hodmon
21.07.20,17:15
Moze veduci zamestnanec kontaktovat manzela/ku zamestnanca a riesit s nim pracovne veci? Nie je to porusenie zakona (zastrasovanie, zasah do sukromia, prekracovanie pravomoci)? ( pre priblizenie situacie - zvazujem staznost na bossing)
misoft
21.07.20,16:46
Či môže? Niekedy je to nutné - ale len vo výnimočných prípadoch. Ale riešenie nejakých pracovných záležitostí s osobou, ktorá nemá nič spoločné s firmou - manželka by maha získať nejaký záznam a ihneď za vedením firmy - pretože interné veci sa neriešia s inými osobami, navyše, ak by sa vyhrážal - je tu ešte PZ SR.
jslancik
21.07.20,16:46
zastrašovanie je jedna vec, ak k nej došlo. tie ďalšie veci snáď nie sú priestupok, tobôž trestný čin, alebo? a aké prekračovanie právomoci?

skôr to vidím ako poslednú inštanciu, keď si "vedúci zamestnanec" nevie rady so zamestnancom a skúša ešte, aby mu žena dohovorila. poznám to bližšie, ako by som chcel... občas použijem "vyhrážku", že zavolám jeho žene... trocha to funguje.
je jasné, že inkriminovanému zamestnancovi sa to páčiť nebude. ale pokiaľ to neobťažuje jeho ženu, tak právne by to problém byť nemal. samozrejme závisí aj od spôsobu komunikácie.
misoft
21.07.20,16:50
Hmmm.... takže ďalšie zastrašovanie, ďalšie vyhrážky? A že neobťažuje jeho ženu? Naozaj? Ju je do toho, ako jej manžel v robote pracuje úplné h0vn0.
jslancik
21.07.20,16:52
očividne si nikoho nezamestnával, alebo si mal iba super zamestnancov. žiadnych spiťákov a podobne... a predstav si, že manželkám záleží na tom, aby ich manželia mali prácu. a ako píšem, je to "posledná inštancia", nie štandardné riešenie problémov.
avalik
21.07.20,16:56
no takto vseobecne sa tazko odpoveda, pomohlo by uviest co sa deje ...
- zamestnanec ma techtle mechtle s veduceho zenou/partnerkou ci inou kolegynou/kolegom na pracovisku?
- zamestnanec byva pod vplyvom navykovych latok v praci?
...
Chobot
21.07.20,17:10
Sú situácie, kedy si to viem predstaviť, že zamestnávateľ kontaktuje rodinných príslušníkov - napr. zamestnanec bez vysvetlenia nepríde deň - dva do práve, tak zamestnávateľ zavolá domov, čo sa deje. Prípadne ak mal zamestnanec úraz a je hospitalizovaný, tam by som to považoval možno aj za povinnosť.

Ale aby nadriadený alebo kolega kontaktovali manželku či manžela zamestnanca, a informoval o pracovnej morálke, či iných osobných veciah, to mi nepríde v poriadku. Neviem, či tým porušuje nejaký zákon, ale myslím, že zamestnávateľ má dostatok legálnych možností, ako riešiť priestupky zamestnanca. Že tzo niektorí robia - asi poznajú zamestnancovu rodinu. Jednoznačne však neviem povedať, či môžu alebo nie. Trebalo by poznať bližišie okolnosti - napr. kvôli čomu kontaktovali, ako sa navzájom poznajú a pod.
hodmon
21.07.20,17:12
dovod je uplne iny...z pozicie nadriadeneho a z pozicie moci si nafriadeny potrebuje vydupat,aby zamestnanec skakal,ako nadriadeny piska...nakolko mu to doteraz zamestnanec toleroval a uz nieje ochotny....nadriadeny je s pracou spokojny ale nadmieru zamestnanca zatazuje,aby sam nemusel nic robit-vyzaduje pracu nad ramec pracovneho casu...
hodmon
21.07.20,17:19
ak sa to vobec netyka porusovania pracovnej discipliny? s pracou je spokojny...len nestiha koli vytazenosti?
romana147
21.07.20,17:30
"Naozaj ju je do toho, ako jej manžel v robote pracuje úplné h0vn0"

podobne ako to , či zarába, alebo je ne úrade práce :D
jslancik
21.07.20,17:35
subjektívny pohľad :D každopádne nadčasy neschvaľuje manželka... a ak jej to je nepríjemné, nech mu to dá jasne najavo a napr. nedvíha od neho telefóny. je to na danom zamestnancovi, aby sa nenechal využívať a riešil to s príslušnými nadriadenými. ak je to skutočne tak a príslušný zamestnanec využíva na prácu 100% pracovného času... a nerobí slimačím tempom. danému zamestnancovi môže byť šum-a-fuk, koho robotu robí. o tom to je, delegovať prácu na podriadených :D
kukučka
21.07.20,17:44
Jedna moja priateľka sa teraz súdi. Určite je v práve, ale či vyhrá, je vo hviezdach, a keď aj vyhrá, až čas ukáže, či to stálo zato. Iní to vzdali a majú "pokoj", ale či je to skutočný pokoj? Máš možnosť pracovať inde a bez stresu? Nevieme nič ani o tebe, ani o tvojej práci, ani o šéfovi, rozhodnúť sa musíš sám, poraď sa s manželkou.
kukučka
21.07.20,17:48
Duški, ta ty si už celý gédépéerdnutý. Bo si tu len raz písal o manželkinej práci? :---
dmc
22.07.20,08:03
Ochrana súkromia patrí medzi základné ľudské práva. Môže sa vzťahovať na rozhovory akéhokoľvek,typu, poštu, e-maily, pokojné bývanie a mnohé iné prejavy osobnej povahy človeka.

Úpravu práva na súkromie v slovenskom vnútroštátnom práve obsahuje predovšetkým Ústava SR a to vo svojom druhom oddiel s názvom Základné ľudské
práva a slobody a to v ustanoveniach čl.16, čl.19, čl.22 ods.1 a čl.41.
Tieto ustanovenia deklarujú nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia a každému priznávajú právo na ochranu pred neoprávneným zásahom do súkromného a rodinného života. Popri Ústave SR právo na súkromie upravuje niekoľko ďalších právnych predpisov ako napríklad zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník, v oblasti občiansko-právnych vzťahov alebo zákon č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov. V oblasti pracovno-právnych vzťahov právny základ predstavuje zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce, ktorý neposkytuje len ochranu súkromia zamestnanca ale aj s ním spojenú ochranu osobných údajov.
(zdroj: zakony SR, https://unibook.upjs.sk/img/cms/2016/pravf/ochrana-sukromia-zamestnanca-web.pdf )

Ak by zamestnávateľ zisťoval v mieste bydliska čo je so zamestnanecom, ktorý bez ospravedlnenia neprišiel do práce bolo to by asi v poriadku alebo by manželke oznamoval že sa stal manželovi na pracovisku úraz alebo podobne.

Ale ak zamestnávateľ zavolá manželke a informuje ju o tom ako manžel pracuje alebo podobne - ja osobne by som to považoval za zasahovanie do súkromia.
hodmon
22.07.20,12:09
dakujem...presne to mi chybalo...hlavne tie odkazy kde to hladat...mam kopec pracovnych dokazov,ale toto mi chybalo zdovodnit
misoft
22.07.20,13:05
Lenže to mi nevolal jej zamestnávateľ. Keby volal - poslal by som ho do . A keď šlo o ostatné - tak to sa s ňou riešilo spoločne. Ona zadala, ja som písal. A lajstrá si niesla sama.