macobrum
28.07.20,21:28
dobry den, ziadam o radu(profesionalnu).vlastnim 3 pozemky v obci 1 stavebny na ktorom je novostavba. za mojim pozemkom je kusok cca 30m na celu sirku ktory vlastni sused z lava. za tym nasleduje sad kde vlavo su moje 2 parcely, prava polovica je susedova. zo stav. uradu mam informaciu ze predchadzajuci majitel(sused) mal na pozemku tarchu koli prechodu na moju parcelu. ten zomrel a rodina nehnutelnost predala. novy majitel mi brani prechodu na moj pozemok(sad), tvrdi ze mam pristupovu cestu zo zadu* za pozemkami je daka cesta k rieke ale ta je od mojho pozemku vzdialena a zvysok je prales. stav. urad tvrdi ze sucasny sused ziadnu tarchu na svojom pozemku nema, chcem sa spytat ci tarcha zanika smrtou majitela, ci sa automaticky neprenasa na noveho? o sucasnom stave som sa dozvedel pred par dnami, noveho suseda mam 4 roky a ten mi robi na priek(voliera neohlasena drobna stavba bez odvodu vody prilepena na dom, hrozno nasadene priamo pred brankou zabranuje prechodu cez jeho pozemok atd), ake mam prava a aky je postup? dakujem
Mária27
28.07.20,20:43
Vecné bremeno (ťarcha) mohlo byť zradené in personam (pre konkrétne osoby, alebo in rem - pre všetkxh majiteľov toho druhého pozemku. To prvé zaniká najneskôr smrťou, to druhé dáva práva užívať vec (cestu) všetkým aj zmeneným vlastníkom

Ako vlastník si máš právo pozrieť do histórie zápisov na katastri a doznedieť sa z listín viac.
Ak je prístup z inej strany, vecné brmeno sa nemusí zriadiť in rem.
Ak ten človek pôvodný vlastník nemal jednu nohu, vybavil si VB ako persona ...
Chobot
29.07.20,12:00
Otázne je, či vôbec to právo prechodu bolo niekedy zapísané na LV, či to nebola len nejaká ústna dohoda vlastníkov.

A ty si ako dlho majiteľom tvojich pozemkov? Ten predchádzajúci majiteľ komu umožňoval prechod? Tebe, či tvojmu predchodcovi? Tvoj príspevok je trochu zmätočne napísaný, ale v podstate čo napísala Mária, je všeobecne platné.

A to konanie suseda - "hrozno nasadene priamo pred brankou zabranuje prechodu cez jeho pozemok" - však ak je to jeho pozemok, tak prečo by tam nemohol mať nasadení hrozno? Však je to jeho pozemok.

Pozri ten list vlastníctva toho suseda. Ak tam nie je zapísaná ťarcha, tak nemáš právo prechodu.