Gillote
18.07.20,15:02
Moja sestra zapožičala do istej kaviarne moje práce s tým, že vždy patrili mne, nikdy som ich tam nedarovala. Vedúca kaviarne to vedela, menila výzdobu a pri tom moje obrazy vyhodila. Je toto možné nejakým právnym spôsobom vyriešiť?
misoft
18.07.20,14:29
Upresni! Vyhodila akože von do odpadu, alebo "vyhodila" z priestoru kaviarne a uložila do skladu?
Existuje nejaký doklad, zmluva, že sa to požičiava? Za akým účelom, na akú dobu, kde?
A má vôbec tvoja sestra od TEBA nejaké splnomocnenie, že môže s TVOJIMI dielami takto nakladať?
Primálo popisu, ale priveľa nezodpovedaných faktov!!!
Gillote
18.07.20,15:29
Tvrdí mi, že to niekto asi nedopatrením vyhodil, že to nevie nájsť, že to nemá... Sestra predtym robila v kaviarni, kam si tie obrazy odo mna vypytala, ze sa tam hodia, ci ich zapoziciam. Suhlasila som. Zacala robit v inej kaviarni, vzala ich tam. Brala som to v pohode, sestru poznam a aj jej sefku som poznaka a myslela som si, ze je to ferova zena - poznate to... Ziadna zmluva teda neexistuje ani o darovani, ani o zapozicani. Avsak majitelka vedela, ze to nie je dar, nikdy som jej to takto nepredkladala a vzdy vedela, ze diela patria mne a raz si ich vezmem.
ivka70
18.07.20,17:08
Ak nemas ziadnu zmluvu o zapozicani, nevies preukazat, ze si nieco do kaviarne zapozicala - nemas koho ani za co zalovat.
Musis si na svoje umelecke diela davat lepsi pozor. Majitelka kaviarne nemala povinnost tvoje diela prinesene tvojou sestrou opatrovat. Ved ani ona nechcela platit, ze ti na ne poskytla priestor.
Mária27
18.07.20,17:08
Obrazy boli zverené sestre, ktorá sa mala o ne náležite starať. Vyzerá to tak, že v kaviarniach ich setra mala len vyložené v dovolením vedúcej.
O trestný čin by išlo vtedy, keby si ich vedúca prisvojila, predala a pod. To by bolo treba prešetriť, či išlo o nedbanlivosť alebo úmysel.

Pozri trestný zákon:
§ 213
Sprenevera
(1) Kto si prisvojí cudziu vec, ktorá mu bola zverená, a spôsobí tak na cudzom majetku škodu malú, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním väčšiu škodu,
b) z osobitného motívu,
c) ako osoba, ktorá má osobitne uloženú povinnosť chrániť záujmy poškodeného, alebo ako správca konkurznej podstaty, alebo
d) závažnejším spôsobom konania.
(3) Odňatím slobody na tri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním značnú škodu, alebo
b) na chránenej osobe.
(4) Odňatím slobody na desať rokov až pätnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu,
b) ako člen nebezpečného zoskupenia, alebo
c) za krízovej situácie.
Gillote
18.07.20,17:57
Ona mohla byť rada, že tam tie obrazy má...aj dlho vyzerala, že bola...ja som o priestor neprosila, mne to v ničom nepomohlo...nikdy som nemala v úmysle ich predať alebo sa takouto cestou "zviditeľniť" alebo niečo v takom zmysle..jej to pridávalo na imagei a vkusnom zariadení interiéru. A určite si dám už väčší pozor, ale hlavne na ľudí a ich pokrivený charakter...
Gillote
18.07.20,17:58
Ďakujem pekne za vecnú a podloženú odpoveď.
ivka70
18.07.20,18:53
Rovnako ty si mohla byt rada, ze tvoje umenie niekto na verejnosti prezentuje ... :)
misoft
19.07.20,07:18
Môžeme sa ešte pohybovať v rovine §245 ods.1 - vyhodené do odpadu = zničené.
dmc
20.07.20,09:13
Nezvyknem komentovat citove vylevy ale : Ak by mali tvoje diela nejaku cenu - urcite by neviseli v kaviarni a urcite by si sa o ne zaujimala skor ako skoncili v kosi. Sam vlastnim niekolko svojich vytvorov ktore by som do kaviarne zapozical - s tym ak sa m nieco stane - no budis....ale niektore by so do kaviarne veru nedal. Diela si zapozicala svojej sestre -nahanaj svoju sestru - nie majitelku kaviarne.
Gillote
21.07.20,15:04
Ach... toto sa ani neoplati komentovat... ja som si tu pytala pravnu radu, nie poznamky takehoto typu...
Gillote
21.07.20,15:06
Citove vylevy? Neviem ake...minimalne pre mna tie veci mali hodnotu a to je podstatne, si myslim. A urcite by aj viaceri za ne zaplatili, to viem. Ale neboli na predaj. A nie je to kaviaren typu kava za 0,90 centov ale trosku ina... radsej ste teda nemali komentovat, ked nezvyknete...
jslancik
21.07.20,15:27
len neviem, či tomu rozumieš. Ak by si sa chcela s niekým súdiť či vymáhať to nejak, tak jedine od svojej sestry. to neviem, či si chcela.
romana147
21.07.20,15:41
" Citove vylevy? ... pre mna tie veci mali hodnotu"
Hocaký predmet má okrem funkčnej/spotrebnej hodnoty aj

