jana789
16.07.20,10:53
Dobry den. Manzel je zamestnany v zahranici a ja som bola na rodicovskom. Po rodicovskom som automaticky prestupila na tzv. predlzeny rodicovsky do 6 rokov. Ked som sa bola pytat na soc.zdrav. nic nebolo treba, ze mozem byt automatický do 6 rokov na neplatenom. Bola maja povinnost uz vtedy sa prihlasit k nemu do zahranicia? Alebo mozem byt na tej dobrovolnej do 6 rokov na Sk? Ďakujem
Mila123
16.07.20,08:57
žijete na SK? máte zahraničnú zdravotnú poisťovňu?
ivka70
16.07.20,08:58
https://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=337&forceBrowserDetector=blind

Verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak na území Slovenskej republiky nie je zamestnaná ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť, a ak:
...
d) je nezaopatrený rodinný príslušník osoby, ktorá podlieha právnym predpisom iného členského štátu podľa osobitných predpisov 3a) na účely vykonávania osobitných predpisov; 3a) za takého nezaopatreného rodinného príslušníka sa považuje
1. nezaopatrené dieťa podľa § 11 ods. 7 písm. a),
2. manžel alebo manželka, ktorá je poberateľom rodičovského príspevku,
3. manžel alebo manželka, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov,
jana789
16.07.20,09:01
Praveze zijeme na Sk. A ja s detmi mame slovensku z.p. Ale manzel ma zahranicnu zdrav. Poist.
jana789
16.07.20,09:07
Dakujem krasne za odopoved. A vedel by mi niekto poradit, ako to riesit/co najrozumnejsie/ spätne?
ivka70
16.07.20,09:10
Asi zacat v ZP manzela v zahranici, nech vas aj s dietatom prihlasia spatne, tam sa dozviete, ake dokumenty k tomu treba - a s potvrdenim o zaciatku poistenia ist a odhlasit sa v SK ZP.
Bude problem, lebo vsetky vykony, ktore vam hradili za tu dobu, co ste nemali byt poistencom statu SK, budu musiet spatne preuctovavat zahranicnej poistovni.
jana789
16.07.20,09:12
Prispevok bol upraveny, takze to neplati?
ivka70
16.07.20,09:14
Plati, je to citacia zakona. Je tam napisane, ze nemozete byt verejne poisteni (ty a dieta) na SK.