sakal456
15.07.20,20:01
U susedov na balkónoch sa usadili holuby. Bolo by vhodné voči nim nejako zasiahnuť a existujú na to špecializované firmy.

Rád by som vedel či je toto problém vlastníka bytu, a teda náklady tým spôsobené znáša on alebo je to problém celého spoločenstva vlastníkov a opatrenia voči nim by sa mali platiť zo spoločných peňazí resp. fondu opráv?

40 bytov v bytovom dome, z toho 24 balkónov - problémy sa týkajú 4 balkónov.

ďakujem za všetky odpovede
buchač
15.07.20,18:08
...a ty čo myslíš...aký máš na to názor ???
Jeden z tých balkónov je tvoj ?
sito
15.07.20,18:14
"Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov, lodžií a tých terás, ktoré sú spoločnými časťami domu."

Pochopil si to, sito. :D
sakal456
15.07.20,19:30
Neviem ci som to uplne pochopil.
Neviem totiz, ci zabrana proti holubom je oprava balkona. Specializovane firmy napr. natahuju cez cely balkon siet. Pripadne si ich mozu nechat zasklit. To je oprava ci udrzba?
bjuty smis
15.07.20,19:40
A ty čo myslíš?
Naozaj u suseda ? :))
misoft
15.07.20,20:53
Ani oprava, ani údržba. Je to problém tých, ktorým holuby serkajú na balkóny - nech si kúpia sieťky a je to. Vy im predsa toto platiť z FO nebudete platiť, či hej?
Onko
15.07.20,21:04
Kto to vníma ako problém, toho je to problém. Ak holuby vadia len vlastníkovi balkónu a ostatným je to jedno, bude si to musieť zrejme riešiť sám. Ak tie holuby vadia aj ostatným vlastníkom domu a chcú sa ich zbaviť, tak to môžu urobiť zo spoločného fondu. Treba dať hlasovať na schôdzi podľa toho, ako sú rozdelené kompetencie, kto rozhoduje o financiách spoločenstva.
kopretinka
15.07.20,22:08
Blbosť.
Zateká strecha,mne je to jedno,bývam na prízemí,nech si opravu zaplatí ten,komu zateká do bytu?
Zajtra môžu byť na tvojom balkóne...
kopretinka
15.07.20,22:11
Blbosť.
Zateká strecha,mne je to jedno,bývam na prízemí,nech si opravu zaplatí ten,komu zateká do bytu?
Zajtra môžu byť tie holuby na tvojom balkone.....
Onko
15.07.20,22:31
Dobre, tak si si pomoralizovala, a teraz prakticky. Ako užívateľ balkónu donúti spoločenstvo, aby mu zabezpečilo vyhnanie holubov z balkóna? Bude sa s ním roky súdiť? Prakticky si to zrejme vyrieši sám.
sito
16.07.20,03:30
:D Noo, toto je téma, čo hlava, to názor, či hlavy domienka. V takom prípade treba hľadať riešenie v zákone.

Vlastník bytu ten balkón neos..l, ani jeho vec ( keby ho ... jeho pes, to by už bola iná vec ). Bridí sa mu taký balkón, prestane ho používať. Stane sa raj holubov. No všetky sa do jedného raja nepopracu. Začnú kolonizovať aj ostatné spoločné časti spoločného domu a osratý bude celý dom. Čo potom? Asi treba zistiť, odstrániť príčinu problému. Ak ju zistia spoluvlastníci domu, vlastník bytu je povinný im ju umožniť odstrániť, nie na jeho náklady. Veď zo zákona je povinný prispievať do FPÚaO za ten spoločný balkón, že?

"ak k bytu alebo nebytovému priestoru v dome prilieha podľa § 19 ods. 4 balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

Spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu a príslušenstvo sú v spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.

Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo výlučne užívať spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, príslušenstvo alebo priľahlý pozemok, ak z ich stavebnotechnického alebo účelového určenia vyplýva, že majú byť užívané len s určitým bytom alebo nebytovým priestorom v dome.

Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.

Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním."
sakal456
16.07.20,08:54
Ani jeden s tych balkonov nieje moj. Som zvolenym zastupcom vlastnikov a je to poziadavka jednnej vlastnicky balkona voci spolocenstvu. Vcera vecer ma s tym problemom konfrontovala: "p. sused, máme problem" a ja som jej odpovedal, ze ten problem asi nebude náš ale jej. Ale kedze uplne isty si tym niesom, tak zhanam naozaj fundovanu odpoved.
dmc
16.07.20,09:12
balkon je sucast vonkajsej fasady - je spolocna sucast domu. Ale ci sa vlastnik docka riesenia.

Ja osobne by som to riesil sam a razantne. Hlavne nenapadne
sito
16.07.20,09:20
A keď vám zaseru dom myši, potkany ako by si to riešil, či ako to máte vyriešené? Kto prvý príde na to, ten na to doplatí, ten za to zaplatí. Alebo vám robia deratizáciu najmenej raz za rok a z FPÚaO. Je pravda, keď akože ne jeho balkón serú holuby, môžete sa mu naň vysrať aj vy, z FPÚaO! :D

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwi3leq_yNHqAhWHxMQBHSEyDvkQwqsBMAB6BAgKE AQ&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DPg g3OZKSQyI&usg=AOvVaw2ddwaZY2RoygbIZttmw0ha

:mee::mee::mee:
sakal456
16.07.20,09:29
Vyzerá to tak, že ta téma je komplikovaná a o moc múdrejší, teda nie som.

Pochopil som, že balkóny/lodžie sú spoločným valstnictvom a ich opravy a údržba ide z fondu opráv. (príklad: ak bude treba vymaľovať balkónové zábradlie, ide to z fondu opráv.

Zároveň som to pochopil tak, že ak by sme mi ako vlastníci chceli natiahnuť na susedinej lodžie sieť, tak je povinná nás tam pustiť a namontovanie siete stripieť.

Ideálny prípad, keď spoločenstvo aj suseda sa zhodnú na rovnakom riešení - sieti.

Čo v prípade, ak sa spoločenstvo rozhodne nainštalovať na jej lodžiu maketu dravca (môžeme polemizovať o tom či je to adekvátna obrana proti holubom alebo nie, ale to nieje dôležité). Suseda však s takýmto riešením nebude súhlasiť.

Alebo opačne, suseda bude požadovať zasklednie balkóna a s takým riešením nebude súhlasiť spoločenstvo...

Popravde, ani maketa dravca, sieť či zasklednie mi neprijdu ako oprava alebo údržba lodžie.

Je mi úplne jasne, že v zákone nemôže byt popísaný každý jeden prípad, ktorý môže nastať, ale potrebujem zohnať čo najviac informácii ako postupovať aby som vedel na bytvej schôdzi vysvetliť ľudom, že je to ich povinnosť alebo naopak susede, že je to jej problém a bude si to musieť vyriešiť sama.

Vidím, že sito je zjavne na za to, že je to problém spoločenstva a malo by to ísť z fondu opráv, ale ten argument, ktorý by som mohol použiť mi tu naozaj chyba.
sakal456
16.07.20,09:39
Ako ja tomu fakt nerozumiem. Snazil som sa zohant sptavnu odpoved na svoju otazku.Napiesto toho mam pocit, ze ma tu niekto z niecoho obvinuje a ne neviem preco.

Niesom ani na jedne ani na druhej strane. Snazim sa vyriesit moj problem. Moj problem niesu holuby, ale poziadavka susedy a ja neviem ako jej spravne odpovedat a ako svoju odpoved obhajit bud voci nej alebo voci ostatnym vlastnikom. Nic viac.

A ano. Kazdy rok mame deratizaciu platenu z FPÚaO. Ale tato deratizacia sa na balkony nedava.
majkii
16.07.20,10:45
Nie je to jednoznačné, zaleží od situácie, možno to treba riešiť s mestom.

Môj názor je takýto :

- ak sa holuby usadili v priestoroch balkónov, ktorý výlučne užíva vlastník bytu, a ten nevykonal všetko pre to, aby sa tam holuby usadili, mal by tieto opatrenia znášať na vlastné náklady. Som toho názoru, že ak ostatní vlastníci zabránili holubom sa usadiť na balkónoch, títo susedia im to umožnili, a mali by znášať následky. Povinnosťou každého podľa občianskeho zákonníka počínať si tak, aby tak, aby nevznikali škody či už na spoločných častiach domu alebo na majetku ostatných susedov, a aby neprimeraným spôsobom nezasahovali do práv ostatných susedov. Mali teda urobiť opatrenia, aby tam holuby nemali možnosť usadiť sa.

