daria
24.11.04,06:37
Prosím o info, ak zamestnávame študenta VŠ má nárok na študijné voľno?
Ak áno na koľko dní, a ako sa mu platí náhradou ako dovolenka?
Kde by som si mohla prešrudovať?

Díky moc.
janaGT
24.11.04,05:49
skús § 140 zákonníka práce
daria
24.11.04,05:54
ten som si pozrela, ale vyšlo mi z toho, že voľná uvedené v tomto §
sa upltňujú len v prípade, že zamestnanca na školu vyšle firma.
Je môj názor správny?
Nike
24.11.04,05:56
Ano správny, dokonca by mala mať firma dohodnuté podmienky za akých mu umožní štúdium a potom môže použiť aj § 140.
vladan
24.11.04,06:33
voľná uvedené v tomto § sa upltňujú len v prípade, že zamestnanca na školu vyšle firma.
Je môj názor správny?
daria, trošku by som poopravila. Ten § 140 ZP hovorí o tom, že ak je štúdium na vysokej škole v súlade s potrebou zamestnávateľa ... čiže mne z toho vyplýva, že ak napr. zamestnávaš účtovníčku (ekonómku) so strednou školou tak štúdium na Ekonomickej univerzite by jej a aj tebe malo priniesť nejaké plus ... a to by som už za zvyšovanie kvalifikácie považovala.
Daria, všetko je na zamestnávateľovi ... ak súhlasíš s tým, že tvoj zamestnanec bude študovať musíš mať na mysli, že bude v práci vynechávať. To znamená: účasť na výučbe, skúšky, štátnice. Za tieto dni mu platíš náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku (teda vo väčšine prípadov takýto zamestnanec sa stáva drahším).
Ale už som sa stretla aj s takým zamestnávateľom, ktorý to akceptovať nechcel. Aj keď by to mohlo byť považované za zvyšovanie kvalifikácie podľa ZP (teda potrebné pre zamestnávateľa), nechcel povoliť štúdium - teda nieže nechcel, ale nepreplácal "vynechané dni". A tak dotyčná študentka musela kalkulovať s dovolenkou, neplatným voľnom atď.
Ešte k tvojmu problému je zaujímavý § 155 ZP.
Pekný deň
daria
24.11.04,06:41
ďakujem vladan
ešte len toľko, my sme ho prijali ako študenta VŠ na jeho prácu nie
je potrebná VŠ preto ako firma nepovažujeme za potrebné mu
preplácať voľho, ktoré čerpá na štúdium.
Čiže v tomto prípade nie sme jednoznačne zo zákona povinný mu
poskytovať voľná s náhradou mzdy podľa § 140 ZP.
Díky
vladan
24.11.04,06:54
daria, v tomto tvojom prípade, nie ste povinní rešpektovať § 140 ZP. Ale ak pozrieš na odsek 2 tohto paragrafu, stojí tam, že zamestnávateľ môže poskytovať ...., z toho vyplýva, že aj keby si so štúdiom súhlasila zákon prenecháva voľbu poskytovania pracovného voľna a náhrady príjmu na zamestnávateľa. Slovko môže=môže...ale nemusí.;)
daria
24.11.04,08:35
Super. Ďakujem.
evae
03.07.06,14:23
nema niekto dohodu o zvyseni kvalifikacie? mame vo firme asistentku, ktora sa dostala na socialnu pracu a chceli by sme jej poskytovat platene volno pocas skusok. dakujem
Chobot
03.07.06,21:36
nema niekto dohodu o zvyseni kvalifikacie? mame vo firme asistentku, ktora sa dostala na socialnu pracu a chceli by sme jej poskytovat platene volno pocas skusok. dakujem

V prílohe máš vzor, stačí si ho upraviť podľa potreby.
biosenka
27.04.10,15:01
Ja si zvyšujem kvalifikáciu, robím si ďalší aprobačný predmet. Zamestnávateľ o tom vie, ale nevyslal ma on, rozhodla som sa tak ja. Mám právo na študijné voľno? Pochopila som, že záleží od zamestnávateľa-môže ale nemusí? Ďakujem.
Chobot
28.04.10,07:17
Ja si zvyšujem kvalifikáciu, robím si ďalší aprobačný predmet. Zamestnávateľ o tom vie, ale nevyslal ma on, rozhodla som sa tak ja. Mám právo na študijné voľno? Pochopila som, že záleží od zamestnávateľa-môže ale nemusí? Ďakujem.

A prečítala si si celú tému? Hneď v začiatku témy to bolo písané, že nemáš zákonný nárok na voľno. AK sa rozhodneš sama študovať (nevyšle ťa zamestnávateľ), tak si to musíš zariadiť tak, aby si to stíhala popri práci alebo počas dovolenky. Je možné na štúdium (po dohode so zamestnávateľom) čerpať aj neplatené voľno. Zamestnávateľ nemá povinnosť ťa uvoľňovať.

Ale ak chce, môže.
helahank
17.06.10,05:20
Viete mi povedať ako je to so študijným voľnom keď zamestnanec neurobí skúšku, prípadne sa z nej odhlási až po vyčerpaní študijného voľna? Postihuje sa nejako keď si zamestnanec vyčerpá štujné voľno a potom sa rozhodne, že sekne so školou pred skúškou? Ďakujem.
ivka70
17.06.10,06:40
Viete mi povedať ako je to so študijným voľnom keď zamestnanec neurobí skúšku, prípadne sa z nej odhlási až po vyčerpaní študijného voľna? Postihuje sa nejako keď si zamestnanec vyčerpá štujné voľno a potom sa rozhodne, že sekne so školou pred skúškou? Ďakujem.


V zmluve o zvysovani kvalifikacie sa dohaduje aj to, co v pripade, ze si zamestnanec nesplni povinnosit a teda napr. "sekne" so skolou.
V zmluve v prispevku 10 je, ze je povinny vratit zamestnavatelovi vynalozene prostriedky - teda zamestnavatel mu vycisli, kolko mu zaplatil na mzde pocas studijneho volna a zamestnanec je povinny mu tieto prostriedky vratit.
Chobot
17.06.10,07:16
Viete mi povedať ako je to so študijným voľnom keď zamestnanec neurobí skúšku, prípadne sa z nej odhlási až po vyčerpaní študijného voľna? Postihuje sa nejako keď si zamestnanec vyčerpá štujné voľno a potom sa rozhodne, že sekne so školou pred skúškou? Ďakujem.

Záleží od toho, ako to máte dohodnuté v zmluve o ďalšom vzdelávaní so zamestnávateľom.