Bep
13.09.06,14:06
Prosim poradte ako vykazať náklady na dôchodcu / otec , mama / vo forme mzdy a kolko im možem vykazať aby nemuseli platiť do Zdr. poist. po ročnom zučtovani ak sa vôbec ma a či to nie je možne urobiť nejak ako jednorazový prijem.Proste potrebujem si legalne ponižiť daňovy zaklad.
Na konci roka to može byť už neskoro.
Ďakujem.
Bep
13.09.06,13:55
nikto neporadi?
Paula
13.09.06,13:57
Prosim poradte ako vykazať náklady na dôchodcu / otec , mama / vo forme mzdy a kolko im možem vykazať aby nemuseli platiť do Zdr. poist. po ročnom zučtovani ak sa vôbec ma a či to nie je možne urobiť nejak ako jednorazový prijem.Proste potrebujem si legalne ponižiť daňovy zaklad.
Na konci roka to može byť už neskoro.
Ďakujem.

Vo forme mzdy vždy odvody budú. Aspoň podľa v súčasnosti platných zákonov.
laila
06.11.06,12:35
Ak uzavriem zmluvu o prenajme priestorov so starobnym dochodcom (FO)
na sumu: 40000,-Sk (za rok), tak neplati on odvody (ani do SP ani do ZP), ale kolko zaplati dochodca dane: 40000 - 5x zivotne minimum x 19%. Uvazujem spravne? nic ine sa neda ? aby nemusel vobec platit dan z takejto ciastky, lebo sa mi cosi mari, ze ked si podal dan priznanie tak do prijmu 43 968 neplatil dan /za rok 2005/,
Ak niekto vie nech odpovie, dakujem
gita
08.11.06,07:39
Aká je výška odvodu do SP pre star.dôchodcu SZČO od 1.11.?
Tweety
08.11.06,07:50
Aká je výška odvodu do SP pre star.dôchodcu SZČO od 1.11.? Ak bol jeho príjem v roku 2005 vyšší ako 82800 a je povinne poistený, platí 18% - Starobné poistenie a 4,75% RFS.
Mirka D
08.11.06,08:08
Uvazujem spravne? nic ine sa neda ? aby nemusel vobec platit dan z takejto ciastky, lebo sa mi cosi mari, ze ked si podal dan priznanie tak do prijmu 43 968 neplatil dan /za rok 2005/,
Ak niekto vie nech odpovie, dakujem[/quote]

Áno, musí si podať daňové priznanie, na riadok 53 uviesť 0 a DU jej daň vráti.
laila
08.11.06,14:09
[/quote]

Áno, musí si podať daňové priznanie, na riadok 53 uviesť 0 a DU jej daň vráti.[/quote], trochu tomu nerozumiem, to priznanie si poda, ale ak nezaplati dan, lebo nemusi, tak danovy urad mu nema co vracat, ide mi o to ci bude platit dan, ked bude mat prijem len z prenajmu (40000,-Sk - prijem)
Anja111
02.12.06,11:06
Ak uzavriem zmluvu o prenajme priestorov so starobnym dochodcom (FO)
na sumu: 40000,-Sk (za rok), tak neplati on odvody (ani do SP ani do ZP), ale kolko zaplati dochodca dane: 40000 - 5x zivotne minimum x 19%. Uvazujem spravne? nic ine sa neda ? aby nemusel vobec platit dan z takejto ciastky, lebo sa mi cosi mari, ze ked si podal dan priznanie tak do prijmu 43 968 neplatil dan /za rok 2005/,
Ak niekto vie nech odpovie, dakujem

