Dannn
23.07.20,09:43
Dobry den,
chcem sa poradit - pri prechadzani pluskovej krizovatky z vedlajsej cesty (krizom cez priebeznu hlavnu cestu) som pre slabsi vyhlad a rychlo sa zjavujuce vozidla (nechodia tam predpisanou 50-kou) vosiel do krizovatky, pricom som si nevsimol sprava prichadzajuci skuter. Moje auto som zastavil hned ako som ho zbadal, este v mojej polovici vozovky (cize este pocas rozbehu zo statia), nedoslo ku ziadnemu kontaktu so skutrom ale skutrisa to nejako nezvladol a skuter polozil na bok (osuchal). Nastastie nedoslo ku ziadnemu zraneniu ani k poskodeniu mojho auta a pritom uznavam ze som vosiel do krizovatky ked islo vozidlo s prednostou jazdy (hlavna cesta a sprava...). Akurat ak by to bolo auto by zabrzdilo a mozno by mi vynadal...
Cize kedze som si uznal ze som vosiel do krizovatky tak sme to spisali na moju zakonnu poistku.

A teraz otazka len pre ukludnenie mojho svedomia - kedze som naozaj ani nevosiel do jeho jazdnej drahy (alebo az do jeho pruhu, zabrzdil som skor) a teraz sa mi zda, ze jeho pad bol teda sposobeny jeho nezvladnutim manevru, myslite ze som to mal riesit inak? Napr. privolanim policie aby uznali ze mohol zabrzdit, alebo sa vyhnut bez padu... mohlo to dopadnut ako nie moja vina?

Ide mi tu naozaj len o informaciu, mozno aj dobuducna. Toto som zobral na seba, chapem ze sa mohol vystrasit, ale ak som ho "obmedzil" nemyslim ze som ho "ohrozil". A ak budu predo mnou padat dalsie skutre nechcem to brat vsetko na seba...

Dakujem!
ivka70
23.07.20,07:48
Nie, nemal si to riesit inak.
Mohol si zavolat policiu, ak by si neuznal, ze si to sposobil svojim konanim ty, ale predpokladam ,ze policajt by ti dal akurat k tomu pokutu a tak ci tak by to islo na teba..

P.S. aj skuter nedodrzal rychlost 50 km/h alebo to je len pokus o ospravedlnenie toho, ze si mu nedal prednost?
Dannn
23.07.20,07:59
skuter asi nesiel rychlo, cele to dopadlo tak, ze sa suchal asi 2 metre a ja som stal v (z jeho pohladu) opacnom jazdnom pruhu 3 metre od neho.
Nechcel som to pisat ale tiez som motorkar - rozmyslam, ze keby to bolo naopak a ja by som na motorke bol na hlavnej tak by som rozmyslal nad svojou (spolu)vinou, ci som sa naozaj nemohol len vyhnut alebo zabrzdit ale "musel" som spadnut ked ma to auto len "nastrasilo".
Vies, ked sa na to pozriem podla testov z autoskoly (pamatas, take kreslene krizovatky) - ja som vlastne len vosiel do krizovatky a nechal som mu miesto na prejazd, v sirke celeho jazdneho pruhu)... Preto nad tym rozmyslam, ci som si neuznal viac viny ako treba.
A samozrejme, nechcel som este aj zbytocne dostat pokutu a stracat cas cakanim na policajnu dodavku... na druhej strane ten skutrista to zdvihol este skor ako som stihol vobec urobit fotku ako to cele dopadlo.

aj tak vdaka za reakciu...
buchač
23.07.20,08:11
Svedomie nechaj na pokoji...si mu dal asi dovolenku, nakoľko :
- celé toto je zbytočne dlhý elaborát
- a čistá špekulácia.

Si vinník ? SI !!!
Ak by prišla polícia, tak fásneš pokutu jak lusk.

§ 16
(1) Vodič je povinný rýchlosť jazdy prispôsobiť najmä svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky a iným okolnostiam, ktoré možno predvídať. Vodič smie jazdiť len primeranou rýchlosťou, aby bol schopný zastaviť vozidlo na vzdialenosť, na ktorú má rozhľad.

