Valron
14.07.20,14:12
Príjemný deň,

Rád by som sa poradil zo skúsenejšími. V našej spoločnosti vykonáva konateľ (nie je majiteľom, nemá podiel v spoločnosti) činnosť na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa. V jednom bode tejto zmluvy okrem jeho mesačnej odmeny (mzdy) je uvedené, že ak spoločnosť v danom kalendárnom roku dosiahne zisk, patrí mu mimoriadna odmena vo výške 50% z výšky zisku po zdanení po odsúhlasení účtovnej závierky valným zhromaždením.

Po konzultácii s viacerými účtovníkmi mi bolo poradené, aby sme vytvorili rezervu na túto odmenu v roku 2019 (za rok 2019 sme dosiahli zisk). Keďže by takáto rezerva síce nebola daňovo uznaná, ale mala by vplyv na výsledok hospodárenia daného roka a jeho odmena by sa samozrejme zmenila nakoľko by spolu s vytvorenou rezervou klesol aj zisk. Moja otázka teda znie, či rezervu tvoriť a tým znížiť výsledok hospodárenia roku 2019 alebo ju netvoriť a priznať mu odmenu po zasadnutí valného zhromaždenia až v roku 2020
Soňa K
15.07.20,06:20
Píšeš, že ste dohodnutí, že mu patrí odmena zo zisku po zdanení po odsúhlasení ÚZ a zároveň chceš o túto odmenu znížiť základ, z ktorého mu vypočítaš odmenu. Nemá to logiku a pochybujem, že by s tým súhlasil a zrejme je to aj v rozpore s podmienkami dohodnutými v Zmluve. Je to len úvaha o tom, ako ho okydať.
Jarka
15.07.20,09:00
Kedže mu má byť vyplatená odmena zo zisku po zdaneni, nevidim dôvod na tvorbu rezervy, valné zhromaženie mu ju odsúhlasí, tak ako mu vyplýva zo zmluvy. Rezerva by sa tvorila keby mal napisané že mu patrí odmena pri dosiahnutí zisku, nebolo by tam spomenuté že zo zisku po zdanení.