danoBA
15.07.20,10:45
Ahojte

chcem sa spýtať či je potrebné zdaňovať príjmy z činnosti na youtube.com. Príjmy sa týkajú videí na portáli youtube.com, mesačne hovoríme o príjmoch nepresahujúcich 100€. Ročne o celkovom zárobku nepresahujúcom 2000€.

Štandardne mám aj svoje zamestnanie s príjmom nad 15 000€ ročne, nie viac ako 20 000€. Daňové priznanie robí za mňa zamestnávateľ.

Ďakujem pekne.
ivka70
15.07.20,08:48
Z akej zmluvy ti plynu prijmy z cinnosti na youtube?
ivka70
15.07.20,08:52
V principe si povinny priznat v danovom priznani vsetky svoje zdanitelne prijmy.
Zamestnavatel ti urcite nerobi danove priznanie.
Zamestnavatel ti robi rocne zuctovanie dane.
Pri ziadosti o RZD svojim podpisom potvrdzujes, ze si ine zdanitelne prijmy ako od tohto zamestnavatela nemal, pripadne mal len prijmy zo zavislej cinoosti u inych zamestnavatelov atie dokladujes potvrdenim - ak si to podpisal a mal si ine prijmy, klamal si a tvoje RZD je neuplne.
V pripade inych prijmov ako prijmov zo zavislej cinnosti (zamestnanie), zamestnavatel nemoze robit RZD, ale si povinny si sam podat danove priznanie, kde zahrnies prijmy aj zo zamestnania aj ine prijmy.

https://www.podnikajte.sk/dan-z-pridanej-hodnoty/zdanovanie-prijmov-google-adsense
https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov/zdanovanie-prijmov-umelcov-2018
Mila123
15.07.20,08:54
samozrejme, že áno, tých 2000 € platí iba vtedy ak by ste nemal žiaden iný zdaniteľný príjem.....
Katy a R
15.07.20,08:58
DP sa robí so všetkých zdaniteľných (celosvetových) príjmov spolu. Nepočítaš osobitne jednotlivé druhy príjmu pre povinnosť podať DP.
zamestnávateľ nerobí za teba DP - ale RZD - a to môže robiť len z príjmu podľa § 5 (závislá činnosť)
Ak máš aj iný druh zdaniteľného príjmu - si povinný podať DP (nežiadaš zamestnávateľa o RZD)
danoBA
15.07.20,09:43
zmluva je akceptovanie podmienok so spolocnostou youtube v ktorej ale nie je priamo zakotvená povinnosť zdanenia
Katy a R
15.07.20,09:44
povinnosť zdanenia je definovaná v zákone o dani z príjmu:)
danoBA
15.07.20,09:44
takze ak tomu rozumiem spravne, zamstnavatel robi rocne zuctovanie dane, ja nakolko mam prijem aj z youtube si tym padom musim spravit danove priznanie na youtube prijem ako aj na zavislu cinnost zo zamestnania? to znamena ze zamestnavatel nebude robit ani to rocne zuctovanie za mna a ja si musim spravit vsetko sam?
ivka70
15.07.20,09:48
Ano, presne tak.
Zamestnavatela len poziadas o potvrdenie o zdanitelnej mzde, ktore tiez prilozis k svojmu danovemu priznaniu
veronikasad
15.07.20,09:48
Ano, podavas DP typu B, treba požiadať DU o pridelenie DIC
ivka70
15.07.20,09:49
Taka povinnost ti vyplyva zo zakona, youtube nemusi taku povinnost davat do zmluvy, ani nemoze, kedze nepozna podmienky zdanovania v kazdej krajine, kde posobia jeho obchodni partneri.
danoBA
15.07.20,09:50
super dakujem o vysvetlenie :)