Janci_SvK
17.07.20,17:54
Zdravím Vás poraďáci.
Potreboval by som od Vás zákonov znalých radu.*10.6.2020 som mal nehodu, kde som spôsobil svojmu zamestnávateľovi škodu. Nasledujúci deň mi oznámil slovne, že som u neho dojazdil, poslal ma čerpať dovolenku s tým, že sa so mnou potom vysporiada. Za minulý mesiac mi zatiaľ neposlal žiadnu výplatu, síce mam v zmluve výplatný termín až 30 deň, ale doteraz som nikdy nemal peniaze neskor ako 15. Môže mi za spôsobenú škodu strhnúť celú výšku platu? Druha časť môjho problému spočíva v tom, že mi poslal vyčíslenie škody až po 35 dňoch s tým, že sa zmluvne vysporiadame až keď to bude uhradené*poisťovňou. Som vodič z povolania a riadne si platím poistenie hmotnej zodpovednosti, spôsobená škoda je však vyššia než mi kryje poistka. Môže okrem poistenia odo mňa žiadať uhradiť celu výšku škody? Všade sa totiž píše o štvornásobku mzdy avšak nedopátral som sa, či okrem poistenia, ktoré kryje práve štvornásobok mzdy môže zamestnávateľ chcieť aj iné vyrovnanie. Pýtam sa to preto, pretože mám obavu, že ma chce držať v zamestnaní bez mzdy kým to neuhradím ale vzhľadom na obdobie akým si prechádzame mi čoskoro dôjdu zdroje a ja nielenže nemám z čoho hradiť škodu ale nebudem asi mat čoskoro ani na základne účty.*
Veľmi Vám dopredu ďakujem za každú odpoveď.
buchač
17.07.20,17:09
Za minulý mesiac mi zatiaľ neposlal žiadnu výplatu, síce mam v zmluve výplatný termín až 30 deň,...
-----------------------------
Ak nevyplatí ?
Šup so žalobou na súd.

Zvyšok je už o inom postupe.
====================
Pýtam sa to preto, pretože mám obavu, že ma chce držať v zamestnaní bez mzdy kým to neuhradím..
------------------------------
Také právo nemá ani exekútor....
ivka70
18.07.20,04:57
Za, skodu, sposobenu zamestnavatelovi, zodpovedas do vysky 4-nasobku priemernej mesacnej mzdy, ak mas podpisanu hmotnu zodpovednost, tak tam take obmedzenie nie je.
Zamestnavatel ti ale nemoze len tak nevyplatit mzdu, k sposobenej skode musi skodova komisia spisat protokol s mierou zavinenia a vyskou sposobenej skody. Na zaklade toho si ty uplatnis nahradu u svojej poistovne a doplatis len rozdiel.
Ak by to bolo zrazkou zo mzdy, musis ju odsuhlasit, pripadne sa dohodnut na splatkach.
Ak mas riadnu pracovnu zmluvu, zamestnavatel je povinny ti pridelovat pracu alebo ak ju nema, platit ti prekazku v praci na strane zamestnavatela. Pozor na to, ci vies preukazat, z akeho dovodu nepracujes.

Ak ti nevyplati mzdu ani do 15 dni od riadneho vyplatneho terminu, mozes okamzite skoncit pracovny pomer s narokom na nahradu mzdy vo vyske 2-nasobku priemernej mzdy.
jelalim
19.07.20,07:22
1 vozdilo bolo poistene, takze tvoj sef zrejme caka na vyplatu plnenia od poistovne.
2 ak tam bude rozdiel medzi skutocnou skodou a tym co vyplatila poistovna (spoluucast) toto bude pozadovat po tebe, ty si to nahlasis v tvojej poistovni kde mas poistenu hmotnu zodpovednost. Oznamis to zamestnavatelovi, a o dalej sa nestatas.
3. Vyplatu Ti mal poslat normalne vo vyplatnom termine. NIe ju zadrziavat. Nevyplatenu vyplatu riesit hned, pravnou cestou.

Toto plati ak v tom nebol alkohol a pod.
Janci_SvK
20.07.20,20:13
PZP mu ale nezaplati škodu na jeho vozidle a havaríjne to poistené nebolo
Janci_SvK
20.07.20,20:13
V zmluve nie je uvedená hmotná zodpovednosť, to je moja dobrovoľná poistka. Jedine že by to mal v kolektívnej zmluve, ale tú som nevidel
marleau
21.07.20,04:16
to je nič, poznám istého prepravcu z Kolárova, ktorý vodičovi nevyplatí poslednú faktúru ak ten u neho končí, lebo je mu vraj tak vzniká škoda (škodou myslí stojace auto, pretože u neho nik nechce voziť, však Viktor)
ivka70
21.07.20,04:30
Na hmotnu zodpovednost musis ty podpisat zvlast dohodu ... nemoze byt v kolektivnej zmluve