§ 20
(1) Vodič, ktorý prichádza do križovatky po vedľajšej ceste označenej dopravnou značkou „Daj prednosť v jazde“ alebo „Stoj, daj prednosť v jazde“, je povinný dať prednosť v jazde vozidlám a ostatným účastníkom cestnej premávky prichádzajúcim po hlavnej ceste okrem chodcov, ktorí neprechádzajú cez križovatku v organizovanom útvare.
(2) Ak prednosť v jazde nevyplýva z odseku 1, vodič je povinný dať prednosť v jazde vozidlu prichádzajúcemu sprava.
(3) Vodič nesmie vojsť na križovatku, ak mu situácia nedovoľuje pokračovať za križovatkou v jazde, takže by bol nútený zastaviť vozidlo na križovatke; to neplatí, ak vodič musí zastaviť vozidlo v križovatke z dôvodu dávania prednosti chodcom prechádzajúcim cez vozovku alebo pri odbočovaní doľava podľa § 19 ods. 4.
vicktor
23.07.20,08:30
Je to OK, teraz uz len zbytocne spekulujes.
Skutrista nemohol vediet, ze zastavis a on moze pokracovat priamym smerom.
Vystrasil si ho, on strhol riadidla a spadol.
Obvinovat ho ze nie je dost sikovny a nezvladol "losi test" nie je namieste.
Dannn
23.07.20,08:31
OK, ukludni sa. Mohol si vidiet ze som si chybu uznal, len nad tym rozmyslam...
Niekde sa pise aj to, ze mas pred krizovatkou zastavit tak, aby si mal vyhlad...
Ten paragraf 16 plati predsa aj pre toho motorkara.
a Bod 1 paragrafu 20 som vlastne dodrzal, ako som pisal nevosiel som do jeho jazdnej drahy. a pritom som neporusil ani bod 3, kedze za krizovatkou som mal volnu cestu. Myslim ze toto riesi skor to, aby si na oranzovu nevosiel do preplnenej krizovatky a neblokoval ostatne smery...
bodliak
23.07.20,08:56
Išiel si z vedľajšej, kde je trojuholník alebo stopka ?
buchač
23.07.20,09:36
Dannn (Dnes 10:31) OK, ukludni sa.
=============
Ja som kľudný až až...

Si ale nepochopil asi jedno z tých §§...
V tomto prípade je (teda v podstate) úplne jedno, že ako rýchlo šiel ten skutrista.
TY si bol na VEDĽAJŠEJ ceste a ON bol na HLAVNEJ...
Pri tých rýchlostiach zohrávajú viaceré faktory...a nie jeden si myslel, že prejde križovatku...a ajhľa, niečo sa pokazilo a nevinný si to odserie.
dmc
23.07.20,09:44
ak si sam motorkar tak tak bud radsej tichucko..suchaj nohami a chod sa hambit do kuta. ty si vlastne len vosiel do krizovatky ????? NEDAL SI PREDNOST - doslo k ohrozeniu ucastnika cestnej premavky na hlavnej ceste v dosledku coho musel brzdit a dostal smyk. Reagoval na TVOJE konanie - nedanie prednosti a samotne ohrozenie. Nemas co vojst ani do krizovatky, - tak tu neries kraviny. !!! Sam som motorkar.
Dannn
23.07.20,10:35
je tam trojuholnik. ale aj tak som zastavil, ako vzdy, je tam velka premavka a preto to cele vzniklo, kym som sa x-ty krat sprava pozrel dolava a pohol sa zjavil sa skuter...
Dannn
23.07.20,10:46
ako sorry dmc, ale co pises "nemal si vojst do krizovatky" sa bije aj s tym co sa uci v autoskole (neviem uviest presny pripad). Mal som vystupit a pozriet sa za tie zaparkovane auta?

Chapem ze si nahnevany na mna ako motorkar, hoci som si uznal vinu a tu som sa chcel len poradit.
Ale:
- smyk nedostal, nebolo vidiet ziadnu stopu na ceste od brzdenia- verim preto ze mal ABS. Nesiel rychlo, kedze po polozeni sa skuter zastavil po spominanych 2 metroch. a opat, NEOBVINUJEM ho, len som sa chcel poradit, resp. podelit o zazitok...
- neslo ani o losi test, kedze som ani nebol v jeho pruhu.
Zastavil som predkom auta ani nie v strede cesty, v prvom pruhu...

Uz to tu radsej prestanem citat, nenavisti tu je dost.
(suchaj nohami a chod sa hanbit do kuta?)

Podla tychto komentov mam teda pravo nalakat sa kazdeho auta ktore sa pripaja na hlavnu a vystrci cumak, a kedze "som nemohol vediet ci zastavi" tak som "mohol" vybocit a narazit do vedlajsieho auta? hmm...

