Martin Zamec
25.07.20,20:20
Pekný deň. Neviem, či sa vám podarilo vyriešiť tento problém, ale mám rovnaký problém:https://www.porada.sk/t284972-previsnute-jahody.html# Jahody pestované v črepníku zakvitnú bohatým súkvetím, a pri zväčšovaní, plodov, akonáhle visia z črepníka sa stopka zlomí, podobne ako na obrázku, ktorý už uverejnil pôvodný zadávateľ otázky v odkaze. Jahody majú substrát určený pre jahody, a hnojené sú raz za dva týždne hnojivom na jahody. Zadávateľ otázky ešte uviedol, že jahody sú bez chuti. To je samozrejmé, lebo pri zlomení stopky je zastavený prúd živín do plodov, a jahody nemôžu ani dozrieť aj keď sú tesne pred dozretím. Jahoda nie je ovocie, ktoré po odtrhnutí ešte dozrieva. Takže akonáhle sa zastaví cez nalomenú stopku prúd živín jahoda nedozreje, a kvety uschnú. Mám veľa remontantných odrôd jahôd vo veľkých cca 50 cm črepníkoch, aj previslé, a bohužiaľ toto robia všetky odrody. Akonáhle stopka oťažie, a previsne cez črepník jednoducho sa zlomí. Vážne neviem už čo s tým, prichádzam, tým o značnú časť úrody. Všade sa píše aké jednoduché je pestovať jahody v nádobách, ale o tomto probléme som nikde nenašiel ani zmienku.Takže budem rád za každú radu. Vopred ďakujem.
Terezia13
25.07.20,18:53
možno by pomohlo toto
http://balkonovazahradka.infoblog.sk/clanok/ako-pestovat-jahody-v-kvetinaci-67841/
ak sú v závesných kvetináčoch, môže byť problém aj prehriatie koreňov - aj keď majú rastliny radi slnko, malý kvetináč neochráni korene od páľavy
Martin Zamec
26.07.20,06:21
Dobrý deň, ďakujem za radu aj za odkaz.
Mohol by byť problém aj to, ale bohužiaľ mi to robia všetky, aj črepníky, ktoré sú umiestnené na zemi, aj závesné. Črepníky umiestnené na zemi majú priemer až 50cm, a vojde do nich asi 50l substrátu, takže to nie je až tak málo, a myslím, že tento daždivý rok a v podstate pomerne chladné leto nehrozí až tak prehriatie koreňov. A myslím, že rastlinka by reagovala na prehriatie koreňov aj inak, nie len zlomením stopky. Rastlinky sú zdravé, majú zdravé listy bez škodcov, a sú mimoriadne vitálne, až na tento jediný problém. Je jasné, že tá istá odroda jahody pestovaná na záhrade normálne v pôde by to neurobila z jednoduchého dôvodu, jahoda pestovaná v pôde akonáhle sa dotkne pôdy, alebo slamenej podstielky tak už nemá kam klesať, a stopka sa nemôže zlomiť. Sanozrejme to robia len stopky s plodmi, ktoré vyrastajú priamo na materskej rastline. Šlahúne, ktoré visia u previslých odtôd z črepníka to nerobia, Šlahúbe sa nelámu, takže plody na týchto šlahúňoch sú už v pohode. Ale na klasických remontantných odrodách, kde sa poplazy odstraňujú je to najväčší problém. Na previslých odrodách to robia len stopky s plodmi vyrastajúce priamo na materskej rastline, aj napriek tomu, že je tá stopka podstatne silnejšia ako ten šlahúň, ktorý visí dole. Tá stopka jednoducho neunesie tú váhu dozrievajúcich plodov. Ale ako to riešiť, zatiaľ neviem. Keď zakvitne polovicu kvetov olámať či čo? Ale zasa stále sledovať kde koľko kvetov vyrastá na jednej stopke. Tak vážne neviem.
misoft
26.07.20,07:49
Martin Zamec
29.07.20,09:48
Dobrý deň, ďakujem, ale ten odkaz mám uvedený aj v zadanej otázke, ale u mňa jahody určite netrpia nedostatkom živín, ako som už uviedol, a je to už pár rokov, ale myslím, že sa tam aj tak ten problém nevyriešil. Pôvodný zadávateľ otázky sa už viac neozval. Neviem, každého koho sa to opýtam, alebo mu to u mňa ukážem, ako sa tie stopky sústavne lámu tak len pokrčí plecami. Okrem toho odkazu, kde padla rovnaká otázka pred štyrmi rokmi nie je na internete o tomto probléme žiadna zmienka. Určite by pomohlo vyjadrenie odborníka k tomuto problému, ale nič také sa nedá nájsť, ako keby som bol takmer jediný kto má tento problém.