g.martin
15.07.20,14:17
Dobrý deň, tento rok mi v byte menili radiátor a od inštalatérov som dostal niečo čo sa volá Pracovný list. Dostal som iba toto, nič iné, ani len príjmový pokladničný doklad. Je toto daňovo uznateľný doklad? Pýtam sa pre prípad, keby som niekedy v budúcnosti predával byt a chcel si do obstarávacej ceny zahrnúť náklady súvisiace s technickým zhodnotením.

Ďakujem.
misoft
15.07.20,13:14
Podľa mňa - NIE.
Nie je tam uvedená cena práce, cena za materiál, DPH - nič také tam nevidím. Nie je známa cena radiátora, cena konzol, cena sa vykonané úkony. Pre teba by to možno stačilo, ale pre firmu sa to ako daňový doklad asi nemôže považovať. Avšak ani FO si tak nemôže nič skontrolovať, pretože tam skoro nič nie je uvedené - len to, čo majú vykonať.
https://podnikam.sk/danove-doklady-a-ich-nalezitosti/

BTW: Takto sa robia daňové podvody, daňové úniky. Neexistuje faktúra do účtovníctva, predpokladá sa, že neexistuje ani výdajka na materiál, nie je výkaz a evidencia práce zamestnancov vo firme = čistý zisk 160€.
marjankaj
15.07.20,13:24
A prečo si náklady chceš zahrnúť do obstarávacej ceny? Odkedy si vlastníkom bytu? A nebodaj si aj uplatňuješ odpisy?
marjankaj
15.07.20,18:15
A nechceš mi povedať, čo sa myslí pod daňovým dokladom?
V tom linku sa to nedočítaš.
Terezia13
15.07.20,19:14
ak dodávateľ nie je plátca DPH, môže vystaviť miesto faktúry zjednodušený daňový doklad, al toto nespĺňa podmienky - neobsahuje (aspoň to neviem nájsť na tomto doklade) meno príjemcu tovaru alebo služby
tu je o tom podrobne
https://www.podnikajte.sk/uctovne-doklady/zjednoduseny-danovy-doklad
ale považujem za špekuláciu kalkul o budúcom predaji bytu - pri predaji - ak je byt v mojom vlastníctve - si určím cenu a nebudem navyšovať o cenu radiatora
Mila123
15.07.20,19:21
podľa mňa kalkul je pre to, že byt nevlastní viac ako 5 rokov a opravu, resp. výmenu radiátora si dá do výdavkov, a tým pádom platí nižšiu daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti , toto zadávateľ uvádza ......a chcel si do obstarávacej ceny zahrnúť náklady súvisiace s technickým zhodnotením.
Terezia13
15.07.20,19:24
súhlasím, preto tá posledná veta
marjankaj
15.07.20,19:48
A nech si tam na okná namontuje sieťku proti komárom a bude si môcť zvýšiť cenu aj o tých pár klinčekov, ak bude mať k tomu doklad.
pavol54
15.07.20,19:51
Pracovný list pre vykonané služby,Dodací list pre zoznam dodaného materiálu. čo je na tom podvodné Ja normálne dostávam materiál sa dodacím listom a faktúra mi dôjde v prebehu mesiaca Alebo každá opravárenská a montážna partia má nosiť svoju vlastnú pokladňu? Neblázni
Katy a R
15.07.20,19:55
každý doklad , ktorý môže dať do výdavkov je dobrý. keď aj tie sieťky ;), nielen radiátor (euro k euru;))
marjankaj
15.07.20,19:58
Ináč aký zisk? On hovoril, že aj niečo platil?
Terezia13
15.07.20,19:59
možno bude ešte do predaja vymieňať napr. splachovač vo wc
misoft
15.07.20,21:56
Ak mu menili, aj toto smiešne lajstro dali - tak asi platil. Či hádam mu to dali grátis?
avalik
15.07.20,22:00
nasa legislativa nepozna pojem "danovy doklad" od r. 2004

- z dokladu neviem identifikovat, ktora z troch firiem poskytla sluzbu - napr. pre pripad reklamacie
- aj keby sluzbu poskytla firma, ktora je platitelom DPH, nie je povinna tebe ako obcanovi (nie zdanitelna osoba podla zakona o DPH) vystavit fakturu, ci zjednodusenu fakturu
- na tieto sluzby nie je povinnost vydat doklad o prijati trzby z ekasy
- dodavatel ma povinnost tebe ako spotrebitelovi vystavit doklad o poskytnuti sluzby, co moze byt aj tento pracovny list - uvadza sa na nom, ze sluzi ako prijmovy doklad, ale neobsahuje vsetky nalezitosti podla zakona o ochrane spotrebitela:

(1) Predávajúci je povinný vydať spotrebiteľovi doklad o kúpe výrobku alebo o poskytnutí služby, v ktorom je uvedené
a) obchodné meno a sídlo predávajúceho, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby,
b) adresa prevádzkarne,
c) dátum predaja,
d) názov a množstvo výrobku alebo druh služby,
e) cena jednotlivého výrobku alebo služby a celková cena, ktorú spotrebiteľ zaplatil.
g.martin
16.07.20,15:22
lebo si prečítaj v zákone ako funguje predaj bytu do 5 rokov. O žiadnych odpisoch reč nie je
g.martin
16.07.20,15:24
tak ako sa k tomuto postaviť teraz? :) lebo chápete, možno raz budem predávať byt a ak to bude do 5 rokov, tak musím podať daňové priznanie a ku kúpnej cene bytu si môžem pripočítať rôzne náklady súvisiace s technických zhodnotením (ako napr. v tomto prípade výmena radiátora). Akože ide o zanedbateľnú sumu a možno mi ani nejde o uplatnenie si tejto sumy, ale že či by mi tento Pracovný list daňový úrad akceptoval alebo nie.
marjankaj
16.07.20,15:41
Pýtal som sa odkedy si vlastníkom bytu. Čo ti na tom nie je jasné? Alebo si ho kúpil včera?
pavol54
16.07.20,18:02
však máš adresu firmy tak sa spýtaj montér je montér nie je účtovník ani živnostník ten ti dal pracovný list toho čo urobil , suma 160 je možno považovaná za zálohu, takže je na účtovníčke firmy aby to riadne vyúčtovala, my tu môžeme viesť akademickú debatu na úrovni dnešných diplomových prác
avalik
17.07.20,05:18
Je jedno ci to ma nazov pracovny list alebo doklad o poskytnuti sluzby - podstatny je obsah - a ten nezodpoveda tomu, co je v zakone o ochrane spotrebitela ... dalej musis konat ty a kontaktovat dodavatela a ziadat doplnit potrebne udaje
marjankaj
17.07.20,08:44
Veď tam je písané, že vystavia faktúru správcovskej spoločnosti, či?