Janka45
13.07.20,19:29
Ahojte, neviem ci som vybrala spravnu rubriku, ak nie, prehodim sa ????, ale potrebujem poradit ohladom zanedbanej zahrady. Ak sa budem niekedy zle vyjadrovat, prosim o prepacenie, nevyznam sa uplne do tychto veci. Po mojich starych rodicoch som zdedila polovicu domu a polovicu zahrady ktora je sucastou pozemku. Druhu polovicu zdedil mamin brat, teda moj stryko. Stryko zije v dome od narodenia, teda uz 58 rokov a je jediny ktory ma v dome trvaly pobyt. Ako zomreli moji stary rodicia (cca 5rokov), ktori so strykom zili spolu v dome, moj stryko ani raz nevkrocil do zahrady. Je tam hotova dzungla a kazdym rokom je to horsie a horsie. Vzdy pocas leta ked zacne vegetacne obdobie, mi vola suseda ze ide dat podnet na mesto, pretoze im tie stromy, kriky, trava a kadeco ine prerasta do dvora a uz ich to maximalne obtazuje. O kunach, vtacikoch a potkanoch ktore z dvora vybiehaju a vylietaju a zozeru celu susedovu urodu uz ani nehovorim.. Tento rok sa zacali stazovat aj susedia z druhej strany a teda ak nedame zahradu doporiadku, budu to riesit cez mesto. S mojimi rodicmi a bratmi sme to tam uz davno chceli ist dat doporiadku, ale moj stryko je tazka povaha a ako obaja starkovci zomreli, tak vymenil zamky, a vlastne nam nedovoli vstupit na pozemok pretoze tam nemame co robit. Aj ked som polovicna vlastnicka, uziva aj moju cast domu a samozrejme zadarmo... Tento vikend chceme ist do záhrady kosit a urobit co sa da a kedze namame kluce a stryko je momentalne mimo domu, tak sa do dvora nedostaneme a budeme musiet preskocit plot. No moja otazka znie, mam ja ako spolumajitel, ktory ma trvaly pobyt na inej adresa (a na tej adrese mam miesto zaujmu), páky na mojho stryka ktory je nezodpovedny, arogantny clovek a je jediny ktory ma trvaly pobyt v dome o ktorom pisem, aby zacal konecne nieco robit a aby takto neobtazoval susedov? Mozem ja ako spolumajitel domu a zahrady dostat od mesta pokutu, ak by sa po vyzve z mesta, aj tak neodstranili tieto problemy? Som ja vlastne povinna urobit poriadok na tom dome ked tam nebyvam? Este pre upresnenie, moj stryko je stary mladenec a jeho zdravotny stav je uplne vyborny, ma zdrave ruky, nohy, len jeho problem je ze v zivote nic nerobil lebo nikdy nic robit nemusel a teda robota mu smrdi. Dakujem
ivka70
13.07.20,17:36
Si spolumajitel, predpokladam, ze kazdy vlastni polovicu, nemas paky ako ho k niecomu donutit. Nie si vacsinovy vlastnik.
Pokutu ako spoluvlastnik dostat mozes, lebo mas povinnost sa o majetok starat.

Navrhni strykovi vysporiadanie majetku, nech od teba tu tvoju polovicu kupi slebo daj navrh na sud na vysporiadanie majetku, ked sa na jeho vyuzivani a udrzbe nedokazete dohodnut.
buchač
13.07.20,18:19
- Suseda volá len tebe ?
- Pokuta ? Ono by bolo aj dobré, ak by bola udelená.
- Nedovolí ? Hm...a čo na to polícia ? Pri najbližšej návšteve VLASTNÉHO majetku by som zobral so sebou list vlastníctva...polícia by už zariadila ostatné.
- Úradné postupy ani nespomínam...
a. výzva na umožnenie vstupu
b. ponuka na kúpu od strýka
c. ponuka na odpredaj strýkovi
d. ponuka na realitný trh
e. súd
Janka45
13.07.20,20:33
Suseda sa to pokusala viac krat hlavne riesit s nim ale o nom cela ulica vie ze je divny tak najradšej sa s nim nestretnut. Ked dosla suseda za nim tak ju vzdy odkazal na mna ze mam to prist ja pokosit ked som aj ja majitelka. Uz som sa informovala aj na policii, ale nepochodila by som tam velmi, kedze on tam ma trvaly pobyt. Takze ani ho odtial vyhodit ani nic. Ja by som mu to aj predala, ale on mi je ochodny posielat kazdy mesiac na ucet po 50 eur 20 rokov ????????. On si pozicku brat ze vraj nebude. A keby ze ho vyplatim ja tak mam zas problem ho dostat z domu. On je fakt divny. On z toho domu nechce odist cize dom uplne predat tiez nema zmysel. Proste toto je presny pripad, ze rodinu si nevyberame.
buchač
13.07.20,20:40
S mojimi rodicmi a bratmi sme to tam uz davno chceli ist dat doporiadku,...
===========================
Janka...ste mäkkí...ty a aj tvoja rodina...prípadne manžel/priateľ...;)

