harmonika
31.07.20,08:19
Da sa nejakym sposobom vylepsit prechod z predcasneho do riadneho dochodku? Pan este nema uplne ani predcasny dochodok, platia mu iba preddavky, lebo si ziadal o predcasny v 01/2020 ale bol pracoval v zahranici, tak to nema uzavrete definitivne. Vie si platit do SP este, aby mu vysiel lepsi riadny dochodok?
veronikasad
31.07.20,06:44
Pocas poberania predcasneho dochodku nemôže byť dôchodkovo poistený, teda tymto sposobom si dochodok nezvysi. Pracu s dochodkovym poistením môže začať vykonavat az po dovrseni dôchodkového veku.
Treba skontrolovat chybajuce doby poistenia, ak má nejaké obdobie evidencie na Urade práce alebo SZCO, ktoremu nevznikla povinna registrácia v SP, za tieto obdobia si moze doch.poistenie doplatiť a poziadat o prepočet predcasneho SD.
Katy a R
31.07.20,08:21
ako už Veronika napísala - môže si spätne doplatiť - ale len ak má nejaké doby evidencie na UPSVaR. ak bol SZČO - to nie (presne v §142 odst 3 sú všetky obdobia, čo prichádzajú do úvahy -asi len to spomenuté c-čko?). Predpokladám, že má dlhšiu dobu poistenia - bolo by to treba prepočítať, lebo podľa mňa sa to ani veľmi neoplatí ;)
romana147
31.07.20,09:14
" podľa mňa sa to ani veľmi neoplatí" treba si prepočítať, lebo to čo zaplatíš SP za rok , ti na (z tohoto doplatku! ) zvýšenom dôchodku vráti za 7 rokov
Katy a R
31.07.20,11:16
ééjha - to musíš mať veééľmi dobrú sklenenú guľu, že dokážeš bez akýchkoľvek údajov vypočítať (vyveštiť) presnú návratnosť doplatku ;)
veronikasad
01.08.20,16:43
Pokial ma vypis z dôchodkového účtu, pomocou kalkulačky na stránke SP sa da dôchodok pomerne presne vypocitat skor ako dostane vymer z ústredia SP. Daju sa pohladat doby za ktoré je možné poistenie doplatiť, urcit vhodny vymeriavací zaklad pre doplatenie a znovu urobiť výpočet. A potom uz vôbec nemusis hadat za aku dobu sa doplatok vrati...
duves
02.08.20,05:01