Mám presne túto istú otázku, len príjem dôchodcu z prenájmu nehnuteľnosti v r. 2006 bude 45.000,-- Sk. Keďže táto téma nebola jednoznačne ukončená a neni som si istá, či uvažujem správne, tak sa k nej vraciam s nádejou, že vyjadríte svoj názor a pomôžete mi tým, zorientovať sa. Môj názor je nasledovný:
1/ odvody neplatí, lebo tie sa platia z dosiahnutých príjmov, okrem nájmu,
2/ daň neplatí, lebo nedosiahol príjem 45.408,-- Sk a keby podal daňové priznanie, tak mu výjde daňová povinnosť 0,
3/ daňové priznanie nie je povinný podať.
Mám pravdu, alebo sa mýlim?
Danila
02.12.06,11:26
Mám presne túto istú otázku, len príjem dôchodcu z prenájmu nehnuteľnosti v r. 2006 bude 45.000,-- Sk. Keďže táto téma nebola jednoznačne ukončená a neni som si istá, či uvažujem správne, tak sa k nej vraciam s nádejou, že vyjadríte svoj názor a pomôžete mi tým, zorientovať sa. Môj názor je nasledovný:
1/ odvody neplatí, lebo tie sa platia z dosiahnutých príjmov, okrem nájmu,
2/ daň neplatí, lebo nedosiahol príjem 45.408,-- Sk a keby podal daňové priznanie, tak mu výjde daňová povinnosť 0,
3/ daňové priznanie nie je povinný podať.
Mám pravdu, alebo sa mýlim?Máš pravdu.:)
Anja111
02.12.06,11:32
Danila, veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Prajem pekný deň!
toria
12.12.06,05:55
Mám presne túto istú otázku, len príjem dôchodcu z prenájmu nehnuteľnosti v r. 2006 bude 45.000,-- Sk. Keďže táto téma nebola jednoznačne ukončená a neni som si istá, či uvažujem správne, tak sa k nej vraciam s nádejou, že vyjadríte svoj názor a pomôžete mi tým, zorientovať sa. Môj názor je nasledovný:
1/ odvody neplatí, lebo tie sa platia z dosiahnutých príjmov, okrem nájmu,
2/ daň neplatí, lebo nedosiahol príjem 45.408,-- Sk a keby podal daňové priznanie, tak mu výjde daňová povinnosť 0,
3/ daňové priznanie nie je povinný podať.
Mám pravdu, alebo sa mýlim?


Ja sa ešte k tomuto chcem vrátiť. My chceme tiež urobiť zmluvu s mamou dôchodkyňou o prenájme garáže kde skalujeme tovar. Je možné to urobiť na tú sumu 45.000,- Skk. Ale moja otázka znie, je možné to urobiť na takúto sumu pri hociakej výške dôchodku? Nie je to nejako obmedzené, že by musela robiť daňové priznanie kde by dávala dôchodok a príjem z prenájmu a zrazu z toho všetkého by mala nejaké odvodové alebo daňové povinnosti??????


VĎaka!
M (Em)
02.01.07,10:04
Toto sa chcem aj ja spytat. Rodicia maju rovny diel na svojom dome, kde chcem zriadit sklad. Aku sumu im mozem teda platit - za najom v dome, aby dan neplatili - 5*zivotne minimum na kazdeho ? t.j. okolo 22500 ?

1.mama je na Trvalom invalidnom a otec riadne zamestnany. nebude sa im to ratat do danoveho priznania ako dan zo zisku? alebo dan zo zisku je ine ako dan z prenajmu priestorov?
2.mozem to mesacne platit, alebo raz rocne?

dakujem
M3G
16.02.07,18:13
Ja sa ešte k tomuto chcem vrátiť. My chceme tiež urobiť zmluvu s mamou dôchodkyňou o prenájme garáže kde skalujeme tovar. Je možné to urobiť na tú sumu 45.000,- Skk. Ale moja otázka znie, je možné to urobiť na takúto sumu pri hociakej výške dôchodku? Nie je to nejako obmedzené, že by musela robiť daňové priznanie kde by dávala dôchodok a príjem z prenájmu a zrazu z toho všetkého by mala nejaké odvodové alebo daňové povinnosti??????


VĎaka!

Rád by som, keby mi niekto potvrdil, či to platí aj pri invalidnom dôchodcovi, ktorý nemá žiadny iný príjem, okrem jeho invalidného dôchodku. Ja som nenašiel žiadnu prekážku, dúfam, že sa nemýlim.
Anja111
16.02.07,18:18
Rád by som, keby mi niekto potvrdil, či to platí aj pri invalidnom dôchodcovi, ktorý nemá žiadny iný príjem, okrem jeho invalidného dôchodku. Ja som nenašiel žiadnu prekážku, dúfam, že sa nemýlim.
Áno, platí to aj pri invalidnom dôchodku.