Takze dakujem, a zelam vam bezpecne cesty (to vazne).
A nezabudnite vystupit z auta a pozriet sa ci nieco nejde sprava, hoci kym zas nastupite a zapnete pas..
buchač
23.07.20,11:31
Dannn (Dnes 12:35) kym som sa x-ty krat sprava pozrel dolava a pohol sa zjavil sa skuter...
==============
Mal si sa pozrieť X-tý krát + 1 a viac.
Dannn
23.07.20,11:44
buchac nemusis mi stale pripominat co sa stalo. Opakujem, ze sa nesnazim vyvinit, nepreletel som krizovatku, rozbiehal som sa a pozrel som sa niekolko krat, lebo zlava som pustal auta a vzdy som aj pozeral ci nieco nejde sprava. Som to pisal viackrat...
Asi sa mam pozerat az kym zacnem blokovat cestu za mnou?

Skor si myslim, ze keby som sa ja na hlavnej opacne autom vyhybal motorke co sa snazi vopchat z vedlajsej (casto to robia, ved su rychlejsi, mensi) a niekam narazim tak ten motorkar to da na zadne a nevsima si ma. Ze?
Veris ze (vsetci) motorkari su super ludia asi... a vratili by sa a priznali zly styl jazdy a teda svoju vinu...
buchač
23.07.20,12:01
Dannn (Dnes 13:44)
....nepreletel som krizovatku...
=================
Chyba...mal si ju preletieť.
Práve na takéto situácie je dobré mať pod riťou poriadnu silu...urveš na plyn a za tebou dym a čára.
dmc
23.07.20,12:09
vyplakavas... nevies sa na seba pozriet priamo do zrkadla ? nes zodpovednost za svoje ciny..
Dannn
23.07.20,12:47
hehe dmc, nikto tu nevyplakava, ale ty asi naozaj necitas... inac by si pochopil ze to beriem ako moju vinu. to ale neznamena, ze mlady chalan na skutri si prax nerobi este len teraz a mohol to zvladnut, prejst, ustat alebo hocico ine. ak by som, ako pisal buchac, isiel cez krizovatku "preletiet" tak by to dopadlo ovela horsie, jasne ze len pre motorkara.
ale ok, myslim ze ma chces len urazat, hoci si tam nebol ale vies ci doslo k ohrozeniu (to je inac definovane vo vyhlaske myslim...) a aj to ze chalan dostal smyk (?)

nesies aj ty zodpovednost za svoje mudre reci?
buchač
23.07.20,13:59
Dannn (Dnes 14:47) ako pisal buchac, isiel cez krizovatku "preletiet" tak by to dopadlo ovela horsie, jasne ze len pre motorkara.
=====================
Počkaj, počkaj....si zle čítal alebo zle pochopil.

Písal si, že je na tej križovatke veľká premávka.
Takže na jednej strane, ak by si tam sedel a pozeral a čumel raz vpravo, raz vľavo...tak tam tvrdneš ešte aj teraz.
Ja som vravel (všeobecne), že cez križovatku je potrebné preletieť...pozriem a idem...lenže s niektorými autami sa to proste nedá...taký 1,2 trojválcový diesel proste nemá veľkú šancu.
bodliak
23.07.20,14:17
Je otázne, či si ho ohrozil ty, alebo sa ohrozil sám. To by potom mohol hádzať skúter o zem pravidelne, keď pôjde po hlavnej a z vedľajšej sa bude blížiť auto a jeho to vystraší. Keby si mal kameru, videli by sme možno viac... minimálne tvoj vstup do križovatky.
misoft
23.07.20,15:54
Ono je niekedy aj problém s tými motocyklistami!
Môžeš ho vidieť napr. na 100m - jedno svetielko - myslíš si - prejdem. Lenže motorkár nejde predpísanou rýchlosťou, ale si to švihá a je u teba skôr, ako si počítal na bezpečný prejazd.
Pred pár rokmi takto zahynul motorkár u nás. Baba odbočovala k čerpačke - síce tam kde nemala, ale motorkára videla cca 120m ďaleko a tak odbočovala. Lenže ten na motorke nešiel tak, ako mal (bola tam povolená stovka), čiže tých 120 m by prešiel za cca 5" (dosť málo, ale na reakciu dosť), lenže on si to švihal viac ako 130 a bol tam za 3" a napálil to do boku autá, ani nebrzdil. Baba si to odsedela. Ale že motorkár tiež šiel neprimeranou rýchlosťou - to už polícia, ani súd neriešil.