- Baklóny sú spoločnými časťami a zariadeniami domu, ich opravy a údržba sa hradia z FOD, vtom prípade je potrebné nadpolovičnou väčšinou všetkých vlastníkov schváliť použite prostriedkov FOD na zábrany proti holubom. Na to treba schôdzu alebo písomné hlasovanie a len ťažko si viem predstaviť hlasovanie vlastníkov aby prispeli na problém zapríčinený nečinnosťou svojich susedov.

Riešenie je často jednoduchšie ako sa zdá. My sme zrekonštruovali balkóny, za zábradlím vznikli pre holuby komfortné priestory, kde sa zlietavali a kadili. Najskôr som nasadil makety Havrana, po dvoch týždňoch si zvykli, keď mu okadili hlavu, nalepil som na tie rímsy za zábradlím hroty proti vtákom (kupoval som ich v OBI asi po 2-3 € kus),cca 5 min. roboty. U mňa to problém vyriešilo, Ďalší susedia dali napr. CD na šnúrku, to celkom dobre fungovalo. Holuby sa premiestnili na susedný panelák. Tí požiadali mesto o riešenie, pár dní opakovane plašili holuby dravcami (sokolom) a holuby sa nevrátili. Rok je pokoj na celej ulici.
sito
16.07.20,10:55
Áno! Ja som ešte nevidel potkana ani myši lietať. No myšiam sú podobné netopiere, tvárou. Rozdiel je v tých blanách, ktoré nie sú krídla. Skús ich, ak sa do vášho domu nasťahujú odstrániť ich násilím, protizákonne.
majkii
16.07.20,10:59
Či je to problém spoločenstva, alebo konkrétneho vlastníka bytu, ktorý balkón výlučne užíva je otázne, môže to byť aj problém mesta. Vyššie som uviedol príklad ako jednoducho sa vec dá riešiť, žiadne selektívne zasklievanie niektorých balkónov tým vzniknú v dome veľmi veľké spory. A treba si uvedomiť inú vec, ak zasklíte tie 4 balkóny neusadia sa balkóny na susedných?
sito
16.07.20,11:06
Ozaaaaj? A toto "Noo, toto je téma, čo hlava, to názor, či hlavy domienka. V takom prípade treba hľadať riešenie v zákone." nepomohlo? Tak potom, ak všetci v dome 100%ne súhlasia, zákon sú spoluvlastníci domu. Niet žalobcu, niet sudcu. Ako vidím, nie! A čo tak rada od majkiiho? Je to len vo vašich hlavách o vašom majetku, ak vám vyhovuje, že ho máte osratý, mne to vôbec nevadí. Holuby za to nemôžu, musia ... , či nie? :D
misoft
16.07.20,11:12
Podobné niečo bolo aj u nás.... 3 roky neobývaný byt v OV (majiteľka bola v Anglicku), o byt sa "starali" jej rodičia (t.z. len na schôdze, pri odpočtoch - inak nič - dokonca ani upratovanie spoločných priestorov). A holuby mali tri roky raj a my smrad. Tak prišla ďalšia schôdza a tam sa to pekne na rovinu povedalo - buď sa postarajú o to, aby tam holuby neboli a lodggia bola vyčistená, alebo dáme návrh sú dny predaj bytu. A tak vyčistili, kúpili sieť, dali si nastreliť skrutky do panelov a zasieťovali to. A holuby už nemali kam sadať, hniezdiť.

BTW: ten byt sa aj tak po pol roku predal - majiteľka sa už z Anglicka nevrátila.
majkii
16.07.20,11:14
sakal456 , rozumiem tomu, čo máš za problém - susede (vlastníčke) povedať. Jednoduchá odpoveď, deratizáciu holubov sa nevykonáva (tak ako je to u hlodavcov), existujú odpudzovače alebo mechanické alebo elektrické zábrany. Podľa môjho názoru to by mal zabezpečiť vlastník bytu, ktorý balkón užíva, ak sa s tým suseda (vlastníčka) nestotožní nech predloží návrh na zhromaždení a zhromaždenie rozhodne.
buchač
16.07.20,11:16
misoft (Dnes 14:12)
....kúpili sieť, dali si nastreliť skrutky do panelov a zasieťovali to...
=================
Sieť ? Kuwa, dobré psycho...
majkii
16.07.20,11:16
presne tak, to je správne riešenie
sito
16.07.20,11:24
Vždy je to o nejakom tlaku na niekoho a jeho znášaní, ustáti.