"úžitkovú" hodnotu

takže :
inak berie kilo múky pekár / inak kováč / inak filozof

inak berie chlieb z tej múky pekár / inak kováč / inak filozof

= sú to tvoje "citové výlevy"
Gillote
21.07.20,15:45
Hocijaky predmet urcite nema taku hodnotu, moj nazor... Ale ked Vas bavi pridavat komenty, ktore nikomu nepomozu, iba Vy sa v nich citovo vylejete a snazite sa nieco si dokazat, tak nech sa paci...:)
ivka70
21.07.20,15:48
S poznamkami takehoto typu si zacala ty :)
Gillote
21.07.20,15:48
Chápem... od sestry urcite nie. Preto som sa pytala na radu, aby mi mozno niekto adekvatne a k veci poradil, kto sa vyzna a nie tu vypisuju kadekaki podivini len preto, aby ma akoze ponizili...tym nemyslim Vas, dkujem Vam za odpoved.
Gillote
21.07.20,15:49
Vdaka, pozriem to.
Gillote
21.07.20,15:50
Pre boha, Vam o co ide? Nepiste mi sem trapne komentare Vas poprosim a nepotykali sme si...
ivka70
21.07.20,17:08
Na internete si vsetci tykame, to si si mohla vsimnut aj v inach diskusiach a zial, na tvoje trapne komentare sa neda inak reagovat.
Gillote
21.07.20,17:31
To bude asi tym, ze toto je moja prva diskusia a ako vidim, tak zrejme aj posledna...pretoze ak mi tu maju vypisovat uplne od veci neznale zufalkyne, ktore iba striehnu a vyzivaju sa v tom, aby niekomu primitivne komentovali a negovali prispevky a diskusie uz neviem odkedy, pritom ani nevedia o com tocia ako TY, ked uz si tak tykame, tak to si radsej poradim sama :D Sa pozri akym stylom a co pises :)
veronikasad
21.07.20,17:34
Gillote, pomylila si si stranku, nie si v bezplatnej pravnickej kancelarii
buchač
21.07.20,17:36
Gillote (Dnes 17:06) A nie je to kaviaren typu kava za 0,90 centov ale trosku ina...
===============
Takže káva za 0,50 centov ....? ;) :D :D :D
romana147
21.07.20,18:33
"určite si dám už väčší pozor na ľudí a ich pokrivený charakter"

Začni u sestry!
ivka70
21.07.20,18:37
Skor musi zacat u seba
romana147
21.07.20,19:10
Aby nebola nafúkaná, že vie pomerne dobre rozotrieť farby :D :D
faro1
22.07.20,04:14
Gillote
Je možné niekoho žalovať za to, že vyhodil moje dielo, ktoré mu nikdy nepatrilo?
Moja sestra zapožičala do istej kaviarne moje práce
-----------------------------------------------------------------------------------
Môžeš zažalovať tvoju sestru, že ti tvoje diela nevrátila.
buchač
22.07.20,06:30
Tak nejako...veď koho iného ?
--------------------------
Lenže maliarka by chcela hnať na zodpovednosť majiteľku.

" Vedúca kaviarne to vedela, menila výzdobu a pri tom moje obrazy vyhodila. "

Gilotína nechce seknúť sestru (viď vyššie)...ale keďže chce aspoň akú takú náhradu (aj keď možno nie finančnú, ale iba morálnu), tak ide po šéfke kaviarne...a chce na svoje konanie aj nejakú radu.

Lenže kde niet rady, tam nieto ani pomoci...hento dať na súd, majiteľka kaviarne by bola veľmi rýchlo z kola von.
-------------------------------
Gillote (18.07.20 19:57) A určite si dám už väčší pozor, ale hlavne na ľudí a ich POKRIVENÝ charakter...

Hmmmm....dobrá poznámka...určite to bude fungovať aj naopak.;)
Jarka 1
22.07.20,06:52
Gillote (18.07.20 17:29) ... Zacala robit v inej kaviarni, vzala ich tam. Brala som to v pohode, sestru poznam ................

Podľa toho, čo si napísala, tak sestra pracuje v tej kaviarni. Kde bola sestra, keď prišla do práce a obrazi na stenách nevyseli? Nepýtala sa ihneď kde sú, keď vedela, že ich len zapožičala?

Zrejme ste sa začali o obrazi zaujímať až s odstupom času a tak medzičasom zmizli. Tam bude asi chyba. Ak sa mýlim, oprav ma prosím.