ACCNT
13.09.06,11:58
zdravim, som denny student VS a bol som na brigade.
mam otazku ohladom danenia a odvodou do zdravotnej poistovne.
pracoval som cez agenturu na dohodu o vykonani prace a podpisal som aj vyhlásenie k zdaneniu príjmov(neviem ako sa to presne vola, ale proste ak zarobim menej ako urcitu ciastku, tak mi to nezdania).

tu:
http://www.studentservis.sk/faq.html som nasiel tento odstavec:


http://www.studentservis.sk/obr/bgd_kocka_modra.gif Platím aj dane alebo niečo iné ?
Vaše mzdy sú zdaňované v zmysle platných zákonov SR. Ako študenti ale máte nárok uplatniť si Vyhlásenie na zdanenie príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti a z funkčných pôžitkov (tým sa z Vášho zárobku do 7568 Sk mesačne dane neodvádzajú). V prípade, že zarobíte za kalendárny mesiac viac ako 3000 Sk, ste zo zákona povinný odviesť zo svojej mzdy 14% do Vašej zdravotnej poisťovne.
Prva otazka-su tie sumy(7568 a 3000) aktualne a platia aj pre dohodu o vykonani prace?

za august som zarobil nieco cez 4200 SK(uz mi to aj vyplatili, a nezdanili).
za september som odrobil 29hodin*85SK+8h*50SK=takze to asi bude 2865 SK.

...takze ak som dobre pochopil, tak za august musim odviest zdravotnej poistovni 14%?...ak hej, kde najdem potrebne tlacivoa ako sa vola?
...a daslia otazka, kedze to nebude vyssie ako 7568, tak nemusim platit dan. co ale,ked to bude vyssie? zdania mi to v agenture, alebo to musim zaplatit ja?

thx za odpovede.

...tak teraz som si precital thread: dohoda-o-brigadnickej-praci-studentov a zistil som, ze je to tak asi ako sa domievam-teda za predpokladu, ze platia rovnake podmienky(?) pre dohodou o brigadnickej praci studentov a pre dohodu o vykonani prace.
Monika1
13.09.06,11:17
Daň zo svojho príjmu platiť nemusíš, ak máš podpísané vyhlásenie k dani zo mzdy, čo aj máš a tvoj príjem nepresiahol 7568,- Sk. Do zdravotnej poisťovne sa platí odvod vo výške 14 %. Zájdi si do svojej zdravotnej poisťovne a informuj sa na aký účet máš prostriedky zaslať. Na konci roka si urobíš ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a ak tvoj príjem za celý rok nepresiahne 36 000,- vznikne ti preplatok. Uvedené prostriedky by ti mala ZP vrátiť.
SILVIA54
13.09.06,11:25
Ahoj,ak tvoj príjem za celý rok nepresiahne sumu 41.400 ( 3.450* 12) tak nemusíš platiť odvod do zdravotnej poisťovne.
Martinella
13.09.06,11:29
Len dodám že nie ste povinný platiť preddavok na zdravotné poistenie ale ak Váš príjem v roku presiahne 1/2 úhrnu minimálnych miezd tak ste povinný si urobiť ročné zúčtovanie poistného na zdravotné poistenie a doplatiť tých 14%na zdravotné poistenie.
ACCNT
13.09.06,17:41
dik za odpovede, ale pisete mi to tu moc zlozito :confused:


Ahoj,ak tvoj príjem za celý rok nepresiahne sumu 41.400 ( 3.450* 12) tak nemusíš platiť odvod do zdravotnej poisťovne.

...tak tomuto som pochopil-moj prijem nepresiahne 41 400, takze by som nemusel platit, lenze to co napisala Martinella som moc nepochopil, resp. ma to zmiatlo.

Aby som vam ulahcil poradenie, len dodam, ze to co som napisal vyssie, je moj celorocny prijem(ak vam to pomoze). Takze spolu je to cca 7100 SK-a otazka znie, mam teda platit tych 14% alebo nie?


a este by ma zaujimalo, kolko je 1/2 úhrnu minimálnych miezd.

Dakujem.

PS.: to je hrozne, ako moze niekto robit na zmluvu? Ved v tom sa ani clovek nevyzna co ma platit a co nie.
Jana Motyčková
13.09.06,18:55
1/2 úhrnu minimalnych miezd za rok je tých 41400 Sk. Ak by si bol študentom kratšie, tak za každý mesiac 3450 Sk.
Na ZP sa mesačne platia preddavky, na konci roka sa robí ročné zúčtovanie. Z dohôd nie si povinný platiť preddavky. Ročné zúčtovanie si povinný robiť ak príjem z dohôd presiahne tých 41400 Sk (ak si kratšie študentom tak menej). T.j. pri príjme z dohôd 7100 Sk rocné zúčtovanie ZP nerobíš a poistné na ZP z toho neplatíš.