Ak by sa sudca držal zákona, že osratá je, smrdí spoločná časť domu a nedovolil by preto vlastníkov byt predať vám, ale vám by nariadil zamedziť osieraniu holubom spoločnú časť domu, na náklady domu? :D
buchač
16.07.20,11:31
majkii (Dnes 14:16) presne tak, to je správne riešenie
====================
Správne, súhlasím...dotyčného by mali zavrieť do blázinca a zasieťkovanej postele vo zvieracej kazajke.
Sieť na balkóne ? Fakt choré...to ako by to tam vlastne vyzeralo ?

...a to nespomínam, že je potrebné splniť aj literu zákonov na takúto úpravu.
sito
16.07.20,11:45
" misoft (Dnes 14:12) . A tak vyčistili, kúpili sieť, dali si nastreliť skrutky do panelov a zasieťovali to. A holuby už nemali kam sadať, hniezdiť.

majkii (Dnes 14:16) presne tak, to je správne riešenie"

Dušan píše v množnom čísle, majkii súhlasí. Takže kto kúpil skrutky, sieťku spoluvlastníci spoločnej časti domu, či vlastník bytu, ktorý tu spoločnú časť domu neužíval?

Alebo, žeby mal minimálne raz za deň letieť z anglicka pozrieť na Východ, kde nič nie je, len jeden osratý spoločný balkón? :D

"buchač (Dnes 14:16)

Sieť ? Kuwa, dobré psycho...

Pri pohľade, na prvý pohľad sa to môže zdať, že je to byt s malými deťmi. Pri druhom pohľade môže pokrútiť hlavou, prečo? Ak by boli siete na všetkých balkónoch, aha nový blázninec na Východe. :D
buchač
16.07.20,13:42
Treba dať hlasovať na schôdzi podľa toho, ako sú rozdelené kompetencie, kto rozhoduje o financiách spoločenstva.
================
Fantastická myšlienka...fakt dobrá.





....to si na taký skvost, perlu ducha došiel sám ?
misoft
16.07.20,14:00
buchy - pokiaľ nevieš - existujú totiž aj siete na balkóny proti vtákom - buď biele, alebo tmavé - jemné, ale s vplateným malým oceľovým drôtom.
Ja tiež to mám - ale pre čierneho diablika, aby si náhodou nezmyslel, že je lastovička :D.
marjankaj
16.07.20,14:02
Neviem v čom je problém. Vlastníkovi zrejme holuby nevadia. A susede spôsobujú nejaké škody, ak sedia na susednom balkone?
vicktor
16.07.20,14:24
buchac: "Sieť na balkóne ? Fakt choré...to ako by to tam vlastne vyzeralo ?"
Urcite lepsie nez osrate balkony.
Bol som v Azii v Sheratone a balkony boli zasietovane. Takmer neviditelnou sietou.
Neviem ci proti holubom a spine, alebo proti orlom co lietali medzi domami a lovili (aj tie holuby). Jeden priletel a zosadol 3 metre odo mna. Bol som rad, ze tam ta siet bola.
sakal456
16.07.20,14:29
Susedu otravuju holuby. lietaju jej na balkon a se** jej tam. chce to riesit z fondu oprav. Ma na to narok alebo nema.

Potrebujem argumenty aby som vedel vysvetlit ostatnym vlastnikom, ze ma na to narok alebo aby so vedel vysvetlit susede, ze na to narok nema.
buchač
16.07.20,15:48
No hej, nenápadne.
Lenže aj výstrel zo vzduchovky je počuť.
Takže pre takýto prípad by sa skôr hodil prak (gumipuška, pariťa...)..;)
dmc
16.07.20,15:58
zvnutra miestnosti na 12 m ju vonku takmer nieje pocut :) mam to odskusane...na terc samozrejme
buchač
16.07.20,16:05
No hej, zvnútra...
Ale ako by si strieľal zo vzduchovky, ak by bol holub mimo otvorených dverí ? Cez vyklápacie okno ?
Ono sa dá aj s tlmičom...ale to všetko je už iná problematika.
majkii
16.07.20,18:16
buchač (Dnes 13:31) majkii (Dnes 14:16) presne tak, to je správne riešenie
====================
Správne, súhlasím...dotyčného by mali zavrieť do blázinca a zasieťkovanej postele vo zvieracej kazajke.
Sieť na balkóne ? Fakt choré...to ako by to tam vlastne vyzeralo ?

