Benko
28.07.20,15:13
Dobrý deň, plánujem výmenu kĺbu a prišla mi do toho možnosť ukončiť PP z dôvodu organizačnej zmeny. Problém je, že mám cca 4 roky do riadneho starobného dôchodku. Tak rozmýšľam ako sa dohodnúť so zamestnávateľom, či ísť na PN ešte ako zamestnanec a potom absolvovať pohovor a ukončiť PP, alebo najskôr ukončiť PP a ísť na PN ako nezamestnaná osoba. Mám odpracovaných cca 40 rokov s príjmom okolo 1800 eur, tak mám obavy, že ak nebudem mať príjem, resp. nízky príjem, či mi to potom podstatne neovplyvní výšku dôchodku. Po prečítaní rôznych príspevkov som získala dojem, že je lepšie nemať žiadny príjem ako nízky príjem. Len neviem, či to platí aj v prípade, ak je to 4 roky pred dôchodkom. Som úplne z inej brandže a toto je pre mňa úplne španielska dedina a odpovede firemnej mzdárky ma sklamali. Ďakujem za váš čas.
ivka70
28.07.20,13:46
Do dochodku sa pocitaju vsetky roku od 1984 (teda ak si pamamtas nieco ako - poslednych 10 rokov pred dochodkom je dolezitych, tak to uz davno pravda nie je).

Ak budes zamestnana a budes mat prijem 1800 mesacne a pojdes z prace na PN, tak sa to do toho roku na vypocet dochodkoveho veku spocita prijem a dni, kedy si pracovala a PN bude vylucitelna doba na vypocet, ale cas sa ti do dochodku pocitat bude.
Zatial co PN po skonceni zamestnania sa uz do casu dochodkoveho poistenia pocitat nebude, rovnako ako cas evidencie na UP.

Je skutocne lepsie nemat ziadny prijem ako nizky -lebo ti to znizi dochodkovy bod za ten rok a ty mas rokov odpracovanych dost - to je ale pripad prace na dohodu par dni v mesiaci a nemat iny prijem.
Ale pripad, ze cast roka robis a cast si z prace na PN nie je pripad nizkeho prijmu.

Ak dostanes vypoved kvoli organizacnej zmene a vo vypovednej dobe zacnes PN, tak tvoj PP neskonci povodnym poslednym dnom vypovednej doby, ale skonci az poslednym dnom PN - aj keby trvala rok.
Urcite by som volila toto riesenie ,ak je ta operacia v dohladnej dobe.
Katy a R
28.07.20,14:00
Ivka - "prípad že časť roka robíš a časť roka si z práce PN" veru JE prípad nízkeho príjmu (pre OMB);) - píše o niekoľkomesačnej PNke. taká polročná PNka veru OMB zníži;)
Katy a R
28.07.20,14:08
treba sa zariadiť podľa zdravotného stavu. A tiež podľa situácie v práci ...Nejaký pokles príjmu jeden rok ti nemôže narobiť až tak veľa šarapaty, rokov máš dosť (nezhorší ti až tak priemer - teda presnejšie POMB, lebo zase na druhej strane si môžeš predĺťiť PNkou dobu poistenia) . Dôlezitá je aj výška príjmu a dôležitá je aj doba poistenia. Keď si pozorne pozrieš v zákone vzorec na OMB - nepotrebuješ ani rady. ;). Takže ozaj je to individuálne - či je dobrá robota, vzťahy, situácia v rodine, zdravie by som dala na 1. miesto, tiež či sa ti ešte chce robiť, alebo už máš toho plné zuby. A hlavne predbežný prepočet je treba urobiť podľa konkrétnych údajov.
... doplním ešte cit so zák :
Osobný mzdový bod (OMB)...sa určí ako podiel osobného vymeriavacieho základu a všeobecného vymeriavacieho základu..
je rozdiel, či za jeden rok zarobí napr. len 6x 1000 eur, alebo zarobí 12x 1000 eur
veronikasad
28.07.20,14:37
Kedy mas planovanu operaciu? Ako dlho bude trvat PN?
veronikasad
28.07.20,15:05
Z vlastnej skúsenosti - ukoncenie pracovného pomeru a evidencia na Urade práce začiatkom roka vyrazne ovplyvni osobny mzdovy bod v danom kalendárnom roku.
Co sa tyka PN-ky, tiez ti ovplyvni OMB, ak vsak bude za trvania pracovného pomeru, zapocita sa ti aspon obdobie dôchodkového poistenia. Ak vies ovplyvnit dátum operácie, naplanuj si ju tak aby cela PN bola v jednom kal.roku.
Benko
28.07.20,18:25
Predpokladám, že ešte tento rok, najneskôr v októbri. PN bude cca 6 mesiacov, lebo zdravotný stav.
veronikasad
28.07.20,18:28
Po skonceni PN pojdes do novej práce alebo sa evidovat na UP?
Benko
28.07.20,18:35
Ďakujem vám za názory a doporučenia. Tak či tak, chcem skončiť PP, tak ešte rozmýšľam nad možnosťou, či by bolo vhodné skončiť PP k 31.12.2020 a potom ísť na PN. Ten kĺb už toľko čaká, tak toľko ešte počká. To by som potom bola ďalšie roky až do dôchodku už bez príjmu, lebo PN a ani prípadné dávky v nezamestnanosti sa mi už ako príjem počítať nebudú a teda neovplyvnia ten OMB. Prosím neberte to ako špekuláciu, ja som opäť prešla niekoľko stránok k uvedenej téme a takýto záver mi vyšiel.
veronikasad
28.07.20,19:17
Ak klb vydrzi do konca roka, aj to je riesenie. Ak by ti po operácii priznali invaliditu aspon 41%, dalsi prijem ti už starobny docjodok smerom dole neovplyvní. Obdobie doch.poistenia ti pri výpočte ID započítajú az do dovŕšenia doch.veku a POMB pri vypocte SD nemoze byť nižší ako pri výpočte ID.
Katy a R
28.07.20,20:44
ja by som asik riešila tú PNku ešte počas PP
so začiatkom na konci roka (aj tak sú asi čakacie doby- či?).. a PP by som skončila až keď skončí PNka ... keď aj o pol roka
ivka70
29.07.20,08:56
Ale pri PN pocas zamestnania aspon nieco navysuje osobny dochodkovy bod, zatial co pri evidencii na UP ci PN po skonceni zamestnania uz nie
https://www.socpoist.sk/558/1376s?prm2=47820
veronikasad
29.07.20,13:45
Ivka, OMB nenavysuje, len sa započítava doba doch.poistenia.
ivka70
29.07.20,14:55
Ked som citala ten link, tak tam vypocet do plusu omb je.
veronikasad
29.07.20,15:56
To platilo do konca roku 2003
Benko
31.08.20,13:56
Ďakujem
peterkr1
01.09.20,17:15
Kebyže robí 35 rokov a pomer platu bol podobný dnešnému , tak bude mať POMB nad 1,4.Ak by pol roka nerobil = mal by tam za polrok OMB okolo 0,7 , čo by mu zmenilo POMB asi o 0,02 , čo je asi 9 € / mesiac
veronikasad
01.09.20,18:42
ty musíš mať vešteckú gulu, vypočítať pokles z údajov kebyže ...