Ty sa nemáš čo informovať na polícii.
Ty máš oznamovať (trestný čin, priestupok) a to trebárs aj písomne. Polícia má konať.

P.S.:
...a áno, súhlasím, rodinu si nevyberáme.
Janka45
12.12.20,05:26
Dobrý deň,
Som polovičným vlastníkom nehnuteľnosti s pozemkom, ktorú som zdedila po starých rodičoch a v ktorej som nikdy nebývala a ani som nemala trvalý pobyt. Druhu polovicu domu vlastní môj strýko ktorý ma na tejto adrese trvalý pobyt a v dome sa zdržiava. So strýkom nemáme dobre vzťahy. Strýko sa o pozemok nestará a teda všetky stromy, vinič, kríky prerastajú už aj k susedom, plus množia sa na pozemku hlodavce a taktiež obťažujú susedov. O týchto problémoch ma susedia kontaktovali a teda upozorňovali ma, že ak situáciu nezacneme riešiť, tak podajú podnet. Moja otázka znie, môžem mať ja ako majiteľ domu s pozemkom, ktorý nemá trvalý pobyt a ani sa nezdržiava na adrese domu, nejakú povinnosť odstrániť tieto nedostatky a teda pri neodstraneni a nesplnení, môžem mať aj ja nejaký finančný postih? Ďakujem za odpoveď.
ivka70
12.12.20,06:17
Naco zadavas znovu tu istu temu? Preco nepokracujes v povodnej?https://www.porada.sk/t323108-zanedbany-pozemok.html#post3157908
ivka70
12.12.20,06:18
Si spolumajitel, mas zodpovednost a mozes dostat aj pokutu.
To, ze nemas v nehnutelnosti TP ani sa tam nezdrziavas, nema ziadny vplyv.
marjankaj
12.12.20,10:57
Ivka a čo ústava?
Čl. 21
(1) Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.
Chobot
12.12.20,12:02
Diskusie som spojil.
misoft
12.12.20,17:04
A ja zase pridám iné čl. z ústavy:
Čl. 20

(1) Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu. Majetok nadobudnutý v rozpore s právnym poriadkom ochranu nepožíva. Dedenie sa zaručuje.
(3) Vlastníctvo zaväzuje. Nemožno ho zneužiť na ujmu práv iných alebo v rozpore so všeobecnými záujmami chránenými zákonom. Výkon vlastníckeho práva nesmie poškodzovať ľudské zdravie, prírodu, kultúrne pamiatky a životné prostredie nad mieru ustanovenú zákonom.