...a to nespomínam, že je potrebné splniť aj literu zákonov na takúto úpravu.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Búchač, upresním to, myslel som správny postup - zvolali schôdzu, prerokovali to, uzniesli sa, že vlastní bytu v súlade s §11 ods.(1) odstráni exkrementy a urobí opatrenia -, inak návrh na súd v súlade s § 11 ods.(5) o odpredanie bytu
buchač
16.07.20,18:42
majkii (Dnes 21:16), inak návrh na súd v súlade s § 11 ods.(5) o odpredanie bytu
========================
...a to vážne...úplne vážne...fakt vážne ?

To akože chudák majiteľ bytu príde o svoj majetok (na ktorý, mimochodom, on neserie..ale serú mu naň holuby), lebo partia bláznov - susedov dá návrh na odpredaj bytu..?
Ty kokos, tak to je už fakt dobrý matroš...

...takže poďme ďalej.

Kde je záruka, že holuby sa nepresunú na iný balkón ?
To aj na ten byt sa dá návrh na súd o odpredanie ?
§ 11 odst. 5 vraví

" (5) Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru. "

ALE vlastník predsa nič neporušuje, to len holuby si nedajú povedať a serú, kde môžu.

Otázka v zadaní znie...že kto má znášať náklady.
Vlastník môže robiť, čo len chce, no nie vždy sú jeho opatrenia účinné.
...a vtedy by mal nastúpiť správca bytov, mesto (obec) a všeliaké ornitoligické a ochranárske združenia (aby nebrali zadarmo dotácie), nech sa realizujú...

Kuwa, že vraj byt predať...?
Keby sa to mňa týkalo ? Prvému dilinovi, čo by také niečo navrhol, by som hubu rozbil...
majkii
16.07.20,21:04
misoft napísal, že tri roky nechali kadiť holuby na balkóne, čo ostatných obťažovalo smradom, to za určitých okolností neprimerane zasahuje do práv ostatných vlastníkov, a nakoniec súd rozhoduje, či sú naplnené podmienky na odpredaj bytu alebo nie
podľa teba je ten chudák, čo tri roky nechá smradiť susedom exkremety holubov, ale susedia sú dilinovia, keď sa ozvú, žiadajú nápravu, keď tri roky musia čuchať smrad a pohrozia mu odpredajom bytu, to teda je matroš, blahoželám
vlado 33
16.07.20,21:18
sakal456 (Včera 12:39) Ako ja tomu fakt nerozumiem. Snazil som sa zohant sptavnu odpoved na svoju otazku.Napiesto toho mam pocit, ze ma tu niekto z niecoho obvinuje a ne neviem preco.

Niesom ani na jedne ani na druhej strane. Snazim sa vyriesit moj problem. Moj problem niesu holuby, ale poziadavka susedy a ja neviem ako jej spravne odpovedat a ako svoju odpoved obhajit bud voci nej alebo voci ostatnym vlastnikom. Nic viac.

A ano. Kazdy rok mame deratizaciu platenu z FPÚaO. Ale tato deratizacia sa na balkony nedava.

sakal, si na zlej adrese, tu odpoveď nehľadaj. Prečo ich neotráviš napríklad? Ja som si vždy ráno urobil kávu, nasypal ryžu na balkón a po jednom strieľal. Za mesiac tam žiaden holub nepristal. Pomôž si sám, lebo nikto ti nepomôže, ver mi.
buchač
17.07.20,06:39
Teraz neviem, či nerozumiete alebo nechcete porozumieť.

Je tam 24 balkónov, z toho na 4 serú holuby.
Tie 4 budú zasieťkované a čo urobia holuby ? Predsa sa presunú...či ?
Takže sa zasieťkujú všetky ? Lenže nie každý je ochotný mať na balóne hentú onačinu.
Tak aké bude nasledovné riešenie ?

