ty_tam
27.07.20,12:54
Povedzme že polovica zamestnancov chce zvýšiť plat a druhá polovica by radšej dostala viac dovolenky. Dá sa dať platené volno navyše ako benefit len niektorým zamestnancom alebo musia mať všeci rovnako?
ivka70
27.07.20,11:02
Musia byt na to definovane pravidla, z ktorych je jasne, kedy taky narok vznika, meratelne..
Nemusia mat vsetci rovnako, poznam benefit za kazdych odpracovanych 5 rokov u zamestnavatela plus jeden den dovolenky navyse, ale vyberat, ze tebe ano a tvojmu kolegovi nie, tak sa to definovat neda.
Jednoducho nemoze to byt napadnutelne ako diskriminacia niektorych, ked definujete jednoznacne pravidla, moze byt narok rozdielny.
Soňa K
27.07.20,11:06
Nepočula som o firme, kde by to takto fungovalo. A napr. jeden si vyberie zvýšenie platu, za rok sa mu narodí decko a bude chcieť byť viacej doma. Znížite mu mzdu a dáte dovolenku ?
ivka70
27.07.20,11:07
ten komentar asi patril k zadavatelke :)
Jana Motyčková
27.07.20,12:28
Výmera dovolenky je povinnou náležitosťou pracovnej zmluvy, z toho mi vyplýva, že môže byť s jednotlivými zamestnancami dohodnutá rozdielne.
Chobot
27.07.20,13:22
Podľa mňa k jednoznačnému záveru nedospejeme a ani sa nedá urobiť.

ZP určuje iba základnú výmeru dovolenky, zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancom dovolenku aj nad rámec základného výmeru. Žiadny zákon ani usmernenie neurčuje pravidlá pre dovolenku navyše. Takže ako napísala Jana Motyčková, teoreticky by ste mohli stanoviť každému zamestnancovi individuálne dni navyše. V praxi to podľa mňa narazí na viac prekážok - napr. dochádzkový a mzdový systém. Pochybujem, že ho máte nastavený tak, že dokáže evidovať nárok dovolenky každému zamestnancovi osobitne.

Ďalej je tu zákaz diskriminácie. Stačí, ak by sa pár zamestnancov ozvalo, že sa im spôsob určovania dodatkovej dovolenky nepozdáva, lebo sú diskriminovaní a môžete mať problém. Nevieme dopredu, aké stanovisko by k tomu zaujal IP alebo súd.

Potom noví zamestnanci - aký by mali nárok - základný alebo zvýšený? Ak iba základný - tak prečo? Museli by ste postupne všetkým novým zamestnancom dať ten zvýšený nárok, lebo inak by mohli namietať, že sú diskriminovaní.

Takže zaviesť to môžete, ale aké to bude mať dôsledky - to my tu nevieme predpovedať. Preto ja byť zodpovedným zamestnancom za toto, tak by som s tým nesúhlasil.