miran
13.09.06,13:38
prosím vas o radu. som živnostník(taxikar).mal som svoje sukromne auto ktore som zaradil do obchodneho majetku ked som zacal podnikat. Kedze bolo uz stare nemohol som si uplatnit odpisy, ale zaplatil som cestnu dan, uplatnil si PHM a opravy. Teraz neviem ci som urobil dobre. Chcem auto predat ale zaplatit 19 % dan z prijmu by som nechcel. Nemozem pouzivat vlastne auto na podnikanie a pritom ho nezaradit do majetku firmy?Cestnu dan by som nadalej platil. Podla mna by som si obhajil aj spotrebu phm za najazdene km a takisto aj opravy na auto. Kedze robim taxikara a auto je moj vyrobny prostriedok tak phm a opravy su priame naklady suvisiace s podnikanim nie?Vsetko by ostalo tak len by som ho nemal zaradene v majetku a tak by som ho mohol predat bez zbytocneho platenia dane z prijmu.prosim vas poradte mi uz dlho nemozem spavat co stale nad tym premyslam. dakujem.
Johanka
13.09.06,11:53
miran
14.09.06,09:32
asi moja otazka bola komplikovana tak to skusim zjednoduchsit:

mozem ako taxikar pouzivat vlastne auto na podnikanie bez toho aby som ho mal zaradene do obchodneho majetku?

uplatnoval by som si: dan z motoroveho vozidla (ktoru by som zaplatil)
spotreba phm na odjazdene km + 6,2 na kilometer

a co zakonnu poistku? tu by som asi do nakladov nemohol dat ze?

este raz dakujem za rady
Tweety
14.09.06,09:35
asi moja otazka bola komplikovana tak to skusim zjednoduchsit:

mozem ako taxikar pouzivat vlastne auto na podnikanie bez toho aby som ho mal zaradene do obchodneho majetku?

uplatnoval by som si: dan z motoroveho vozidla (ktoru by som zaplatil)
spotreba phm na odjazdene km + 6,2 na kilometer

a co zakonnu poistku? tu by som asi do nakladov nemohol dat ze?

este raz dakujem za rady
Veru nemohol.
Martinella
14.09.06,10:04
Ja by som sa ešte vrátila k tejto téme :
1. Ak os.auto nezaradené do majetku je využívané prevažne na podnikateľské účely:
- z pohľadu Zákona o miestnych daniach -daň z MV - tam je podmienka, že daň z MV sa platí pri vozidlách používaných na podnikateľské aktivity
- z pohľadu spotreby PHM tohto vozidla-musí sa riadiť Zákonom o cestovných náhradách
- z pohľadu dane z príjmov - odpisy sa uplatňujú len z majetku zaradeného a evidovaného podľa §6 odst.11 ZDP
Ale všetky ostatné náklady na opravy a údržbu či poistenie zákonné, havarijné nie sú z pohľadu daňového uznané. Je to tak?
Leila2006
14.09.06,11:19
Podľa mňa v tomto prípade vôbec nejde o pracovné cesty, teda nemôžeš ísť podľa zákona o cest. náhradách, auto využívaš priamo na podnikanie a preto by si ho mal zaradiť do podnikania a uplatňovať si phm podľa preukázanej spotreby- t.j. bločky.
Johanka
14.09.06,13:41
Podľa mňa v tomto prípade vôbec nejde o pracovné cesty, teda nemôžeš ísť podľa zákona o cest. náhradách, auto využívaš priamo na podnikanie a preto by si ho mal zaradiť do podnikania a uplatňovať si phm podľa preukázanej spotreby- t.j. bločky.

§ 19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjmov nehovorí nič o pracovných cestách, ale o výdavkoch vynaložených v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva .... Preto aj si taxikári môžu uplatňovať do výdavkov náhrady za spotrebované PHL a základnú náhradu 6,20 Sk/km, samozrejme pri splnení ostatných podmienok.
Daň z MV je povinný zaplatiť.
Všetky ostatné náklady spojené s prevádzkou MV sú zahrnuté v základnej náhrade.
lenkak
14.09.06,16:52
Podľa mňa taxikár by mal mať auto v majetku, jeho to živí, ale je na Tebe ako uvážiš.
Jana Acsová
15.09.06,07:29
§ 19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjmov nehovorí nič o pracovných cestách, ale o výdavkoch vynaložených v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva .... Preto aj si taxikári môžu uplatňovať do výdavkov náhrady za spotrebované PHL a základnú náhradu 6,20 Sk/km, samozrejme pri splnení ostatných podmienok.
Daň z MV je povinný zaplatiť.
Všetky ostatné náklady spojené s prevádzkou MV sú zahrnuté v základnej náhrade.Súhlasím s príspevkom, len na doplnenie, musí sa jednať o vlastné osobné motorové vozidlo. Vychádza to z Johankou uvádzaného § 19 ods. 2 písm. e) ZDP. V základnej náhrade za odjazdené km sú obsiahnuté výdavky spojené s kúpou a prevádzkou vozidla.

Teda nie je tam obsiahnuté napr.:
Parkovné, poistenie, dialničné poplatky atď..
Jana Acsová
15.09.06,07:33
Podľa mňa taxikár by mal mať auto v majetku, jeho to živí, ale je na Tebe ako uvážiš.Toto nemusí byť až taký jednoznačný argument, nakoľko taxikár môže vlastné vozidlo používať v značnej miere aj na súkromné účely a práve vtedy je možné uvažovať o tom, či vozidlo zaradiť, alebo nie do obchodného majetku.

Viac napr. v najbližšom čísle mesačníka DUO č. 9/2006.
lenkak
15.09.06,07:59
je to na uváženie.
Ale ja som to brala tak, že ked mám niečo v majetku firmy, tak to nepoužívam na súkromné účely.
Jana Acsová
15.09.06,08:06
Rozumiem, ale ani taxikár si nemusí kúpiť dve autá len preto, aby jedno používal súkromne a druhé služobne. Skôr je to v praxi tak, že jeden automobil sa u fyzických osôb používa na rôzne účely. Taxikár je živnostník ... a sám si riadi efektívnosť a účelnosť vynaložených finančných prostriedkov.
Potom je len vecou osobného rozhodnutia, či vozidlo zaradí do ochodného majetku, alebo nie. Ak nezaradí, riešenie je v predchádzajúcej odpovedi od Johanky. Ak zaradí a zároveň bude používať súkromne, bude musieť viesť evidenciu o súkromnom aj služobnom použití vozidla, vylučovať daňové výdavky a pod.. Ak vlastní len jedno vozidlo, tak je reálny predpoklad, že bude využívané aj súkromne.

Takže je to na zvážení.
Johanka
15.09.06,12:32
je to na uváženie.
Ale ja som to brala tak, že ked mám niečo v majetku firmy, tak to nepoužívam na súkromné účely.
Niekedy sa tomu nedá vyhnúť a na takéto prípady pamätá Zákon o dani z príjmov napr. v §5 ods.3, aj Zákon o DPH napr. v §49 ods.5.
miran
18.09.06,10:44
dakujem vsetkym za odpovede....
-jedna skupina je za zaradenie auta do obch.majetku tz.(opravy,udrzba,poist..atd.)
-druha skupina suhlasi ze by som mohla pouzit tu zakladnu nahradu 6,2/km+ spotrebu Phm na km a nedat auto do majetku

...priznam sa velmi by som chcela pouzit tu zakladnu nahradu 6,2 ale bojim sa ci to je u taxikara naozaj OK(nieviem nie su to sluzobne jazdy ale hlavna podnikat. cinnost). Je to stare auto pri ktorom nemozem odpisy davat do nakladov a oprav(blokov) je velmi malo(vsetko si skusi opravit sam). takze skoro nic nemozem dat do N a amortizacia auto je obrovská (ved uvazte takmer 120km prejde za den a 20 ludi mu treske dverami a nespocetne raz nastartuje atd atd.)...poviem vam pojdem sa poradit na danovy urad ..co mi ten povie
Heni
02.09.07,17:29
dakujem vsetkym za odpovede....
-jedna skupina je za zaradenie auta do obch.majetku tz.(opravy,udrzba,poist..atd.)
-druha skupina suhlasi ze by som mohla pouzit tu zakladnu nahradu 6,2/km+ spotrebu Phm na km a nedat auto do majetku

...priznam sa velmi by som chcela pouzit tu zakladnu nahradu 6,2 ale bojim sa ci to je u taxikara naozaj OK..............................poviem vam pojdem sa poradit na danovy urad ..co mi ten povie

bola si sa poradit na DU? aký mali na to názor?