...a čo ak niekto z tých 4 tie holuby vyslovene kŕmi ?
Tak ako to robila susedka nado mnou...na balkóne mali zraz rôzne vtáky (podľa obdobia), lenže srali na všetky balkóny v okolí dotyčnej susedky, čiže aj na môj balkón.
Trvalo nejakú dobu, pokiaľ si dala povedať...a strieľať som ich nejak nechcel, ono nie je nič príjemné, ak sa pri dverách zjavia poliši.
---------------------------
majkii - ak chceš niekomu predať byt, tak na to musíš mať setsakramentský dôvod...a nejaký bordel v danom byte to veru nie je...viď rôzne prípady zberačov odpadkov na Slovensku, kde problém vyriešila až smrť dotyčného majiteľa....a v dome neboli holuby ale krysy a potkany.
Proste to nie je len tak...a súd prihliada na rôzne okolnosti.
majkii
17.07.20,07:50
Buchač, samozrejme nepoznám prípad, že by súd nariadil predaj bytu z takýchto alebo podobných dôvodov, ale krajná možnosť tu je, a zväčša poukázanie na túto možnosť je dostatočne odstrašujúca, a zväčša zafunguje.

Celá táto debata je o tom, že 1 susede sa nepáči, že sa usadili holuby na balkóne iných susedov, a zadávateľ ako zástupca vlastníkov nevie zdôvodniť. Môj názor na vec som už vyslovil - vyzvať susedov tých 4 balkónov, kde sa holuby zdržujú, aby urobili opatrenia (žiadne siete, zasklaenia či iné blbosti) stačí tam dať odpudzovače, alebo tie hroty alebo úplne primitívne riešenie zavesiť CD na šnúrke, a holuby sa pesunú inam, kde nebudú vadiť.
Tieto špekulácie o tom, že treba z FOD hradiť nejaké opatrenia na celý dom alebo selektívne iba na tie 4 balkóny sú nezmysel. Fakt niekedy stačí zdravý rozum.
sito
17.07.20,08:37
:D Však to! " ... stačí zdravý rozum." Ale keď ho v hlave, hlavách niet? Tak majú zasratý celý dom. A zasratá je tým aj naša ??? porada. A nie len porada.

Holuby, holuby, holuby ...

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjNlYvX_dPqAhWNRBUIHVetCqkQtwIwA3oECAIQA Q&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3Dym __fAj7hEA&usg=AOvVaw063ohpycmbWJo0Ir6fy7RE

:mee::mee::mee:
buchač
17.07.20,10:56
majkii (Dnes 10:50)
Tieto špekulácie o tom, že treba z FOD hradiť nejaké opatrenia na celý dom alebo selektívne iba na tie 4 balkóny sú nezmysel. Fakt niekedy stačí zdravý rozum.
===================
Tvrdím snáď niečo iné ?
sito
21.07.20,04:55
:eek: Už sa zdá, že holuby už majú zdravý rozum, neserú už ... :D
romana147
21.07.20,13:53
Pripadá mi to, že niektorí vlastníci / odpovedajúci nepoužívajú vlastný rozum , ale pošepkala im to manželka :

majkii (16.07.20 21:16)
//
buchač (Dnes 13:31)

...a to nespomínam, že je potrebné splniť aj literu zákonov na takúto úpravu.
//
Búchač, upresním to, myslel som správny postup
- zvolali schôdzu
- prerokovali to
- uzniesli sa, že vlastní bytu v súlade s §11 ods.(1) odstráni exkrementy a urobí opatrenia
- inak návrh na súd v súlade s § 11 ods.(5)
- odpredanie bytu

Takže pani Majkiovú nenapadlo, že
- za podanie na súd treba zaplatiť
- treba to dostatočne zdôvodniť
- treba vedieť , čo môžem žiadať , ak chcem byť na súde úspešná
- - kto zaplatí súdny poplatok za návrh súdom zmietnutý zo stola
- - - ako to ovplyvní mediľudské vzťahy ak niektoré Majkiové budú žiadať od suseda

NEPOROVNATEĽNÉ
= za trochu smradu a štebotania ( pod limit normy ! ! ! )
byt do dražby :D
misoft
21.07.20,16:56
"Pod limit normy?"
Akej normy?
Skúsil si už žiť 3 roky s tým, že smrad z exkrementov po holuboch sa v lete šíril po okolí, že nebolo možné vyliezť ani na balkón, ani okno otvoriť? To je trocha smradu?
Skús to - a hneď budeš peniť.