stavebnom - podpis zapisnice z konania - nepozna.
==================
Svojprávnosť ale ešte neznamená, že dotyčný problematike rozumie.
Veď aj na súde má obvinený obhajcu a pritom je svojprávny. Choď na úrady a okamžite ťa svojprávnosť prejde. Tu, na Porade sú niekedy také otázky, že jeden vyslovene pochybuje o svojprávnosti pýtajúceho sa.

...a ozaj...niečo sa udialo na mieste stavby a kľudne sa niečo iné mohlo dostať do zápisnice...lebo už aj také sa stalo....či ?
kukučka
13.07.20,20:14
Doplnila som svoju odpoveď.
buchač
13.07.20,20:38
kukučka

Úradník v štátnej službe má občanovi slúžiť a nie ho šikanovať.
---------------------------
Slúžiť má slúžka/sluha a nie úradník v štátnej správe.
Úradník vybavuje stránky...(ale je pravdou, že niektorí sa pri vybavovaní aj odbavia).
==================
Pravoľavý
Totiž otec tam pracoval, len ako občasná výpomoc.
----------------------------
...a stojím si za svojím...že kto vie, ako to bolo.
Foter TAM (na stavebnom úrade, na obci ?) pracoval ... takže si kľudne môžem myslieť, že prišli ako veľká voda a skáčte podľa môjho....


P.S.:
...a vieš, že čo mi v prvej chvíli napadlo vzhľadom k tej citácii rozhovoru ?
Nemôžem si pomôcť, že tu ako keby išlo o nejakú cirkevnú vložku.
...a dotyčný nie nejak zvedavý na odpovede, nakoľko nejak reakcia žiadna.
Katy a R
13.07.20,20:39
Nabudúce to vyrieš tak, že ti dá otec splnomocnenie - a pôjdeš tam namiesto neho:)
myslím, že tuto nájdeš odpoveď.
https://www.zakonypreludi.sk/zz/1967-71#cast2
Ja som sa zúčastnila jedného takéto konania - boli tam len dotknuté osoby a dvaja mali zástupcov. Pani si najskôr riadne overila doklady, aj splnomocnenie. Nikto cudzí, ani rodinný príslušník.
Ak by bol otec ŤZP - je to iná káva, alebo treba povedať že zle počuje;)
Samozrejme - spôsob komunikácie je iná vec.
majkii
14.07.20,08:51
Ak bol štátny stavebný dohľad procesne vykonávaný podľa správneho poriadku (zákon 71/1967 Zb o správnom konaní) potom
1) úradníčka konala správne v tom, že ťa vykázala z konania, keďže nie si účastníkom konania. Konania sa môže zúčastniť aj iná osoba za podmienok, ktoré ale určuje osobitný zákon, v tomto prípade to nespĺňa podmienky
2) úradníčka správne konala, keď ťa vyzvala, aby si predložil plnomocenstvo.
Žiaľ tvoj otec nevyužil možnosť plnomocenstvo vyhlásiť do zápisnice (§17 ods.(3) zákona 71/1967 Zb o správnom konaní)

Kto je účastníkom konania, zúčastnená osoba a zastupovanie sa dá pozrieť v zákone o správnom konaní v §14 až 17