Takže - síce obydlie je nedotknuteľné, ale na druhej strane - pokiaľ je niekto 50% vlastníkom - nemôže mu bývajúci upierať to jeho vlastníctvo. Vlastník má právo vstúpiť na svoj pozemok, do svojej budovy.
ivka70
12.12.20,17:41
Ved ona sa nechysta vstupovat do obydlia, to nikde nespomina, ale zbavit sa povinnosti o svoj majetok sa nalezite starat.
V tomto pripade by lepsie spravila, keby poziadala sud o vysporiadanie majetku, ale aj to je na dlhe lakte s takym strykom.
Janka45
09.01.21,11:42
Takze bola som s rodinou a teda kedze to tam vyzeralo strasne tak brat vybavil 3 kamaratov aby sme to dali ako tak doporiadku kedze stryko vyhovara pred susedmi na mna, ze ja mam ist upratovat ako spolumajitel a on si tam len veselu byva. On ma len same prava a ziadne povinnosti . Mysleli sme ze strýko nieje doma pretoze vsetko zamknute a nikto nevysiel von z domu cely den od rana 8.30 ako sme tam dosli my. Nakoniec ked som poobede isla do auta zobrat nejake veci tak som si všimla ze rolety su vytiahnute a teda som isla okolo 15.00 zazvonit strykovi ci sa teda nepride opytat ci nam netreba s niecim pomoct. Nakoniec stryko vysiel a povedal mi ze videl ze sme prisli ale ze lezal a este ma zdr..al ze preco som mu nezavolala a neoznámila ze prideme. Nejaky cas sme sa tam slovbe napadali a ja som mu viac krat povedala ze nech mi da kluce od mojho domu kedze ich nemam len uz 2x vymenil zamky a ja nemam pristup na vlastny pozemok. On mi ich vydat nechcel a jeho argument co mi uz 100x dookola rozprava bol, ze mi ich da az ked tam budem chciet ist byvat. Tak som mu povedala ze idem tam byvat tak nech mi kluce da a ze on nech sa odstahuje. On pod pojmom "kluce mi da az ked tam pojdem byvat", myslel to, ze teda mi kluce da a ja tam budem byvat ale, byvat tam bude aj on a ja ho budem vydrziavat a platit vodu a elektriku a on si tam bude hoviet zadarmo tak ako si tam hovel 50 rokov dokedy tam s nim zili jeho rodiciaktori ho vydrziavali a amozrejme sa neodtahuje. Toto sa odohravala na schodisku pred vstupom do domu a nakoniec keď mi ani na 10x nechcel dat kluce tak som spravila krok dopredu a teda uz som bola v tej chvili blizko neho a on do mna strcil. Ja som skrikla nech do mna nestrka a brat to pocul a utekal za mnou. Stryko nakoniec do mna strcil ešte 2x a to uz brat videl. Nakoniec stryko kluce z dveri vytiahol a dal si ich do vrecka a volal 158. Nakoniec policajt povedal ze ak sa to nevyriesi nech zavola este raz a to som uz volala ja. Nakoniec som podala trestne oznamenie na stryka a policajt mi povedal ze podla trestneho hladiska ma stryko pravo tam byvat kedze tam ma trvaly a ked si nezela aby som mu tam chodila tak mu tam chodit nemam, lebo v ppdstate ja obmedzujem jeho a on tiez moze podat na mna trestne oznamenie. Nakoniec stryka riesia len kvoli tomu ze domna strkal. Podla trestneho prava nemam pravo mu zasahovat do sukromia ked si to nezela, ale podla pravnika som nic zle neurobila a mam pravo ist do svojho domu.
Janka45
09.01.21,11:50
V tejto chvili mi je jasne ze inak ako sudne to doriesit moct nebudel, ale sudu som sa chcela vyhnut kvoli tym natahovackam a aj kvoli prachom a teda pisala som sem s tym ze som potrebovala nejaku radu dufajuc ze niekto nieco podobne uz zazil. Budem ešte kontaktovat pravnika co s tym. Pretoze domu sa vzdat nechcem ale ako som uz pisala, keby stryka vyplatim tak on mi tak lahko z domu neodide.
Mária27
09.01.21,19:14
Ako spoluvlastníčka vecí ich máš právo užívať, môže podať vlastnícku žalobu (§ 126 obč. zákonníka).
Pravdou je, že bez ďalšieho nemôžeš vstupovať do jeho obydlia; to neplatí o záhrade. Za užívanie tvojho vlastníctva máš nárok na úhradu.
Spoluvlastníctvo môžeš žiadať súdne zrušiť a vyporiadať, ak sa nedohodnete. Súd sa bude snažiť vlastníctvo rozdeliť, môže nehnuteľnosti aj predať a podeliť výťažok.
Pri rozdelení nehnuteľností nareálne užívanie by vám mohol pomôcť aj obecný úrad, ktorý má na riešenie takýchto sporov právomoc a povinnosť podľa §5 občianskeho zákonníka. Zároveň by si sa ako vlastníčka vyvinila z problému záhrady tým, že mu oznámiš jej uzamknutie.
Nepoznám nehnuteľnosti, ale napr. reálne by on mohol užívať dom a ty záhradu.
V trestnom zákone sú aj paragrafy na Neoprávnené užívanie cudzej veci (§ 215) a Neoprávnený zásah do práva k domu, bytu alebo k nebytovému priestoru (§ 218).
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2005/300/20090401.html