slniecko030
15.07.20,00:09
Dobrý deň. Potrebujem poradiť, či je nutné zaplatiť poistenie, ak mi prišla takáto odpoveď od poisťovne, viď príloha. Alebo existuje možnosť, ak poistné neuhradim, že mi zmluva bude vypovedana zo strany poisťovne. Poistný makler ma ubezpečoval ze ak pošlem výpoveď aj neskôr ako 6 týždňov pred uplynutím lehoty tak mi príde alikvotnu čiastku na úhradu. Avšak odpoveď prišla ina. Poistenie je zbytočné a čiastka na to ze nie je nutné je vysoká. Ďakujem za radu.
Katy a R
15.07.20,07:12
treba si pozrieť VPP - tam máš všetky spôsoby skončenia poist vzťahu. Podľa toho sa treba zariadiť! V prípade, že by šlo o PZP - tak by ti ju ukončili po mesiaci neplatenia - teda zaplatil by si pomernú časť len za mesiac. Ale pri inom poistení to tak nie je - teoreticky ti ju pre neplatenie môžu zrušiť - ale kedy? (určite dlhšie ako ten rok) . A do konca má poisťovňa nárok na poistné. A keďže si dostal tento list (akceptovanie tvojej výpovede), určite ti ju oni nebudú rušiť skôr:)
....
doplnenie: keďže sa tu spomínajú tie 3 mesiace - to platí v prípade nezaplatenia prvej splátky poistného - čo ale podľa zadania nie je tvoj prípad:)
ivka70
15.07.20,07:18
Takeho poistneho maklera posli niekam ... ten si isiel len o svojej provizii, ktoru dostane za tvoju novu poistku, jeho vobec netrapi, ze ty musis zaplatit este rok poistenia zbytocne .....
Katy a R
15.07.20,07:20
jemu to vyhovuje -aby nemusel vrátiť províziu!
ivka70
15.07.20,07:27
Ved to, oklamat ludi, len aby podpisali :)
Katy a R
15.07.20,07:29
ivka - ale zase ľudia by sa už konečne mali naučiť najskôr prečítať si , že čo podpisujú!
ivka70
15.07.20,07:34
mali, ale ked ho ubezpecoval .... :) tak hold musi si uvedomit, ake zaujmy ma ten ,co ho presviedca o blbosti
slniecko030
15.07.20,07:42
Neide o Pzp...ide o zodpovednosť...pred rokom nám to takto ukončila ina poisťovňa ale to boli iné súvislosti. Ja som vedela čo podpisujeme...preto som sa ubezpečovala ci je to ok,ak pošleme výpoveď...odpoved bola je to v poriadku,zrušia to,a príde alikvotnu čiastka zhruba za 3 mesiace ako to oni vypovedia... Ide mi o to či to musím zaplatiť...resp. co nastane ak to nezaplatíme.
Katy a R
15.07.20,08:52
to je už ale na poisťovni - či vypovedia, alebo nie. (za tri mesiace, - to ťa podľa mňa ošálil), ešte by mala existovať dohoda - pozri VPP... ale na dohodu treba obidve strany;) Ak nezaplatíš - budú vymáha aj neskôr (zaplatíš za upomienky), resp to môžu posunúť po dlhšej dobe aj nejakej vymáhačskej firme (a tam je to potom drahšie) .
Ešte doplním - že ak chceš, môžeš počkať, či ti poisťovňa pošle výzvu na zaplatenie - a zariaď sa podľa nej. mali by tam byť termíny aj čo a ako
misoft
15.07.20,13:56
Každá poisťovňa má svoje VPP a aj dobu, kedy akceptujú "omeškanie" platby. Niektoré majú 1-2-3 mesiace, niektoré 0 mesiacov. Pred koncom výročia uzatvorenia zmluvy väčšinou upozorňujú klientov na to, že sa bude končiť ich doba poistenia a pošlú nový rozpis, výmer na platbu. Ak toto niekto neakceptuje - nuž tak sa zmluva skončí ku dňu výročia uzatvorenia zmuvy. Neskoršie zaplatenie už nebude mať žiaden vplyv - len zbytočné platenie (ktoré i tak vrátia) - na to aby sa zmluva "obnovila". Ak je raz daná výpoveď/ukončenie - tak je naozaj koniec.

K maklérovi - títo "šmejdi" A) buď často ani nevedia vysvetliť wo co go, alebo B) vedia to, ale radšej zamlčia, pretože z každej zmluvy majú provízie a im ide len o počet zmlúv a výšku provízií.
Katy a R
15.07.20,14:07
misoft - tomuto ako mám rozumieť - že " pred koncom výročia uzatvorenia zmluvy upozorňujú klientov na to, že sa bude končiť doba poistenia" ... to je riadna blbosť. Zmluva má presne definované pravidlá, kedy končí ! Výročím zmluva nezaniká (aj keď je tam dlh) ... poistenie normálne trvá až do doby, kým sa riadne neukončí - jedným zo spôsobov (je ich viac, nielen výpoveď existuje).
Chobot
15.07.20,16:35
Neskoro si poslal výpoveď, preto poistka zanikne k nasledujúcemu výročiu, pokiaľ poisťovňa nerozhodne inak (napr., že sa s tebou dohodne). Do konca poistenia má poisťovňa nárok na poistné. Ak ho neuhradíš, môže ho od teba vymáhať.
misoft
15.07.20,17:02
Nuž - poistka ako poistka - mám poistenie domácnosti - pravidelne na rok - pred koncom ma poisťovňa upozorní a pošle rozpis poistného a tiež informáciu o zrušení a upozornenie, ak nebude akceptované, alebo zaplatené = súhlas, poistka skonči ku dňu.....
Niektoré poisťovne to nechávajú na klientovi (stráž si to sám a ak nedáš pozor - skončili sme), iné upozornia, ak nechcú klienta stratiť.
Záleží na prístupe poisťovne ku klientovi. Ja mám dokonca svoju osobnú poradkyňu priamo v poisťovni - tá so mnou uzatvárala zmluvu a keď sa niečo deje, mení - tak mi volá!
Martuk
15.07.20,17:37
ešte máš jednu možnosť: pokiaľ poistné nebolo už uhradené, tak nezaplatiť a následne by poistenie malo zaniknúť max do 3 mesiacov z dôvodu neuhradenia poistného (3 mesiace - 1. mesiac upomienka, 2. mesiac výzva na úhradu a 3. mesiac oznámenie o ukončení poistenia z dôvodu nezaplatenia poistného). Samozrejme má poisťovňa zo zákona nárok na toto alikvótne poistné a budeš ho musieť zaplatiť. Takisto treba rátať s tým, že pokiaľ by došlo k poistnej udalosti v dobe, keď nie je poistné zaplatené, tak poisťovňa môže a počítam, že aj bude krátiť plnenie.

Takisto môžeš skúsiť napísať dohodu o ukončení poistenia, ako nižšie napísala Katy, či ti ale poisťovňa vyhovie, tak to je otázne.

Poisťovací makléri sú banda debilov, ktorí, ako tu už bolo spomenuté, majú klienta na háku, ide im len o provízku a nakecajú hory-doly, len aby klient podpísal zmluvu a hlavne aby zaplatil prvú splátku. Istého času som takýchto odborníkov, čiže debilov, riešil hodne.