accad
23.11.04,23:36
Vystavujeme faktúru odberateľovi do ČR (registrovanému platcovi DPH) za dodanie tovaru, ktorý nespĺňa podmienku na oslobodenie od dane § 43 ods.1, nakoľko tovar fyzicky neopustí územie SR, s DPH 19%.

Podľa § 19 ods.8 postupujem pri určení dňa dodania iba pri dodaní tovaru do iného členského štátu ak jeho dodanie spĺňa podmienky na oslobodenie podľa § 43 ods.1. a vtedy deň dodania tovaru je
a) 15.deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalen.mesiaci, keď bol tovar dodaný, alebo
b) deň vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pred 15.dňom podľa písm.a)

Kedže podmienku na oslobodenie od dane toto dodanie tovaru nespĺňa, tak daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru podľa § 19 ods.1 a nie dňom vyhotovenia faktúry podľa § 19 ods.8 písm.b) a pri prepočte cudzej meny na Sk budem používať kurz NBS zo dňa dodania tovaru podľa § 19 ods.1.

Rozumiem tomu správne, jedná sa mi hlavne o správne určenie dátumu kurzu NBS.
ingi
24.11.04,12:56
Sama si si vlastne perfektne odpovedala, aj podľa mňa sa jedná o dodanie tovaru v tuzemsku.
accad
24.11.04,14:37
Potrebovala som len pohľad niekoho iného na to či správne chápem určenie dátumu, podľa ktorého budem robiť kurzový prepočet, v tomto prípade.
ingi
24.11.04,15:00
Svojou odpoveďou som chcela potvrdiť, že kurzový prepočet by sa aj podľa môjho názoru mal robiť v deň dodania tovaru v zmysle citovaného zákona, t.j. v deň, kedy kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník.